Beépített elektromos sütő

Indította Windom Earle, 2023. június 21., 19:58:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Windom Earle

Üdv mindenkinek!

Olyan kérdésem lenne, hogy a családi házam 3 fázisú (3x10A) hálózata elég lenne e új, beépíthető elektromos sütő akadálymentes üzemeltetéséhez. A főzőrész gázzal üzemelne.
Köszönettel:
Balázs

Fecó

Ez így kevés információ. Egy elektromos sütő lehet akár 3500 W-os is. Ez Amperben (nyilván ha max. terhelésen fut) olyan 15 Amper környéke. Tehát ha semmi más nincs használva azon a fázison a házba, már akkor sem fog működni "akadálymentesen" mert 15 A > 10 A. De ha a sütőd mondjuk csak 2,2 -2,3 kW, és a kérdéses fázison nem működik más eszköz, akkor lehet hogy nem lesz gond. Sajnos a 3×10 A már egy korszerű háztartáshoz elég gyengécske...

tothgyula

A sütő részére külön áramkört kellene (kell) kialakítani,külön biztosítva,leválasztó kapcsolóval.A későbbi bosszankodások elkerülésére egy darabból álló (kötés nélküli) vezetékekkel célszerű szerelni.

S/K

Amennyiben ez valóban sütő akkor "dugvillás", tehát egy csatlakozó aljzatról üzemeltethető. ...lenne ha tudnánk a sütő teljesítményét, de egy SZAKSZERŰEN kialakított dugaljnak el kell "bírnia".
(2,5mm2 réz vezeték, 16 A biztosító és a konnektornak is 16A kell/kéne bírnia.

Ha ez főzőlap akkor ide 5x4mm2 réz vezeték szükséges. (kerámia, indukciós, "rezsós")

Ha tűzhely akkor szintén. (2 fázis a főzőlapnak, 2 fázis a sütőnek)

Főzőlap= ....amin a levest főzik (akér 8kW is lehet)
Sütő=....amiben a süteményt sütik (max 3,6kW)
Tűzhely= a kettő kombinációja egybeépítve (8-9kW)

Háztartási dolgokról beszélünk.

....amúgy a 3x10A kevés vagy nagyon oda kell figyelni az egyidejüség használatára.




Windom Earle

Köszi a válaszokat. Konyha felújítás előtt állok, és szeretnék beépített sütő és főzőrészt. Főzni gázzal akarok, csak a sütő lenne elektromos, mivel sok gázüzemű sütőt keresvén rájöttem, hogy igencsak korlátozottak a lehetőségeim. Nem nagyon találtam olyan forgalmazót, aki gázos kivitelű sütőt árulna. Azokat a modelleket kifuttatták, amiket még gyártottak tavaly pl. és nem lettek utódjai...sajnos.
Egyébként olyan megoldás létezik, hogy a 3 fázis közül csak az egyiket bővíteni mondjuk 20A-ra? És arról üzemeltetni?

okgyuri

Az elmúlt időben két helyen is szereltem ahol 3x10A áll rendelkezésre. Ráadásul elektromos sütő és indukciós főzőlap bekötését is kérték. Ezeken a helyeken az elektromos sütőt 2,5-es vezetékkel és dugvillával forgalmazták, így oda a 2,5-es vezeték lett elvezetve, az indukciós főzőlaphoz pedig 2 fázis ment 4mm2-es vezetékkel. A lakáselosztóban viszont a méretlen oldalhoz való kismegszakítók lettek beüzemelve, vagyis 10A-osak. Ha majd kérnek bővítést, akkor a vezetékek már megfelelők, a kismegszakítókat meg gyorsan ki lehet cserélni. Itt ha gáz főzőlap van, akkor egyszerűbb a helyzet, de azt tanácsolom, hogy a sütőhöz közvetlenül a lakáselosztóból legyen elvezetve  egy saját áramkör, és ha az előttem szóló szerinti "egyidejűség" miatt leold (mert pl. a mosógéppel egy fázison van), akkor a lakáselosztóban könnyen lehet egy másik fázisra (ami nincs annyira leterhelve) átkötni. Különben egyik helyről sem jött vissza a leoldás miatt panasz, szóval használható. Persze nem érdemes valami 3kW-os sütőt venni. Olyanról még nem hallottam, hogy csak az egyik fázist bővítsék. Érdemes egy regisztrált szerelőt kihívni, ő hamar megmondja, hogy milyen feltételek mellett fogják bővíteni, mert egy ilyen bővítés részben a mérő utáni hálózat kialakításába is beleszól, legalább a lakáselosztóig. De a 3x10A hosszú távon tényleg szerény.