Világítás A-Z-ig!

Indította krisz1986, 2012. március 30., 20:30:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
A HMLI pilácsokhoz nem kell előtét, tehát elvileg simán kiválthatók kompaktfénycsövekkel, mint pl. a Philips Tornado 42W-60W típusa. A probléma ezzel talán a méretbeli és árbeli különbségek lehetnek.
http://www.vilagitas.eu/PHILIPS_TORNADO_HIGH_LUMEN_42W_865_6500K_E27#page_artdet_tabs
Mivel a HMLI-k a régi időkből valók, a megemelt hálózati fesz és az elöregedett vagy gyenge minőségű izzítószál miatt, hamarabb kiégnek.
Ha a büdzsé engedi és nem számít a színhűség, csupán a fényáram, akkor ajánlatos lenne kicserélni nagynyomású nátrium lámpákra, esetleg átalakítani egy plusz előtéttel és egy gyújtóval.

Gyurmaúr(fi-relé)

sajna, a HMLi -főként a 160W-os- nem használható bármilyen égetési pozitúrában, mint ahogy jónéhány más nagynyomású kisülőlámpa sem! Ha jók az emlékeim, akkor csak vertikálisan +/- 30 fok égetési helyzetben lehet használni. Nem véletlen, hogy a "koporsó" EKA lámpákban -pl a BKV próbálkozott velük a villamosmegállókban felaggatott koporsókban egy ideig- rendre kifingottak, mert ott ugye totál vízszintesen voltak használva.  :(

nyaki

A HMLI-nek nincs meghatározott égetési pozíciója. Kevered a nagynyomású gázkisülős pilácsokkal.  ;)

bizserge

 Tisztelt Kollégák!

Köszönöm válaszotokat.
Esetleges átalakításra van e valami ötletetek?
Nyaki kolléga által ajánlott izzó horror áras.  :(
A HMLi is kb. 1050 huf. tól 1850 huf. ig kapható.... :(
Elkeseredésemben már vonalizzós lámpatest beépítésében is gondolkodtam (persze felejtős)...
Ráadásul cumizom a rendszert, mert több helyen kábel zárlataim, szakadásaim is vannak. Jó kis ásások lesznek tavaszra kilátásban!
Csak 9 darab van, "kinai búrásak"   2 fázis, nulla, föld, 16-os Alu. kábel lánc kötéssel.
Két körre bontva 3db. + 6db. Az egész rendszer ezer éves, lepusztult. Hiánya nagy fokú baleset veszélyt rejt (több úthibák miatt)

Tisztelettel:  Bizserge

Gyurmaúr(fi-relé)

nyaki, nem szeretnék okostojáskodni, épp ezért íme a termék leírása, igaz Angol nyelven, de mert én "némileg" tudok English-ül, ezért nem okozott kihívást megtaláni az OPERATING POSITION: VBU- Vert Base Up sort:
http://catalog.gelighting.com/lamp/high-intensity-discharge/high-pressure-mercury-lamps/f=mixed-light/p=522047/?r=emea

Üzenet összefûzve: 2015. február 01., 19:10:16 DÉLUTÁN

Bizsi, 1 apró-cseprő kérdés: miért nem a lámpatest előtétjének megfelelő (feltételezem HGLI 80, vagy 125W-os, netán TCL 70, netán 100W-os lehet a lámpicsku?!) fényforrást raksz be? Nézz szét a vaterán, olx-en is, mert ott is akad bőven és van, aki még számlaképes is... Ne szívasd magad, ha nem muszáj, a főnöködnek pedig magyarázd el, hogy hosszabb távon sokkal többe fog fájni, ha a nem megfelelő előtét-fényforrás kombó miatt szakmányban kifingó fényforrásokat kell folyton-folyvást cserélgetned, miközben esetleg sokkal -minthogy kórházról beszélünk- életbevágóbb melókat nem tudsz emiatt abszolválni.

nyaki

Gyurmaúr!
Elolvastam az általad linkelt oldalt és ott valóban függőleges üzemeltetést ír, de emiatt nem kívánok veled vitába szállni, mert úgy tanultam, hogy az összes kisülő lámpa közül, egyedül a kevertfényű fényforrásnak mindegy az égési helyzete, azaz mindegy hogy vízszintesen vagy függőlegesen, ...mivel ugye ez a két égetési helyzet ismeretes a gyakorlatban. Természetesen a függőlegestől és a vízszintestől általában kb. +/-30 fokban lehet eltérni, ami már szinte átfedi a teljes, gyakorlatban használatos égetési helyzetet.

bizserge!
Az átalakítás nem olcsó mutatvány, hiszen meg kell venni az előtétet, gyújtót és a hőálló vezetékeket, szerelvényeket is, ráadásul kérdéses a lámpatesten belüli elhelyezhetőségük és figyelembe kell venni a lámpatest életkora miatti gazdaságosságot is, valamint nem kevés munka van vele, továbbá tudnod kell, hogy az így átalakított lámpatest új berendezésnek minősül, így a CE jelzést el kell rajta helyezni, ami különböző vizsgálatokat takar, de ezt a jelen szabványi környezetben lehet, hogy Te meg sem teheted. El kell dönteni, hogy a havi számlát és a karbantartási időt akarják csökkenteni vagy csak "tüzet akarnak oltani" az állandó  fényforráscserével és fizetik tovább a magasabb cehet.

Gyurmaúr(fi-relé)

nyaki, tanultunk mi -feltételezem, nagyjából 1 korosztály vagyunk?!-  anno sok mindent és persze a "kőbe vésett" dolgok után a tanár halkan suttogva, összekacsintva előadta az "okosságokat" is, hiszen a hiánygazdaságban nem mindig lehetett mindent a tankönyvi előírások szerint abszolválni... Mivel én hosszú éveken át használtam  szigorúan függőleges helyzetben, felfelé üvegbúrával egy csiptetős lámpában HMLI 160-t, illetve több helyen kellett kidobálnom ilyeneket, sőt HMLI 250W-ost is vízszintesen szerelt lámpákból,  ezért személyes tapasztalataim is vannak e témában. De pl. az 500W-os már tetszőleges helyzetben égethető, íme:
http://catalog.gelighting.com/lamp/high-intensity-discharge/high-pressure-mercury-lamps/f=mixed-light/p=96713/d=0/?r=emea Érdekes a HMLI-k lelkivilága, valószínűleg a kis búra, illetve annak fénypora fekszik ki az izzószál és a kisülőcső által leadott extrém hőterheléstől, vagy a kisülőcsövet cseszi szét az izzószál?!

faxelektro

Jó estét
            Szeretnék segítséget kérni egy vendéglő teraszára öt darab falraszerelhetö lámpát kell szerelni és a tulaj rám bízta ,hogy vásároljam meg és szereljem fel csak az a kikötése,hogy erős fény legyen mivel rendezvényeket tartanak minden hét végén.A terasz kb 40 négyzetméter és elég sötét még nappal is mivel a födém egész sötét.A födém szerkezete fából van a lámpa kiállások öt darab pedig a vendéglő falán.
                                                                               Köszönöm a segitséget

980POWER

Fémhalogén lámpatest 500W? Valami esztétikusabb kivitelben. Nekem mondjuk igen ipari megjelenésűnek tűnnek, de láttam már ilyet felszerelve.

faxelektro

Én lead reflektorra gondoltam de mégis csak valami esztétikusabb kelne ?