Indukciós világítótestek

Indította Novill, 2012. május 25., 18:17:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A ledek után megjelenõben vannak az indukciós (mágneses gerjesztésû) világító testek. Van-e valakinek ezzel kapcsolatos gyakorlati tapasztalatai, és az árai milyenek? Ténylegesen az egészségre valóban nem károsak, és energia takarékosok?

nyaki

Üdv!
Nincs új a nap alatt!
Az indukciós lámpatestek talán most kezdenek terjedni (?), mert a kezdeti licence jogokat a GE, mint az eszköz elsõ kitalálója és forgalmazója, anno levédte.
Én már ezelõtt, talán 10-12 évvel, forgalmaztam az indukciós elven mûködõ pilácsokat GENURA néven és a hozzá tartozó lámpatesteket, mint világítástechnikus, de nagyon drága volt és a kezdeti idõben, a hozzáfûzött reményeket sem váltotta be. Hosszú idõre eltûnt a piacról és talán most jutottak oda a fejlesztések, hogy a megfelelõ fénypor keveréket tudják használni úgy, hogy az élettartama és fényárama már bizakodásra adhat okot. Ehhez hozzá jöhetett még az is, hogy talán most tette elérhetõvé a GE a konkurensek számára is a szabadalmi leírásokat és így már más is tudja fejleszteni hivatalosan.
Na, majd meglátjuk mi lesz, mindenesetre én kíváncsian várom a fejleményeket, de ha ez tényleg kikerült a nagyvilágba, akkor rövid idõn belül a kínaiak elárasztanak vele minket.

Szelei


Novill

Ez úgy néz ki, mint a fénycsõ szerû lámpák. Argon gázzal van töltve és mágneses gerjesztéssel mûködik. Mindenesetre érdekes, hogy Tesla fejlesztése 1891 óta ( röpke 120 év) most jutott oda, hogy gyártani és forgalmazni kezdik. Úgy látom, hogy a genura nem argon gázzal van töltve. Ettõl még lehet ugyan indukciós lámpa. Állítólag a gyártása viszonylag olcsó. Félek attól, hogy a megtérülésbe beszámítják az egyre dráguló villamos energia költségét és ezért lehet, hogy úgy járunk mint a ledekkel, hogy viszonylag drágán árusítják. Vagy esetleg úgy járunk, mint a kompakt csövekkel nagy dics himnuszokkal vezették be a piacra. Most már arról beszélnek, hogy egyes változatait ki vonják a piacról. Mert szennyezik a környezetet és így az egészségre káros. Az alábbi linken találni néhány indukciós lámpát.
Fényforrás széria

Könyves Kálmán

Látom, nem túl friss a téma, ma a főnököm rákérdezett, mi a véleményem az indukciós fényforrásokról, érdemes lenne e kipróbálni, hát nem sok minden jutott eszembe róla hirtelen.

http://www.villanyszaklap.hu/lapszamok/2011/november/1592-digitalis-magneses-indukcios-vilagitas-rendszerek

http://hu.wikipedia.org/wiki/Indukci%C3%B3s_l%C3%A1mpa

Ezeket a cikkeket találtam, meg valami olyasmi érzésem támadt, mint kb. 2 éve, mikor mindenki LEDet árult, de nem igazán meggyőző minőségben és formában.

Van valakinek friss tapasztalata, működés, szerelés, árak tekintetében? 

nyaki

Mióta a GE Genura lámpái befulladtak, azóta nem csak a boltokban, de még hírekben se látom se hírét, se hamvát.
Anno nagy jövőt jósoltak neki, de alulmaradt. A működési elvéből kifolyólag nem egy olcsó alternatíva, ráadásul én nem szeretném, ha egy több GHz-el üzemelő lámpa világítaná, a már úgy is ritka hajzatomat.

Simon Endre

Egyik ügyfelemnél energetikai felmérést készítek és az adatfelvétel közben nem, de a világítás összfogyasztás mérése közben kibukott hibás fényforások egyike pont egy genura lámpa volt. A felmért lakás 23db fényforrása befogja a teljes világítástechnikai palettát az 5 W/m-es LED sortól a 100W-os kommersz izzóíg (ez természetesen a WC-ben.) A genurát bemutatón vette "occó" promóciós féláron kb. 4500 forintért a baj csak az hogy én már arról tárgyaltam, hogy a legkorszerűbb hoszú élettartamú fényforrásokat fogom javasolni cserére. Hát ez lett volna az!

Könyves Kálmán

Szervusz Endre! Érdekelne, hogy zajlik egy ilyen energetikai felmérés. Akár nyithatnánk egy külön témát is!

Tapatalk-kal küldve az én D5503-el