Régi dugalj cseréje, védõföldelés

Indította tokaji, 2010. december 31., 01:38:10 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tokaji

Sziasztok!

Lecseréltem egy régi dugaljat(régi=alu nulla, réz fázis, textil-gumi szigetelések..). Az újon van védõföld érintkezõ. Mivel nincs külön védõvezetõ kiépítve, szabad/érdemes a nullát a védõföld érintkezõjével össze kötni?

Üdvözlettel
tokaji

nova

Nem szabad összekötni. Ha nincsen kiépítve védõvezetõ házban, akkor ne kösd be az új konnektorba a földelést. Inkább érdemesebb egy firélét betenni, ha nincsen.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill


Na ez egy jó kérdés! Iskola példa! Az érintésvédelem tanításakor régen ezt a rossz példát szokták megemlíteni. Igaza van az elõttem hozzá szólónak, hogy nem szabad összekötni.  Az igaz ha a nulla vezetõt össze köti a védõérintkezõnél a nullával, akkor test zárlatkor lefog oldani a kismegszakitó. De ezt nem szabad alkalmazni, hogy miért is? Bárhol a hálózatban javítást végeznek és ha felcserélik a fázis és nulla vezetõt, akkor a védõérintkezõkön keresztül a készüléken keresztül a fázisvezetõ kerül a fémszerkezetre. Gondoljunk bele például a mosógép külsõ fémrésze feszültség alá kerül, és annak megérintésekor a halálos áramütés veszélye áll fenn. Ez az egyik ok. A másik ok a hálózaton kialakul egy rejtett nullázás, ami szintén szakszerûtlen. A nulla vezetõ és a védõvezetõ a kiinduló ponton a bejövõnél van összekötve , ahová csatlakoznak az EPH vezetõk is. A fi relé alkalmazása ma már kötelezõ, ezért én is mindenképpen javaslom a beépítését. De ha a fi relé után egy ilyen összekötés van a konnektornál, az úgy is lefog kapcsolni.

Steve82

Kedves kollégák!
Év-mérésnél egy helység dug aljaiban 130v feszültséget mértem,errõl üzemelt pénztárgép,mérleg,kenyérszeletelõ.A tulaj nem érzékelt teljesítmény változást a berendezésekben.Mi lehet a hiba oka?A fázis és föld közt 96v.

nova

Biztos, hogy jól mértél, mert szerintem 130 v-on nem biztos, hogy elindul a kenyérszeletelõ.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Ha nulla szakadás van akkor hasonló feszültségek alakulnak ki egy fázison. Három fázisnál már lehet bolondabb is akár 400 V. fázis nulla között vagy ettõl nagyobb fázis javítás esetén. :(
Mivel nem egyidejû a mûködés és kicsi az áramfelvétel akár mûködhet is. :-X

JUVILL


Ha nullavezeték szakadás van, akkor a fázisfeszültségnek meg kellene jelenni a fogyasztó, fogyasztók testén, ami egy veszélyes helyzet.

Szelei

Helyi földelést mire találták ki. Ami tudomásom szerint kötelezõ minden bekötésnél a fõelosztóban nullával közösíteni.

JUVILL


A helyi földeléssel teljesen egyetértek. Ha szakad a nullavezetõ és van helyi földelés, akkor egybõl adódik egy TT (védõföldelt) érintésvédelmû rendszer.
De honnan tudjuk mi innen, hogy van-e földelés létesítve?
A mérési adatok, ahol 96V mérhetõ, az nekem gyanús.

Szelei

Az egyik kollégám házának fõvezetékét cseréltem mert állandóan terhelésre villogtak a lámpái, bojler be kapcsolódásakor viszont mint a kikirics világított. A lényeg vizeseknek egy új csatlakozó pont végett szét kellet szedni a fõvezetéket mikor jelezték csipked a csõ! Rá mértem 90 V csipkedte õket. :D Rögtön ki kapcsoltam a be táp biztosítókat, hogy tudjanak dolgozni!
Az áramszolgáltató oszlopán lévõ kötés adta meg magát amit 3 nap alatt ki is javítottak. Addig csak azt tudtam kérni ne nagyon fogdossanak fém részeket, habár két földelõszonda is le volt verve és jók is voltak. De ez ördög nem alszik.

Konzekvencia: Jó földelés a lényeg! Démász lassú! ;)