Biztonságvilágítás, irányfények, fémgégecsövek elõírásai

Indította Tamás, 2012. május 06., 10:41:19 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

balzsi

Idézetet írta: Marton Dátum 2016. március 04., 19:50:39 DÉLUTÁN
Kérdésem:
Jelenlegi szabályok szerint milyen gyakorisággal kell ellenőrizni a kijárat jelző lámpák működő képességét, működési idejét,
A havonta történő ellenőrzés a megfelelő?

Az imént értem haza a munka és tűzvédelmi oktatásról. Többek között ez is elhangzott az előadásban, miszerint  ahogyan írtad, havi rendszerességgel kell ellenőrizni és dokumentálni. Viszont elhangzott olyan dolog is, melyben kételkedem. Ezt az EPH-s témában írom meg.

Szirty

Idéz...havi rendszerességgel kell ellenőrizni és dokumentálni.

Szép dolog ez. Főleg egy nagyobb létesítményben, ahol van 30-40 kijárat jelző. ...no meg 150-200 áramvédő kapcsoló, amiket rendszeresen ellenőrizni kell. No meg 4-5 tűzjelző készülékek, amiket szintén rendszeresen ellenőrizni kell. No és 400-450 vészleállító és egyéb munkabiztonsági védőeszköz (vészgombok, fényfüggönyök, érintő párnák, biztonsági fotocellák, reteszelt biztonsági ajtó kapcsolók, stb, stb). Ezeket is ellenőrizgetni kell.
Természetesen dokumentálva.

Ehhez egyrészt egy vagy több ember gyakorlatilag állandó elfoglaltságát jelenti, másrészt különös élvezetet okoz egy 24 órás üzemben áramvédő kapcsolók lekapcsolgatása. Szerverek, vezérlések, így a gyártás leállását okozva.
A vészgomb nyomogatásról már nem is beszélve, minekutána minden ilyen leállítás 5-50 perc kiesést okoz.
Most ezt a 5-50 perc leállást szorozzuk meg kb. hétszázzal!
"Barátságos" 30 perccel számolva ez tizennégy és fél nap állásidőt okozna havonta.

IdézViszont elhangzott olyan dolog is, melyben kételkedem.

Én néha az "alkotók" épelméjűségében kételkedem... :-((((

Fecó

Papírgyártás...papírgyártás...papírgyártás...

Talán ha valóban a lényegre koncentrálnánk, és leredukálnánk a dolgokat, még meg is csinálnák pár helyen. Sajnos úgy érzem néha az előírások nem a biztonságot szolgálják, hanem a papíripar-lobbit...

Szirty

Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. március 20., 16:42:04 DÉLUTÁN
Sajnos úgy érzem néha az előírások nem a biztonságot szolgálják, hanem a papíripar-lobbit...

Én néha úgy érzem, hogy az előírások a jogi felelősség áthárítását szolgálják.
(A szabályokra szükség van, de a "jó szabályok" nem nélkülözhetik az ésszerűséget.)

oldking69

Üdv !
Egy értelmezési problémában szeretnék segítséget kérni. Az MSZ EN 1838 szerint: biztonsági világítást kell kiépíteni többek között a következő esetben: "minden olyan kijárat, amelyeket veszély esetén használnak".  Ez most azt jelenti, hogy egy adott épületben található összes helyiségnek azon ajtói, amelyeket a szabadba/menekülési útvonalra való kijutásra használni kell  vagy  csak  az   épület szabadba nyiló ajtóiról van szó?
Első esetben akár egy wc ajtaja is kijáratnak minősül, hiszen az az egyetlen kijárat a szabad tér felé, míg a 2. esetnél jóval kevesebb ajtóról van szó.
A segítséget előre is köszönöm !

S/K

Üdv!
Tűzvédelmi szabályzat szerint a menekülési útvonalon lévő ajtók.
Tűz vagy veszély esetén a menekülési útvonal le van rajzolva.

oldking69

Köszönöm a választ. Tehát akár egy wc-be is kötelező biztonsági lámpát felszerelni ?  Vagy elegendő az ajtó felé egy kijárat jelző utánvilágító piktogram?  Van olyan vélemény ami szerint ha a helyiségnek csak egy ajtaja van, akkor semmi nem szükséges, sem BV, sem irányfény.
Idézetet írta: S/K Dátum 2019. október 07., 21:15:04 DÉLUTÁN
Üdv!
Tűzvédelmi szabályzat szerint a menekülési útvonalon lévő ajtók.
Tűz vagy veszély esetén a menekülési útvonal le van rajzolva.

Fecó

Én még WC-ben nem láttam kijáratmutatót. Jó, talán nagyobb mosdókba, ami komoly létszámra van,. ott igen. Sajnos nem tudom hol van pontosan leírva, nyilván egy nagyobb terem vagy iroda bejáratát jelölni kell, de talán egy WC-nek, amely egy bejárattal rendelkezik, és 2 m2 nem szükséges. De hátha valaki talál erre konkrét hivatkozható előírást, mert annak sajnos mostanság híján vagyunk...