Elektromos szike a mûtõben

Indította Novill, 2012. augusztus 04., 20:08:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Veszélyes áramütés: mûtét közben lett rosszul a sebész


Vajon hogyan történhetett ez a baleset? Milyen feszültség értéken? Gondolom védõ elválasztáson keresztül használják az ilyen jellegû elektromos szikét. Vajon a páciens túlélte-e?
Valakinek ha van esetleg orvosi mûszerekkel és eszközökkel kapcsolatos tapasztalat megoszthatná velünk a szakmai tudását. Nekem nincsen ezzel kapcsolatos tapasztalatom, de azért érdekelne.

JUVILL


Nem láttam még ilyen eszközt. A mûködtetõ feszültség nagyságát sem ismerem.
Törpeszültség felételezhetõen, de ez is lehet veszélyes az emberi szervezetre.
Azt tudjuk, hogy az egészségügyi intézményekre, mûtõkre az általánosnál szigorúbb elõírások vonatkoznak. Ha jól tudom, az MSZ 2040 számú szabvány még hatályos (javítsatok, ha már van újabb). Ahhoz, hogy véleményt tudjunk mondani, ismerni kellene a helyi körülményeket, az alkalmazott szikét, betáplálását, valamint a kötelezõen elõírt helyi EPH-t és annak szabványos szerelését.
Másik érdekesség. Ha jól olvastam a cikket, a páciens kibírta, az orvos kapta az áramütést.
Mennyire volt kioktatva annak használatáról?
Mikor volt utoljára villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat a mûtõben?
Mit állapított meg a felülvizsgálat?
Ki lettek-e javítva a hibák?
És folytathatnám.
Gondolom a szakértõk megteszik ezek kivizsgálását.
Ettõl függetlenül elég érdekes baleset.

nova

Mindenesetre érdekes hiba hiszen ha ekkor áramütést tudott szenvedni az orvos akkor a beteg szempontjából sem túl biztonságos az elektromos szike. Persze az is kérdés ilyenkor, hogy a készülék mely pontját megérintve érte az áramütés.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

tothgyula

Tisztelt Kollégák!
Veszélyes áramütés ért egy műtétet végző sebész a szolnoki Hetényi kórházban. Ez 2012. 08.04-én történt, melyről az Új Néplap online kiadása számolt be még aznap. Az áramütést egy elektromos szike okozta, a sérültet az Intézet kardiológiai osztályára vitték megfigyelésre és ellátásra. Az eset után a Kórkáz főigazgatója közölte, hogy az eset kivizsgálása után nyilatkozatot tesz közzé annak eredményéről. Eddig én nem találtam ilyen információt, de a Kollégák sem tudtak többet a Villanyszerelő Fórum lapjain. Ez pedig kíváncsivá tesz minket, (akik EBF és ÉVÉ felülvizsgálattal foglalkoznak), de talán laikusok is tanulhatnának az esetből. Az MSz 2040 és egyéb szabványelőírások betartása és betartatása bizonyára megelőzte volna a bajt! Talán még nem fejeződött be a vizsgálat? Kérem aki tud ezzel kapcsolatos infoval szolgálni tegye meg, hogy mi is tanulhassunk az elektromos szike által okozott baleset kapcsán. Tisztelettel Toth Gyula felülvizsgáló

nova

Régebben foglalkoztunk mi is a fórumon ezzel a témával, így hozzászólásodat hozzácsatoltam. Szerintem ugyanarról az esetről van szó.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marcika

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 04., 21:11:28 DÉLUTÁN

Nem láttam még ilyen eszközt. A mûködtetõ feszültség nagyságát sem ismerem.
Törpeszültség felételezhetõen, de ez is lehet veszélyes az emberi szervezetre.
Azt tudjuk, hogy az egészségügyi intézményekre, mûtõkre az általánosnál szigorúbb elõírások vonatkoznak. Ha jól tudom, az MSZ 2040 számú szabvány még hatályos (javítsatok, ha már van újabb). Ahhoz, hogy véleményt tudjunk mondani, ismerni kellene a helyi körülményeket, az alkalmazott szikét, betáplálását, valamint a kötelezõen elõírt helyi EPH-t és annak szabványos szerelését.
Másik érdekesség. Ha jól olvastam a cikket, a páciens kibírta, az orvos kapta az áramütést.
Mennyire volt kioktatva annak használatáról?
Mikor volt utoljára villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat a mûtõben?
Mit állapított meg a felülvizsgálat?
Ki lettek-e javítva a hibák?
És folytathatnám.
Gondolom a szakértõk megteszik ezek kivizsgálását.
Ettõl függetlenül elég érdekes baleset.

Az egészségügyi intézmények villamos berendezéseire vonatkozó szabvány a következő.
- MSZ 2040:1995       Egészségügyi intézmények villamos berendezéseinek létesítése.
A szabványban leírtak alapján kell kivitelezni a villamos medikai hálózatot.
Fel vannak benne sorolva az orvosi helységek annak fügvényében milyen orvosi beavatkozásokat végeznek a páciensen. A besorolás alapján külön medikai hálózatot kel kiépíteni a műtőben az orvosi vizsgálóba, és a laboratóriumokba. 
A műtőben amit felül kelet vizsgálnom 2x5 vezetékes TN-S-C  rendszer van kiépítve. Külön Medikai hálózat, és külön a normál hálózat. A tápellátás szünetmentes UPS-en megy keresztül. A szünetmentes mögött dízel gép van tartalék energiára. A főelosztó 2 táppontú kábel betáplálás automata átkapcsoló automatikával.
A műtőben a dugulj áramkörök ÁVK védett 230V/230V 1F medikai transzformátorokról vannak megtáplálva korlátozott teljesítménnyel lásd szabvány.
A trafó után szekunder oldalon "IT" hálózat van kiépítve szigetelés ellenállás figyelő relével.
A relé folyamatosan figyeli a szigetelési ellen a hálózaton. Kijelzi a szigetelési értékeket, ha egy adott szint alá esik hangjelzést ad, akkor még be lehet fejezni az elkezdett műtétet. Újabb műtétet csak a hiba kijavítása és jegyzőkönyvezése után szabad. Tartalmaz tesztgombot is amit időnként használni kell, és dokumentálni a teszt eredményét.
A műtőben világítás vezérlést gyengeáramú PLC vezérléssel lett megoldva. A kapcsolok 24VDC működnek. 
A padlózat szigetelő anyaggal van ellátva, így szigetelési ellenállást is kell mérni.
Az összes műszert egyénpotenciálra kell hozni mindegyiken van megfelelő csatlakozás. Itt van egy kis probléma ezt nem mindig kötik be a műtős fiúk mikor cserélik a műszereket. 
Tömörén összefoglalva egy kórházi műtő elektromos leírása.

tothgyula

Köszönöm a gyors válaszokat, reflexiókat. Vese dializáló helyiség "Kiemelt gyógyászati helyiség" villamos berendezéseit vizsgáltam én is, Ugyancsak szigetelt hálózat volt szabványosan kiépítve, és az ellenőrzések Jó minősítéssel dokumentálva. Ennek mindenütt így kellene lennie.!!! De az inkriminált esetről sehol, semmit nem lehet tudni. Gondoltam levelet írok a Hetényi Kórház Műszaki vezetőjének, talán tudna bennünket tájékoztatni a kivizsgálás eredményérő.

nova

Ha esetleg kapsz levelet az esettel kapcsolatban a kórháztól és közzéteheted akkor oszd meg velünk is.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!