Megbízási szerződés

Indította Szemelrockpeter, 2023. szeptember 25., 14:55:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szemelrockpeter

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni megbízási szerződésben. Egy országos oktatási intézmény szeretne velünk leszerződni. Valakinek van tapasztalata? Mi szokott lenni az eljárás és a "matek"? Van egy havi fix díj amit fizetnek és ha hiba van azon felül kiszállási+ munkadíj?

Üdv
Péter

pkajos

Milyen munkáról van szó?
Biztos "Megbízási szerződésről",  vagy inkább Vállalkozási szerződésről van szó.

Nem mindegy.. a két "szerződésfajtában" vannak azonos, de eltérő követelmények is. Nem egymás szinonimái ezek a fogalmak..

Szemelrockpeter

Annyiról lenne szó, hogy ha valami elektromos hiba van, X órán vagy napon belül kötelezően ki kell mennünk elhárítani a hibát. Úgy emlékszem, hogy megbízásit mondtak.

Fecó

Nincs szabály, közösen tudtok megállapodni hogy mit szeretnétek.
Vannak esetleges fix karbantartási munkák, mondjuk megjelentek havonta egyszer, és elvégzitek az általános karbantartási munkákat, fényforráscserék, ilyesmi. Ezt szokták úgy, hogy a munkadíj benne van a havi átalányösszegben, és a felhasznált anyagot külön kell fizetni, de lehet úgy is, hogy az anyag valamilyen mértékig benne van az árban, és lehet külön a munkadíj is óradíj formában. Lehet havi 2-3-4 alkalom is, mik az igények, szerződéásbe kell foglalni, árak nyilván ezek szerint.

Van külön az üzemzavar, és hibaelhárítás, itt általában a havidíjban a "rendelékezésre állást" kell beárazni és mérlegelni, attól függően milyen gyorsan várják el a kiérkezést. De maga az üzemzavar elhárítás mehet egyedi árszabással, óradíjban, akár külön a hétvégi és éjjeli időszakokat, ezt nektek kell kitalálni. Fontos ledokumentálni, hogy milyen jellegű hiba számít "azonnali beavatkozást" igénylő feladatnak, mert ha nem teszed, a 2 db WC izzócsere miatt is telefonálnak szombat éjjel.

A szerződéses időszak alatt lejáró felülvizsgálatokra is érdemes kitérni, és adott esetben beletenni az ajánlatba ezt is, így komplex szolgáltatást tudsz nyújtani.

Mindenekelőtt nézz körbe náluk, mert egy jól karbantartott épület, érvényes felülvizsgálatok esetén nem ugyanaz az árszabás, mint egy lerottyant, már eleve mindenhol hibás létesítményt megpróbálni karbantartani. Szoktunk olyat is, hogy külön díjazásért csinálunk egy felmérést, esetleg a szükséges felülvizsgálatokat, rendbe tesszük a hibákat, majd ezt ha kifizetik, akkor innnentől indul a projekt. Ne esettek abba a hibába, hogy 5 éve nem működő dolgokat akarnak rendbe rakatni veletek "tegnap elromlott" jelzéssel...


pkajos

..igen, kb ahogy  Fecó írta..

Nem árt pontosítani.., hogy határozatlan időre vagy pl. 2 esetleg 3 évre vállalkozol (kötsz majd szerződést). Ilyenkor az inflációs %-kal való áremelés emlegetése nem tisztességtelen.

Sorold fel az opciósan elvégezhető/elvégzendő időszakos felülvizsgálatokat - menj elé a dolgoknak- minél több munka van 1 helyen az a legjobb.. Van néhány ilyen is
pl. tartalék világírás-időszakos ellenőrzését 3 havonta, és az 1 évente végzendő karbantartást.

Elegendő kioktatott embernek lenni- nem kell tűzvédelmi szakembernek lenni-, hogy pl. a különféle tűzvédelmi műszaki megoldások, alkalmazások időszakos üzemeltetői ellenőrzését is elvégezd - a többi "villanyszerelő munka" mellett, külön díjért. (OTSZ 18. mellékletében van több ilyen is van a "bizt.világításon túl) 

1., Ha van olyan feladat amely "havaria" munkaként kezelendő ott tisztázandó mi az, és pl. 2-3 ó (azonos telephely esetében) megjelenést illik legalább vállalni.
2., lehet egy sürgős kategória:- tűz, baleset kockázata, általános alaprendeltetés nem működik.. 24ó v. 48ó megjelenés-és a munka megkezdése
3., a többi munka esetleg több nap (pl. 1 hét)

Soha ne vállalkozz arra, hogy "x" (főleg rövid) időn belül a hiba kijavításra kerül (ez sok esetben nem is kérhető..).
Csak a megjelenést, a vizsgálat, hibaelhárítás megkezdését vállald (rendelkezésre állási időn belül)

A munkanapon, azon túli (pl. 50% felár pl 16-22 óráig, utána 70% )  ill. hétvégi munkára külön árat (óradíjat) adjál adjál (pl. plusz 100%)- ha kérik elvégezni a munkát

Az elvégzett karb. javítási munkára vállalj 6 hónap garanciát.. elvileg akkor is jár ha nem vállalod)

Ha kapod (a megrendelő szerzi be) az anyagot, v. Te, más a helyzet. A beszerzés időrabló munka, arra a beszerzési árra 5-10% bátran felszámolható. A beszerzés tárolás elvárt készletezés) esetén az "anyagigazgatás" költsége az anyagra 10-20% is lehet. (ha te készletezel, raktározol anyagot arra vannak további előírások..érdemes utánajárni)

Ha egyéb létesítési munkánál- nem javítás, karbantartás -érdemes a TERC KING aktuális költségvetési normák használatában megegyezni. MA az a "szakember" aki azt mondja, -miután felnéz az égre- hogy ennyi v annyi, az nem is hiteles, vélhetően nem is szakember.

Minden létesítés után "elvárt" a VBF felülvizsgálat.. ( de maga a vezetékezésnél a szigetelési ell mérés a létesíés árában térül.. ha a TERC szerint dolgozol)

Általában is, de oktatási intézmények esetében különösen illik "tisztességes" árakat adni!

Szemelrockpeter

Köszönöm a válaszokat! Tavaly év végén készült az ÉV és minket bíztak meg a javításukkal. Úgy, hogy teljesen ismerjük már a helyet. Pont egy hónapja fizettem elő a Terc Etalonra, kicsit húztam a számat az ára miatt de így utólag nem bánom, nagyon hasznos és nagy segítség az árazásban. Egyébként szerintetek a mai világban mi az a kiszállási és óradíj amit el lehet kérni?

pkajos

Ha tavaly év végén készült, akkor annak már VBF felülvizsgálatnak -és nem ÉV vizsgálatnak kellett (volna) lennie. De a hiba, az hiba, bárhogy is végezték a vizsgálatot.
A TERC-es megoldás/elszámolás használat főleg kisebb-nagyobb építés-szerelési (pl. épületvillamos) munkáknál ad reális megoldást. A megrendelőt általában "megnyugtatja", ha látja a tételeket..

Épületvillamos munkáknál - folyamatosan terc szerint végezhető- netto 4-5 eFt forinttal már elmegy. Az anyagnorma rész zömében elfogadható. Egyes pályázatoknál - amikor az elszámolásokról van szó-a TERC-es anyagnormákból kérnek és kapnak a Megrendelők engedményt, az elbírálásnál magasabb pontot adnak. 5-10% engedmény ebből még elmegy. Ha kell meg kell próbálni elmagyarázni, hogy a Vállalkozónak az anyag és díj (mindkét) részénél kell hasznot realizálnia.

HA minden anyagot "kapsz", vagy bolti számlával kell igazolnod a beszerzést min 5-10%-ot el kell fogadtatni.., általában ezeket megértik, elfogadják.
Mindenben a "mértéket" az is meghatározza, hogy mekkora a munka volumene..

No meg, a "kockázatokra", kötbér, vállalt többlet garancia miatt is kellenek ezek a plusz fedezetek.

A kiszállásra -főleg ha folyamatosan kapsz pl. karbantartási munkát is-és fizetnek rendesen, "telephelyen" végzett munkáért nem igazán illik kiszállást elszámolni.  Ha mégis van/lesz kiszállási díj, szokás bizonyos munkarészeknek -időnek- abban térülnie.  pl. havaria munkavégzésre a kiszállás pl. 10 000 Ft, de ebben már térüljön legfeljebb fél órai munkavégzés. Normális kapcsolatnál a Megrendelő érti, megérti ezeket, és elfogadják.
Oktatási intézménye válogatja, hogy van-e valami kötelező, rugalmatlan "központi"elszámolási rend. 

HA a Megrendelővel nem azonos telephelyen laksz, akkor már nagyobb költséged lehet a kiszállással.
Itt esetleg egy fix összegben lehet megállapodni, vagy Ft/km díjban.  Egyes esetekben ka 50-100km-re kell elballagni, ott még az úton töltött időre is jár díj, hiszen amíg a villanyszerelő 1-2 órát kocsikázik, addig "nem dolgozik", nincs "bevétele".  Ha máshol nincs mód "ellentételezni" meg kell érteni, hogy egy egy-két órás munka díjában nem térül a további 1-2 órás nem dolgozós időtöltés, legalább  50%-os rezsióradíjjal.

Nem ritka, hogy 30-60 napra fizetnek (tudnak csak fizetni) a Megrendelők. Ezek is inkább növelik a költségeidet, a díjad kialakításánál további szempont lehet