panelok alatti pince

Indította Lacokam, 2020. szeptember 10., 17:23:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. szeptember 16., 19:05:13 DÉLUTÁN
De nekem aztán végképp tök mindegy hogy tesz e be ÁVK-t a kérdező vagy sem.
Az egy egészen más funkció. Ott is van egy másik, egy elsődleges védelmi vonal. A tokozás, köpeny, satöbbi. És ha az nem teljesíti a funkcióját, akkor nagyon jó, hogy egy rövid áramütés a remények szerint nem okoz maradandó cikmányt.

Ju13s

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. szeptember 16., 20:21:23 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. szeptember 16., 19:05:13 DÉLUTÁN
De nekem aztán végképp tök mindegy hogy tesz e be ÁVK-t a kérdező vagy sem.
Az egy egészen más funkció. Ott is van egy másik, egy elsődleges védelmi vonal. A tokozás, köpeny, satöbbi. És ha az nem teljesíti a funkcióját, akkor nagyon jó, hogy egy rövid áramütés a remények szerint nem okoz maradandó cikmányt.
Azért azzal egészítsük ki, hogy az a rövid áramütés is a jó esetben 30mA-es, oké tudom az alatt az ezredmásodperc alatt felszökhet az nagyobbra is, de függ a szívdobbanástól, áthúzási ívtől/iránytól, cipőtől, bőrvastagságtól, nyírkos bőrtől stb stb stb stb...szóval elméletileg nagyon kevés az esély a legrosszabbra, de vágom, a nagymesterek a 0,1 %-ot is életveszélynek állítják be....
Egy biztos, egy 6 ezer forintos AC-s ÁVK nem fog földhöz bacni senkit sem, és jobb mint a semmi...oké hogy beszereléssel együtt már karcolja a 20k-t,  ;D
Amúgy nem kötekszem  :D mert nálam sincs ÁVK  :D de most húzzák újra a 3 fázisú betápot szóval lesz mit majd csinálni, új elosztó stb.
Nálam az lesz a gond hogy az első kötődobozig gerincre vágjam e a 3 fázist 3x2,5-re vagy próbáljam meg majd külön 3*3x2,5 -es kábel oda behúzni mert szerintem nem megy majd át( 3 áramkörön van a lakás). Van itt erről téma, arról is megoszlik a vélemény ám...ha 0 szakadás van a gerincen akkor van baj, viszont olyankor az ÁVK 0 szakadt ága miatt le is old a fázisok találkozása miatt.

Sztrogoff

"Azért azzal egészítsük ki, hogy az a rövid áramütés"
...pont annyi, mint amekkora FI-relé nélkül lenne, ha 30 mA, akkor annyi, ha nem 30 mA, akkor nem annyi.
"a nagymesterek"
Itt nem nagymesterek vannak, hanem elektromosság.
"Egy biztos, egy 6 ezer forintos AC-s ÁVK nem fog földhöz bacni senkit sem"
Nagy igazság.
"Nálam az lesz a gond..." A kötődoboz szót értem, a többit nem. :D

Sztrogoff

"Azért azzal egészítsük ki, hogy az a rövid áramütés"
...pont annyi, mint amekkora FI-relé nélkül lenne, ha 30 mA, akkor annyi, ha nem 30 mA, akkor nem annyi.
"a nagymesterek"
Itt nem nagymesterek vannak, hanem elektromosság.
"Egy biztos, egy 6 ezer forintos AC-s ÁVK nem fog földhöz bacni senkit sem"
Nagy igazság.
"Nálam az lesz a gond..." A kötődoboz szót értem, a többit nem. :D

Ju13s

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. szeptember 24., 16:25:31 DÉLUTÁN
"Azért azzal egészítsük ki, hogy az a rövid áramütés"
...pont annyi, mint amekkora FI-relé nélkül lenne, ha 30 mA, akkor annyi, ha nem 30 mA, akkor nem annyi.
"a nagymesterek"
Itt nem nagymesterek vannak, hanem elektromosság.
"Egy biztos, egy 6 ezer forintos AC-s ÁVK nem fog földhöz bacni senkit sem"
Nagy igazság.
"Nálam az lesz a gond..." A kötődoboz szót értem, a többit nem. :D

Persze most matekozhatunk hogy mekkora megaohmok vannak rajtunk cipő/parketta/lap de azért ugye nem fognád meg a fázist csak úgy még falétráról sem.... ;D
Szokták mondani aki retteg az áramtól azt jobban meg is passza, ez így is van!

Ha meg azt mondod elektromosság akkor matek az egész....

Egy 80 -as kötődoboz van az elosztó után 2 méterre kb de olyan kátcsavarban a fal sarkában :D , oda be kell tolni 3x2,5 -es mbcu-t de nem ártana mellé még 1 ér z/s, hmmm inkább leírom....azért 5 erest mert abból a barna és a kék vinne 1. áramkört, a fekete és a szürke(blankolástól zsugorszigetelve kékkel) a 2. áramkört, és ugye nem ártana a védővezetőt is kétrészre ezért abból a +1 szál mellé, de egyébként az már felesleges mert az ÁVK nem engedi a 30mA eltávozását a PE-re, tehát elvben egy cérnaszál is jó lenne.... A 3. fázis áramkör az más táma mert az teljesen más irányban indul arról azért nem írtam....
És azért kell 2 ágon vinni a nullát és még a kötődobozban sem célszerű egyesíteni mert ha egyfázisú berendezéseket táplál akkor vagy ha az az 1 wago amivel közösítve van (elszáll/leesik) róla a főszál akkor fáziszárlat lesz, bár az ÁVK emiatt is leold mert akkor a 0-án nem fog áram folyni, lehet vitázni, de én képben vagyok :P

Ju13s

* 5x2,5 mbcu

(Itt miért nem lehet szerkeszteni, ez ma már elég égő egy weboldalon)

nyaki

"És azért kell 2 ágon vinni a nullát és még a kötődobozban sem célszerű egyesíteni mert ha egyfázisú berendezéseket táplál akkor vagy ha az az 1 wago amivel közösítve van (elszáll/leesik) róla a főszál akkor fáziszárlat lesz, bár az ÁVK emiatt is leold mert akkor a 0-án nem fog áram folyni, lehet vitázni, de én képben vagyok"

Bocs, hogy közbe vágok, de muszáj vagyok némi kiegészítést tenni az általad írtakra.  :)
Ha az általad említett közösített N főszál megszakad, akkor ád egy, nem fáziszárlat lesz, hiszen a két fázison csücsülő terhelés sorba fog kötődni és a nem szimmetrikus terheléseknek megfelelően, a kisebbik teljesítményű fog kinyiffanni a túlfesztől és ha nincs benne saját védelem, akkor a két fázist tápláló kismegszakítókból a legkisebb értékű fog kioldani, ami inkább túltehelésnek minősül, ád kettő, az ÁVK pedig nem fog leoldani, hiszen ami befolyik, az ki is folyik. Ha nem így lenne, akkor egy 3 f.-ú ÁVK.-ról nem tudnánk működtetni pl. egy 3f.-ú N vezető nélküli fogyasztót sem.

Ju13s

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. szeptember 26., 01:30:00 DÉLELŐTT
"És azért kell 2 ágon vinni a nullát és még a kötődobozban sem célszerű egyesíteni mert ha egyfázisú berendezéseket táplál akkor vagy ha az az 1 wago amivel közösítve van (elszáll/leesik) róla a főszál akkor fáziszárlat lesz, bár az ÁVK emiatt is leold mert akkor a 0-án nem fog áram folyni, lehet vitázni, de én képben vagyok"

Bocs, hogy közbe vágok, de muszáj vagyok némi kiegészítést tenni az általad írtakra.  :)
Ha az általad említett közösített N főszál megszakad, akkor ád egy, nem fáziszárlat lesz, hiszen a két fázison csücsülő terhelés sorba fog kötődni és a nem szimmetrikus terheléseknek megfelelően, a kisebbik teljesítményű fog kinyiffanni a túlfesztől és ha nincs benne saját védelem, akkor a két fázist tápláló kismegszakítókból a legkisebb értékű fog kioldani, ami inkább túltehelésnek minősül, ád kettő, az ÁVK pedig nem fog leoldani, hiszen ami befolyik, az ki is folyik. Ha nem így lenne, akkor egy 3 f.-ú ÁVK.-ról nem tudnánk működtetni pl. egy 3f.-ú N vezető nélküli fogyasztót sem.

Hmm igen pontosan, sorba fog kapcsolódni 2 eltérő fázis közé, én ezért is preferálom a külön vezetést a nullával, inkább....
Oké de hol folyik ki ha megszakadt az ÁVK felé a 0 ? Mármint két fázis között is lehet fogyasztás olyankor de akkor az ÁVK 0 -án áthaladó 0-át hibának veszi....
Tehát te azt mondod ha rákötnék egy 3 fázisú pl főzőlapot de a 0-át nem kötöm be és bekapcsolom akkor nem vág le az ÁVK? Jó oké ez lehet más mert 3 fázisú készülék....
De én úgy tudom hogy a fázisok összegének meg kell feleljen a 0 ág összegével áram értékben

nyaki

Sajnos kevered a szezont, a fazonnal.
3f.-ú hálózatokban szimmetrikus terhelésű fogyasztó estében a N (neutral) vezetőn nem folyik áram, míg aszimmetrikus fogyasztó esetében a fázisok vektoriális árama fog megjelenni, azaz, a terhelőáramok 120°-al vannak eltolva egymáshoz képest, tehát matematikailag nem csak úgy összeadjuk a fázisonkénti áramokat. Innen nézve ugye már az sem lehet véletlen, hogy ilyen rendszereknél nem szükséges a N vezetőt 3x akkorára méretezni, mint a fázis vezetőket. A felharmonikus terhelés miatti N túlterhelődést most nem vesézném, mert belerondítana az amúgy is bonyolulttá vált helyzetbe. ;)
Az ÁVK esetében, a benne található különbségi trafó a kulcsa mindennek. Eme trafó szempontjából teljesen lényegtelen, hogy a rajta átfolyó áram a L-L vagy a L-N között záródik, hiszen ami bement, az ki is jön ("...ami befolyik, az úgyis kifolyik."  :)), ezért a trafóban nem keletkezik különbségi áram, ami működtetni tudná a kioldást. Csak abban az esetben old ki, ha pl. emberen keresztül a talaj felé vagy a PE vezető felé folyik el a befolyó áram egésze vagy egy része.
...szerintem nézz be a tudástárba, hátha találsz benne ezekre utaló oktatóanyagot.

Sztrogoff

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. szeptember 26., 00:42:00 DÉLELŐTT
Persze most matekozhatunk hogy mekkora megaohmok vannak rajtunk cipő/parketta/lap de azért ugye nem fognád meg a fázist csak úgy még falétráról sem.... ;D
Matekozhatunk??? Ez hogy jön ahhoz, amit írtam, hogy pont ugyanakkor áramütést kap az áramkörbe kerülő, akár van ÁVK, akár nincs?