Mikor a FI-relé nem látja el feladatát!

Indította krisz1986, 2012. augusztus 02., 21:17:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Sajnos egyre többször botlok olyan problémába, hogy bizonyos házakban, lakásokban be van kötve a lakásba az elosztó tábla és a földelés is van de a lakok arra panaszkodnak vagy hibás készüléket használtak vagy vizet locsoltak a hószabitora stb..  Érdekes a relésor meg se nyekkent. Véleményeket szeretnék és ha váltanánk errõl egy pár szót ugyan mért is nem reagál és nem teljesíti a feladatát? 

Marton

A megfogalmazás elég zavaros, lehetne pontosabban fogalmazni?
Elõször is önmagában meg kellene vizsgálni, hogy a FI relé müködõképes-e? Pl. saját tesztgombjával illetve külsõ hibaárammal. Ha egy hosszabbítóra vizet locsoltak az még nem jelenti azt, hogy hibaáram is létrejött. Hova locsoltak? A kábelra vagy a dugaljába, nem mindegy. Egy pvc kábel nem föltétlen ázik át, fõleg nem némi vízcsepptõl. Pl. ha egy nem vízmentes kapcsolót vizes kézzel billentünk át, az még nem kell, hogy pl. áramütést okozzon.
Milye szempontból volt hibás az a "hibás készülék"? Mert ha nem földzárlatos volt akkor nem a FI relének kell rá reagálni. A készülékek nem gondolat olvasók, konkrét fizikai törvények szerint müködnek.
Relésoron mit értesz?

krisz1986

A probléma a következõ! A kérdéseidre szép sorjában válaszolok. A Relésor bent a lakásban lévõ sor mellyel leszakaszolom a helységeket én erre gondoltam. Ezeken a reléken sajnos nincs teszt gomb. Olyan berendezésrõl beszélgetünk ami biztos,hogy zárlatos. Mert a szomszéd rendszerén azonnal mûködésbe lépet a védelem. A vizsgált lakásban azonban meg se nyekken. Érdekes jelenség nem? Simán lehet egy baleset. Én valami elkötésre gyanakszom a földelés körül. Mert relé csere történt és a jelenség ugyanaz. Mi lehet a probléma? Mert vizsgálataim során mindig a földeléshez lukadok ki. Mert hangsúlyozom a hibaáram létrejön de reakció nincs ezen a rendszeren. A másik rendszer a szomszédnál azonnal reagál. Pályafutásom során egyszer találkoztam régeben ilyennel most elég sokszor. Akkor a föld kábel hibás kötése okozta a zavart. Ha ismételten ez a hiba akkor vezetékelem újra az egészet úgy érzem meg ér pár gondolatot.

nova

Hát nekem így is zavaros a megfogalmazás.

Idézetet írta: Glatz KrisztiánA Relésor bent a lakásban lévõ sor mellyel leszakaszolom a helységeket én erre gondoltam. Ezeken a reléken sajnos nincs teszt gomb.

Akkor most nem is áramvédõ kapcsolóról beszélsz?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Nekem az az érdekes sajnos,hogy ilyen jelenség elõfordulhat. De ha lesz fejlemény az ügyben azt közzé teszem nektek.

JUVILL

Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. augusztus 03., 14:02:56 DÉLUTÁN
A probléma a következõ! A kérdéseidre szép sorjában válaszolok. A Relésor bent a lakásban lévõ sor mellyel leszakaszolom a helységeket én erre gondoltam. Ezeken a reléken sajnos nincs teszt gomb. Olyan berendezésrõl beszélgetünk ami biztos,hogy zárlatos. Mert a szomszéd rendszerén azonnal mûködésbe lépet a védelem. A vizsgált lakásban azonban meg se nyekken. Érdekes jelenség nem? Simán lehet egy baleset. Én valami elkötésre gyanakszom a földelés körül. Mert relé csere történt és a jelenség ugyanaz. Mi lehet a probléma? Mert vizsgálataim során mindig a földeléshez lukadok ki. Mert hangsúlyozom a hibaáram létrejön de reakció nincs ezen a rendszeren. A másik rendszer a szomszédnál azonnal reagál. Pályafutásom során egyszer találkoztam régeben ilyennel most elég sokszor. Akkor a föld kábel hibás kötése okozta a zavart. Ha ismételten ez a hiba akkor vezetékelem újra az egészet úgy érzem meg ér pár gondolatot.
Ha megengeded, akkor tényleg sorjában...:)
Nem teljesen érthetõ a felvetett téma.
Relésor a lakásban.
Milyen relésorról van szó?
Ez az egyik.
A másik.
Mi köze van a szomszédnak, egy másik lakásban fellépõ állítólagos zárlathoz?
A lakásoknak külön betáplálása van.
A harmadik.
Relésorral nem szoktak szakaszolni.
És akkor a lényeg. Miért "nem nyekken meg" az áram-védõkapcsoló?
Az áram-védõkapcsoló hibaáram kapcsoló.
Azt állítod, hogy nincs tesztgombja.
Miért is?
Akkor idõszakosan hogyan ellenõrzöd, hogy mûködõképes-e?
(Remélem nem úgy, hogy néha meglocsolod.)
Meg vagy arról gyõzõdve, hogy az az áram-védõkapcsoló egyáltalán jól van bekötve?
Hogyan van bekötve a védõvezetõ?
Mert a jelenségbõl arra a következtetésre jutok, hogy a védõvezetõ át van vezetve az áram-védõkapcsolón.
Ebben az esetben senki ne várja el, hogy az bármilyen hibaáramot érzékeljen.
És végül még egy kérdés.
Elõzõ témában egy pár hozzászólás született a PEN vezetõ csatlakoztatásáról, valamint a PE és N vezetõre történõ szétválasztásáról.
Hol van szétválasztva a PEN vezetõ?
Ugye nem az ÁVK után? ;)




Szelei

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 03., 21:35:37 DÉLUTÁN


Azt állítod, hogy nincs tesztgombja.
Miért is?
Akkor idõszakosan hogyan ellenõrzöd, hogy mûködõképes-e?
(Remélem nem úgy, hogy néha meglocsolod.)


Nagyon rossz érzésem van a témával kapcsolatban mivel szerintem ez nem is AVK csak annak lett nézve. Sima kis-automata lehet.

JUVILL


Egy páran már hozzászóltunk ehhez a témához, feltettünk kérdéseket.
Szelei kolléga szerint gyanús az a "relésor".
Krisztián!
Karcolj nekünk valamit ezekre, hogy tisztábban lássunk! :)
Már az is felvetõdött bennem, hogy elég jó lehet annak a "relésornak" az IP védettsége, ha ennyi vizet elbír. ;)

krisz1986

Legelõször is bocsánatot kérek mindenkitõl azért mert régóta nem jártam erre. Csak sok a meló. Nem locsolom vízzel. :)
Holnap leírok mindenkinek mindent. Részletesen a hiba okát. Mert a hiba elhárult.  :)

Üzenet összefûzve: 2012. augusztus 08., 22:05:50 DÉLUTÁN

Juvill beletrafált a problémába. A védõvezetõ okozta a zûrzavart. Leírom részletesen megígérem.

Üzenet összefûzve: 2012. augusztus 09., 21:39:47 DÉLUTÁN

No válaszolok a feltett kérdésekre Juvill és Szelei barátomnak is. Az ÁVK rosszul volt bekötve. Külön betátja van a lakásoknak. Ez a relésor a lakáson belül található. Többszöri le föl kapcsolgatásra nem reagált. A szomszédot kénytelen voltam belevon mert az õ rendszere mûködõkepés volt. És az is. A hiba elhárítása sikeresen megtörtént. Mert ugye ha jól emlékszem sem a védõvezetõt sem a Pen vezetõt nem szabad átvezetni. A védövezetõt átvezetek az áram védõ kapcsolón ami tilos és ez a Penre is vonatkozik. Úgyhogy újra közöttem az egészet. Holnap leírom,hogy is csináltam. Csak benne vagyok egy örült nagy tenderbe és azon dolgozom éppen most is.  :)  Igaz nem vilanyszerelés de több lábon kell állni ugye? :)