4mm2 feletti Al vezeték kötése

Indította rendetlen, 2021. április 02., 08:59:50 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

rendetlen

Kedves szakértők!

Adott egy plombált kismegszakítóból kijövő, régi, ~6mm2 átmérőjű alumínium vezeték, amit szeretnék rézzel összekötni. A témának utánaolvasva két általánosan használt megoldást találtam, az egyik a

- WAGO + Alu-Plus paszta, a másik pedig a
- HLAK leágazó, érvéghüvely + Alu-Plus használatával

A WAGO esetén az a gondom, hogy csak 4mm2 átmérőig van Al-hoz jóváhagyva. A HLAK-al pedig az a problémám, hogy ez a csatlakozás kültéren van, ahol jelentős a hőingadozás és a HLAK nem rugós csatlakozás, így attól tartok, hogy idővel az Al alakváltozása miatt meglazulhat.

Ti hogyan oldanátok meg ezt? Az Al vezetéket egyelőre nem szeretném cserélni, mert plombabontással járna.

980POWER

A HLAK leágazó 2 csavarral szorít, ez akkora keresztmetszeten biztosítja a vezetőképességet, hogy nem igazán fordulhat elő a kötési ellenállásból adódó fokozottabb hő termelődés. A környezeti hőingadozás pedig a vezetékre is és a kötőelemre is egyaránt hat, a kettőnek nem tér el annyira a hőtágulása. Megjegyzem, hogy a mérőórába szintén 2 csavarral van bekötve a vezeték másik vége, de a nullán előfordul, hogy van még bandázs kötés is mind e mellett. Nem vagyok biztos benne de a 6mm2 vezetéket pont át lehet dugni a HLAK kötőelemen és akkor akár 4 csavarral is lehet szorítani és szemből is rádugható érvég hüvely.

Sztrogoff

Azt magam részéről én sem értem, hogy miért preferálják a HLAK-ot, mikor az alumíniumnál a szakma alapja, hogy állandó erő kellene - vagy állandó utánhúzás. Másfelől a két csavar valóban bizonyított a elmúlt 60 évben millió és millió fogyasztásmérőnél. Az meg még ráadásul többnyire nem is temperált környezetben van. A felület nagysága nem igazán számít érintkezésnél.
Jövő héten veszek egy HLAK-ot, és szétfűrészelem, hátha van benne kismanó, aki nyomja a fémet.

980POWER

Ez az állandó erő vagy után húzás nem biztos hogy kell, hisz a hálózatokon a szakadófejes kötőelemeknek sem húzunk (a rózsaszínű betétes eleve hibás széria volt) utána évente vagy a szakasz szekrényekben a "v" csatlakozóknak se. A földkábel toldó készletek is szakadófejes csavarkötéses toldóhűvejjel vannak ellátva kis és középfeszültségen is. Mondjuk 10mm2 alatt nem szerelünk alumíniummal a 10 es is csak meglévőnél fordul elő.

nyaki

...pl. az oldható WAGO 221-61x kötőelem a 6 mm2-es vezetéket is képes fogadni. Én ezzel oldanám meg, természetesen WAGO AluPlusz pasztával.

rendetlen

Idézetet írta: nyaki Dátum 2021. április 04., 20:33:24 DÉLUTÁN
...pl. az oldható WAGO 221-61x kötőelem a 6 mm2-es vezetéket is képes fogadni. Én ezzel oldanám meg, természetesen WAGO AluPlusz pasztával.

Pont ez a probléma szülte a bejegyzésem. Az említett csatlakozó specifikációja nem engedi az alumínium csatlakoztatását és a WAGO több helyen is megjegyzi, hogy a rugós csatlakozói 4mm2-ig használhatóak alumíniummal.

nyaki

Amióta megjelentek az oldható típusok, használom alura is. A lényege a vezeték jó előkészítése és a túlterhelődés elkerülése. Pasztával való feltöltést követően csatlakoztatom a tiszta és egyenes tömör alu vezetéket. Csatlakoztatás után minden esetben megforgatom a WAGO-t a vezetéken, így az esetlegesen rajta maradt oxidréteget a nyomólemez fel tudja törni, miközben a fémtiszta felületet a paszta le is zárja. 25 A-nél nagyobb biztosító esetén, más megoldást keresek. Még egyszer sem kellett visszamennem hibás kötés miatt.
...egyébként a WAGO-nak létezik olyan kalapsínre szerelhető nyomólemezes sorkapcsa is, ami akár 35 mm2-es vezetékeket is fogadni tud. 10 mm2-es mért alu fővezeték esetén használtam már és a vezeték cseréjéig majd 20 évig hibátlanul tette a dolgát.

bankoz

Idézetet írta: rendetlen Dátum 2021. április 06., 07:44:37 DÉLELŐTT
Pont ez a probléma szülte a bejegyzésem. Az említett csatlakozó specifikációja nem engedi az alumínium csatlakoztatását és a WAGO több helyen is megjegyzi, hogy a rugós csatlakozói 4mm2-ig használhatóak alumíniummal.

Szigorúan személyes vélemény, hogy bármelyik általad eredetileg javasolt megoldás, vagy a nyaki által említett 6mm-es wago tökéletes. Ha nagyon izgat, hogy a Wago miért csak 4mm-ig preferálja az alut, érdemes nekik írni. Anno a régebbi csatlakozók 4mm-ig voltak jók, s lehet, hogy az újaknál már csak simán nem akartak költeni újra hitelesítésre/bevizsgálásra. Egyébként nálunk pl. az Émász előszeretettel oldja meg az ilyen problémát Weidmüller sorkapoccsal.

Sztrogoff

Aminél nem kell utánahúzni, ott a kötőelem technológia biztosítja az állandó erőt.

nyaki

Már ideje bánhatja a szakma a Kupolfix kivonását a piacról. Szerintem az eddig alkalmazott kötőelemek királya volt.