Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Kérdés nélkül a negyedik válasz: én 3 méteres földelést alkalmaznék, azt is 1 m mély indítógödörből.

tothgyula

Zolih! Üdvözletem.
Plombabontási engedély nélkül nem megy. Cserélned kell a mérőtől bejövő vezetéket rézre, megfelelő keresztmetszetűre.
És egyszer kell jól megcsinálni és mérni.Saját lakásodnak is rendelkezni kell ÉVÉ jegyzőkönyvvel.Ez egy fórumon hangzott el, a szakértő nevét nem írom most le.
TothGyula felülvizsgáló.

zolih

T. tothgyula:
Igen, valóban ez lenne az üdvözítő megoldás. A jelenlegi állapotnál minden jobb lenne. Reg. szerelőt január-február előttre nem sikerült intézni.

Addig a fenti elgondolás szerint előkészíthetném a dolgokat. A jelenlegi alu PE vezeték segédföldelést kaphatna, a lakáson belül réz lehetne minden.
A plombabontási engedély birtokában a szerelő meg kicserélhetné azt a pár alu vezetéket megfelelő keresztmetszetű rézre, és a PEN bontás is a lakáselosztóban lévő új fő földelősínre kerülhetne.

Sztrogoff


zolih

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2018. október 25., 22:01:56 DÉLUTÁN
Hát ha ebbe a helybéli szolgáltató belemegy.

A PEN szétbontrás helyére gondolsz?

Az se zavar, ha marad a plombált részen, csak akkor kell valami külön fő földelősínt kialakítani a plombált részen kívül, ahonnan lehetne indítani a szonda, EPH vezetékeket.

A fő problémám a jelenlegi alu kábel kötése lenne.
Keressek valami kadmiumozott vagy horganyzott PE -N sines lakáselosztót, vagy elég lehet, ha csak nyomok a tömör alu-ra érvéghüvelyt, úgy kötöm a sinre.

pl a kismegszakítóknál ez hogy megy? 100 éve simán csavarozzuk rá mind az alumíniumot, mind a rezet.Sőt egyik felén alu, másikon réz.

Mérőhely betáp csatlakozója milyen? bejön a 16-25mm2 alu ugyanarról a csatlakozóról megy tovább a rézzel. A csatlakozó mint közdarab elég, és csak a közvetlen alu-réz kontaktot kell kerülni ?

zolih

Lehet, hogy csak túlkomplikálom a dolgot.

Simán bekőtök a sárgaréz (CuZn) sínre mindent a maga lukjába. Közvetlen Vörösréz-Alu kontakt nem lesz...

helcs

Az MSZ 447 egyértelműen meghatározza, hogy mi lehet a fogyasztásmérő szekrényben. PEN bontás az nem. Ne keverjük a csstlakozó főelosztóval.

Zoli86

Sziasztok!

Elmondanék egy helyzetet és nagyon bízom benne hogy tudtok okos és hasznos tanácsot adni.
Előre bocsájtom hogy épület villamosággal nem sokat foglalkoztam, inkább ipari gépes tapasztalatom van.

A helyzet röviden:
Egy 1974-ben épült panel lakás elektromos felújítása van éppen folyamatban, teljes átvezetékezés, földelés kiépítés stb.
EPH bilincset sehol nem látok a lakásban, a közös bácsi a kezét tárogatja. A mérőtől a jól megszokott 2x2,5mm2-es Alu MFal kábel jön be, C16-os szolgáltatói védelemből, de (ház)gyárilag van a konyhában és a fürdőben földelés. A lakáselosztó mellett van egy ronda nagy műanyag doboz, amiben van egy piros 16-os (ránézésre tipp) vezeték összesodorva több másikkal. A lakáselosztó egy régi FKA tábla (cserélve lesz), van benne földelő sín is és megy is rá vezeték.
A FI-t nem merem még felrakni, mert több sebből is vérzet a régi hálózat és nyomokban még él, félek sosem kapcsolnám fel. Természetesen ha készen lesz, akkor alap, már be van szerelve az elosztóba, csak nincsen bekötve...
A kád öntött vas, a lefolyó már műanyag cső (ezeréves zöld PVC), viszont a víz és (táv)fűtés csövek heggesztve vannak még...

A kérdés:
Honnan tudom, hogy kell e EPH-t kiépítenem? (Tudom mindig kell, ha nincs...)
A kádat okés hogy bele kell kötnöm, de mondjuk a gyári falhoronyban hogyan húzok oda egy z/s 6-os, inkább 10-es H05VK-t? (nem fér bele sajna...)
Ti ezt hogyan szoktátok megoldani?
Elég lenne a lakáson belül minden nem fémes csőtoldást összekötni 2-2 bilinccsel? (ez a gyanúm, de lehet tévedek)

Fecó

Válasz:
1. Igen, Védőösszekötő vezető (EPH) hálózatot mindenhol ki kell alakítani TN rendszer esetén
2. Tisztázzuk, mit kell kötni a fő-földelőkapocsra a földelésen kívül:
– az épületben lévő közüzemi csővezetékeket, pl. gázvezetékeket, vízvezetékeket;
– a szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetők, a fémes központi fűtési és a légkondicionáló berendezéseket;
– a vasbeton épületszerkezetek fémrészeit, ha a fémrészek hozzáférhetők és megbízhatóan össze vannak egymással kötve.
Ezekhez használt "EPH" vezetők keresztmetszete, nem lehet kisebb mint a berendezésben alkalmazott legnagyobb védővezető-keresztmetszetének a fele, legalább 6, és max. 25 mm2.
A kádat például "csak" a helyi, kiegészítő egyen-potenciálú összekötésbe kell bevonni, ami leágaztatható egy dugaszoló aljzat védővezetőjéről is, ide nem szükségszerű 10-es réz. Műanyag csöveket nem tudsz bekötni, és nem is előírás. Viszont ha a strangban kicserélitek a felszálló régi vas vízcsövet a lakásrészen műanyagra, erősen ajánlott a két fémcső közötti fémes kapcsolat visszaállítása, mert a feletted lévő lakásnak lehet ez a földelése. A már visszavont KLÉSZ kifejezetten ajánlotta az ÁVK-t:

6. § (1) Áram-védőkapcsolást kell a védővezetőt igénylő érintésvédelmi módként alkalmazni, ha
a) a kizárólag nullázásos, vagy védőföldeléses érintésvédelem nem valósítható meg műszaki, illetve gazdasági okokból,
illetve
b) a korábban létesített nullázásos vagy védőföldeléses érintésvédelem a hálózati, illetve fogyasztói követelményeknek
már nem felel meg és gazdaságos módon nem állítható helyre.

Én is kifejezetten ajánlom (30 mA), pláne ha elég ratyi a táphálózat és nem lesz felújítva a méretlen (pedig erősen ráférne) és kényszerűségből megmarad pár régi áramkör (erre is ráférne).

Zoli86

Köszönöm a gyors választ, valami hasonlóra gondoltam én is.
Maga a lépcsőházi felszálló, nos igen, eléggé ratyi...  :)
Később szeretnék majd teljesítmény bővítést is, de félek ha a régi hálózatra ránéz egy ELMŰs szerelő, sírva menekül és még az órát is elviszi... úgyhogy inkább rendbe rakok mindent és utána hívom ki.
30mA-es Fi-relét vettem, 2P 25A az remélem elég lesz, ha esetleg fel lesz bővítve az órában lévő megszakító 25-re.

A régi hálózatból annyi maradt meg csupán, hogy a csillárokhoz futó Alu kábel bent maradt az első kötődobozig, a kötődobozban kapott egy 221-412-es Wago+alu pasta kombinációt és onnan 1,5mm2 MBCu fut tovább a régi horonyban. Ezeket az alu kábeleket a panel elem belsejében vezették el, szóval a kiszedését Tom Cruise is megirigyelné, ráadásul előtte statikust kell hívnom. A régi úszókábelek helyére pedig MMCu került az első kötődobozig, utána szintén MBCu.

De a viccet félretéve, ha jól értem amit írtál (legfeljebb kijavítasz ha mégsem), csupán a fémes kapcsolat folytonosságát kell megvalósítanom, ott ahol ez nincsen és kész is az EPH?
Nem volt erre valamilyen előírás, hogy például a központi fűtés csöveit kötelező belekötni a KK-nak? (Távhő)
A fűtés és víz csövek mind acél csövek (hogy a strang lett e toldva valahol... aha, majd pont az orromra kötik a szomszédok), csak a csatorna PVC.
Nem tudom a központi szellőztetés négyszögletű csöveit kell e bekötnöm meg a fedő rácsokat a WC-ben és a fürdőben?
Lehet sok butaságit kérdezek, de egyszer akarom rendesen megcsinálni és akkor újabb 20 évre le van róla a gond.

Háttér infó:
A lakást az első tulajtól vettem, ők megvették '74-ben és azóta egy banit nem költöttek rá, szóval el tudjátok képzelni miket találtam...