Áramkimaradás az alsó szinten.

Indította vagner123, 2017. január 03., 02:22:54 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

vagner123

Üdv Szakik!
Az éjszaka folyamán éhes gyomorral indultam a konyhába, bedugtam a melegszendvicssütőt, ami egy határozott szikrázással elkezdte terhelni a hálózatot ( elhalványult a villanykörte fénye ) majd majd elment az áram, de csak a földszinten, garázsban és a műhelyben, az emeleten gondtalanul működik.
A szakmai szókincsem teljes hiányában "józanparaszt" módon folytatom a leírást. Miután kihúztam a sütőt, megnéztem az összes biztosítékot egyik sem kapcsolt le. Próbáltam hogy lekapcsolom mindet, aztán újra fel, de semmi. A kitekerhető foglalatban lévő olvadóbiztosítékokat is megnéztem, épnek tűnnek a végükön található kék és sárga ellenállások, összesen 4 darab ilyen kitekerhető van, 2 kék 2 sárga biztosítékkal.
Ezeknek a biztosítékoknak szemmel látható "elolvadásán" kívűl lehet más gondja is, ami miatt nem engedi az áramot az alsóbb szintekre? A fel le kapcsolható kismegszakítók meghibásodhattak ebben az esetben?
Hívtam a szolgáltatót aki megállapította hogy nálam van a hiba, ugyanis nem világít a mérőórán a piros led. Azt tanácsolta hogy hívjak szerelőt. Így is fogok tenni reggel ahogy felébredek, viszont mivel érdekel is ez a téma, örülnék ha valaki elmagyarázná mi ilyenkor a teendő, illetve mi miért történhetett ebben a szituációban?!
A válaszokat előre is köszönöm!

Marton

A diazed (betekerős) biztosíték színes jelző szeme nem mindig esik ki kiolvadásakor, tehát akár lehet hibás az is annak ellenére, hogy jónak mutatkozik. Ezt próbalámpás vizsgálattal vagy ohm mérővel lehetne megvizsgálni.
Nagyobb probléma van itt. Eleve túlbiztosított a hálózat a színek leírása alapján! A kék színű 20A jelent, a sárga viszont 25A jelent. Ezek így túlméretezésre utalnak. Itt maximum 16A-es betétek lehetnének, vagy inkább csak 10A, függvénye a falban lévő vezetékek keresztmetszetének.
A másik nagyobb bajra utal, hogy a szendvics sütő hatására elhalványultak a világítások. Itt tűzveszélyesen rossz kötésekre utal mely valamely elágazó dobozban lehet!
Mielőbb hozzáértő szakembert kell hívni a hálózat átvizsgálásához és javításához.

vagner123

Lehet hogy a túlbiztosítást magyarázza a 380 jelenléte? Kinti műhelyekben régen asztalostevékenységek folytak nagyteljesítményű gépekkel. Már hívtam szerelőt de még nem óhajtott kifáradni, a falban levő elágazó dobozokra kell gondolni? Ha a diazed biztostékok épek, akkor macerás lesz a további javítás? Hogyan zajlik egy ilyen művelet?
Mindemellett nagyon szépen köszönöm a választ.

Üzenet összefûzve: 2017. január 03., 12:10:15 DÉLUTÁN

Megoldódott a probléma, az egyik biztosíték volt a ludas, gyors csere és lőn világosság.
Örülök hogy nem komolyabb volt a gond. Nagyon szépen köszönöm a választ.

Marton

Hát igen. Sajnos előfordul, hogy a jelzőszem nem ugrik ki kiolvadást követően és a laikus felhasználó így nem tudja, hogy az a rossz.
De továbbra is tűzveszélyes egy átlagos lakás esetén a 20 és 25A-es betétek alkalmazása, főképp ha a villanyóra alatt nem 16A-es a kisautomata hanem ennél nagyobb.