Kommunális és lakóépületek valamint a kéziszerszámok fogalma

Indította Novill, 2012. április 18., 18:33:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Ez az épület  a KLÉSZ hatálya alá tartozik, ami csak szerelõi ellenõrzést ír elõ 6 évente.
22/2005
c) a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelõi ellenõrzéssel;
OTSZ
212. § (1) E fejezet szerinti idõszakos tûzvédelmi felülvizsgálat
a lakóépületek – kivéve a fázisonként
32 A-nél nem nagyobb névleges áramerõsségû túláramvédelem

utáni áramköreit -, közösségi-, ipari-
, mezõgazdasági..., vásárok és más ideiglenes,
illetve áthelyezhetõ építmények, valamint a kikötõk
következõ villamos berendezéseire terjed ki:
Itt nem emlit kapcsolási rajzot !?

JUVILL


Üzlet, nem üzlet. Munkahely.:)
Nekem van egy rögeszmém.
Minden EBF alkalmával elkészítjük minden erõsáramú villamos berendezés egyvonalas kapcsolási rajzát (a jövõben is).
Ezek az egyvonalas kapcsolási rajzok a minõsítõ iratok külön fejezetét képezik.
Itt kerül meghatározásra egy külön táblázatban, a szükséges kapcsoló, biztosító, hõkioldó és vezeték. A megjegyzés rovatban egy szám, ami visszautal a minõsítõ írat fejezetére, ahol le van írva a hiányosság. (már nagyon el mentünk más irányba a témát illetõen)
Teszem, tesszük ezt azért, mert 32 A alatt is vannak olyan áramkörök - mi több rengeteg - melyet a vezetékek keresztmetszetéhez viszonyítva túl lehet biztosítani, túl lehet terhelni. Ezektõl is keletkezhetnek tüzek, csodálatos amperszagok.
De mindenki másképpen csinálja.:):)
Maradok a rögeszmémnél.:)

Tamás

Juvill!
Ebben tökéletesen igazad van !!!!!!
Elsõ a BIZTONSÁG!
Én is igyekszek mindent jól, szakszerûen csinálni!
Az  amperszeg 10A- nál is amperszag nem csak 32A felett!!!!
Igazad van!!!!
A két jk. természetesen elkészült!
Csak a sok ellentmondásos, nem egyértelmû szabványok; elõírások idegesítenek!
De a fentebb lévõ hozzászólásokban látom, hogy nem csak én vagyok így!!!!
Ja és jó, hogy ilyen rögeszméd van! ;)
Tamás

JUVILL


Tamás!

A rögeszmével nincs gond.:)
De a KLÉSZ által elõírt 6 évenkénti szerelõi ellenõrzésben igazad van!!!!!!
Ezek az üzletek, mûhelyek ide tartoznak, mert lakóépületek részei.
Jó, ha szabványossági felülvizsgálat van, mert ez alaposabb, tartalmazza a mért értékeket.
A KLÉSZ viszont csak szerelõi ellenõrzést írt.:)

Sten

Igaza van Tamásnak hogy a KLÉSZ alá tartozó villamos berendezések csak 6 évenkénti szerelõi ellenõrzésre kötelezettek, de akkor is kel Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat amit
14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 5/A. § ír elõ.
"(2) Az ellenõrzõ felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését megelõzõen, valamint az érintésvédelem bõvítése, átalakítása és javítása után a szerelés befejezõ mûveleteként kell elvégezni szabványossági felülvizsgálattal."
Tehát elsõ érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat kel és ha nincs semmiféle átalakítás, javítás , bõvítés akkor kel 6 évenként szerelõi ellenõrzés.

JUVILL


Tamás, Sten!

Tegnap már leírtam, és igazat adtam Tamásnak.:)
Ettõl eltekintve érdekes dolog ez.
Szerelõi ellenõrzésnek kell megelõzni minden érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot. Ebben nincs semmi különös.
1981-tõl van a KLÉSZ érvényben. Ez elég régi rendelet, és ma is hatályos.
A faramuci az, hogy a lakóépületekben létesített munkahelyeken elég szerelõi ellenõrzést végezni 6 évente. Ha nem lakóépületben van a munkahely, akkor 3 évente szabványossági felülvizsgálat.
Kérdem én. Miért is?
A lakóépületekben az érintésvédelem olyan jó? Ott nincs szükség arra, csak az elsõ felülvizsgálat alkalmával, hogy mennyi a megengedett hurokellenállás értéke?
Miben különbözik egy lakóépületi munkahely, egy kifejezetten erre a célra létesített épületi munkahelytõl?

A másik. A KLÉSZ 1981-tõl  (II.fejezet 6.pont) pl. az áram-védõkapcsolásról, mint önálló érintésvédelmi módtól beszél. Ezt az önálló érintésvédelmi módot még MSZ 172/1-1986. számú szabvány megszüntette.
Tudom, a felülvizsgálatot mindig a létesítés idején érvényben volt rendeletek és szabványok szerint kell elvégezni.
De azért eltelt 30 év a KLÉSZ megjelenése óta.  Az MSZ 172/1 számú szabvány annak idején átvette a KLÉSZ mûszaki megoldásait. Az MSZ 172/1-186 számú szabvány már nem hatályos. Akkor a KLÉSZ mûszaki megoldásaival mi a helyzet a jelenlegi érintésvédelemben?
Részemrõl látok egy kis pontatlanságot.:)

Sten

IdézA faramuci az, hogy a lakóépületekben létesített munkahelyeken elég szerelõi ellenõrzést végezni 6 évente. Ha nem lakóépületben van a munkahely, akkor 3 évente szabványossági felülvizsgálat.

Hogy is van ez? Mi írja elõ a 3 évenkénti szabványossági felülvizsgálatot?

Vegyünk egy kis boltot példának mik vonatkoznak rá ha lakóépületben van és mi ha különálló saját épületben van?

A vizsgálatok rendszerességét a 25/2005. (XII.21.) FMM rendelet írja elõ ami azért nem olyan régi...
Abban viszont egyetértünk hogy a KLÉSZ nem egy mai darab...de rengeteg munkahely mint az itt említettek is ezek alá tartoznak ha lakóépületben vannak, ha nem.


JUVILL


Most írtad, hogy a 25/2005. FMM rendelet.:):)
De nekem nincs olyan nagy gyakorlatom, hogy vitatkozzak ezen.:)
Inkább a szabványossági felülvizsgálat mellett vagyok.
Ott néha kiderül olyan is, amit nem tartottak be a KLÉSZ-nek megfelelõen.:)
A szerelõi ellenõrzésnél a próbalámpa világít ugyan, de nem biztos, hogy a zárlati áram
lekapcsolja az "önmûködõ" védelmet.
Tegnap is írtam. Mindenki másképpen csinálja.:)



Sten

Én is mindenféleképpen a szabványossági felülvizsgálatot tartom helyesnek és szerintem is sok a 6 év  :) ...
És nem is akarok vitatkozni, csak hát milyen alapon írhatjuk mi elõ a 6 évenkénti szerelõi ellenõrzésre kötelezett villamos berendezésekre a szigorúbb szabványossági vizsgálatot és kisebb idõintervallumot?
Mert hát a jegyzõkönyvbe bele kel írnunk a következõ ellenõrzés típusát és idejét, és nem azt ami szerintük elvárható lenne a berendezés biztonságos üzemeltetéséhez (ezt esetleg javasolni lehetne) hanem amit a jogszabályok és szabványok elõírnak.
Ti hogy csináljátok ezt?

JUVILL


Sten!
Ez nem vita, ez szakmai érvelés.:)
Nem hiszem, hogy velünk van gond, inkább azzal, hogy a KLÉSZ régi, és azóta volt rengeteg szabvány változás. Ez maradt.
Nem sok mindent tudunk csinálni.
Szigorúbb ellenõrzést lehet végezni a saját érdekünkben, hogy meggyõzõdjünk az érintésvédelem hatékonyságáról ezekben az épületekben, de akkor is a KLÉSZ által elõírt 6 évenkénti szerelõi ellenõrzés a felülvizsgálati idõ.
Arra szerettem volna rámutatni, szerintem te is, hogy nincsenek rendezve a dolgok.
Én nem találok különbséget egy lakóépületi munkahely és egy ugyan ilyen funkcióra  létesült, de nem lakóépületi munkahely között.
Ha egy ilyen munkahelyen magas a hurokellenállásnak a mért értéke, a megengedettnél, akkor nem megfelelõ az érintésvédelem.
A KLÉSZ alá tartozó helyen, elég csak szerelõi ellenõrzést végezni.
Ez nem biztos, hogy elég. Nem biztos, hogy a védelem mûködni fog.
Ez az én véleményem.