FI relé parajelenség sokadszorra

Indította kovari, 2019. július 30., 15:54:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kovari

Kedves Fecó!

Köszönöm a választ. Igen, arra jutottunk, hogy a klíma-csoportot külön ÁVK-ra kötjük.
Ettől függetlenül ha valaki vállalja nálunk, hogy megcsinálja a szigetelési ellenállásmérést (XXII. ker. Budafok) az bátran írjon a kovaristeger@gmail.com e-mail címre

faxelektro

A baloldali képen látható Fi-reléket cseréltünk öt darabot és gondoltam otthon kipróbálom,bekötöttem a Fi-relé után egy földeléses dug aljt és a képen látható testert bedugtam majd próbáltam de nem oldott le,majd rövidre zártam a Nullt meg a földelést és akkor sem oldott le.A FI relé test gomb megnyomására leold. Majd a dug aljba bedugtam egy hajszárítót akkor zártam rövidre a nullt meg a földelést és leoldott,sajnos a testert többet nem tudtam használni mert füstölni kezdett nem tudom mi-lehetett a baja mert már elég sokszor használtam,lehetséges,hogy túl hosszú ideig nyomtam volna a Test gombot. A képen látható SHNEIDER az leoldott a testerrel is és a null-föld rövidre zárásával is nem kelett fogyasztót dugni a konnektorba. Öt darabot próbáltam olyat mint az első képen de egyik sem működött csak ha fogyasztó volt a konnektorban . Mi lehet az oka vagy így jó ,vagy a típus vagy a milliamper különbség?

nyaki

Az ÁVK az N-PE összekötése esetén csak akkor old le, ha a N vezetőn olyan mértékű visszáram folyik a fogyasztó(ko)n keresztül, amely elegendően nagy feszültséget ejt ahhoz, hogy a PE vezetővel összezárva, azon olyan mértékű áramot hajtson át, amely az ÁVK leoldási küszöbét el tudja érni. Tehát az általad tapasztalt nem anomália, csupán minden ÁVK-ra jellemző normál működési forma.
Az általad használt teszter >30mA-rel működik és mivel az ÁVK egyes típusai nem oldanak le erre az áramra, így azt egy kalibrált ÉV műszerrel ellenőrizni szükséges, mert akár rossznak is minősülhet. Mivel az általad vizsgált egyik ÁVK (F&G/Möeller/Eaton egy és ua.) 300mA-es, az ezzel teszterrel nem ellenőrizhető, mert lehetséges, hogy a teszter által használt áram már nem elegendő ennek a leoldásához.
Bocs, de újra kellett írnom, mert nem a kérdésre vonatkozott a második rész. :-\

faxelektro

A tester füstölt nem az AVK és a SHNEIDER azért oldott le a testere és a null - föld összezárására mert 10mA-es a másik (neve nincs) pedig 30mA-es ?

nyaki

A javított válaszomban ott a kérdésedre a válaszom is. :)

nyaki

Mivel olyan terhelt hálózatba dugtad az ÁVK-t, melynek a N vezetőjén már volt némi feszültségesés és ez a feszesés megjelenik az ÁVK kimenetén is, így az N-PE összezárásakor már olyan mértékű áram fog folyni az ÁVK-n keresztül, mely annak leoldását fogja okozni, különösen a nagyon érzékeny 10mA-es ÁVK-d esetében.

faxelektro

Köszi a segitséget nyaki
                                       Nagyon elnéztem mert én 30mA néztem pedig 300mA-esek a lecserélt Ávk

Strohmmann

Nálam volt hasonló, a problémát két dolog okozta. A három fázist külön ÁVK védi, emiatt az egyes fázisok nullái is külön gyűjtősínekre érkeznek, és ott elkötöttem, egy nulla rossz sínre ment, ha terhelve volt az a kör, lement két ÁVK is. Eleinte azt hittem, hogy a tűzhely 4x4-es vezetéke sérült a behúzáskor vagy valami ilyesmi van, nem gondoltam, hogy ennyire triviális a megoldás. Másik gond egy laza csavarkötés volt az egyik ÁVK alsó részén, ami nagyon változatos tüneteket produkált. Szóval simán lehet a hálózatban valami nulla elkötése is felelős, ami csak akkor jelentkezik, ha valamelyik részét a hálózatnak terheled. Nálam ez úgy derült ki, hogy egyesével újra azonosítottam a vezetékeket. Időigényes munka és óvatosságot is igényel, de érdemes végigcsinálni.

kovari

Hosszútávú teszt: az 5 klíma külön ÁVK-ra került, azóta lekopogom, hogy semmi gond.

kovari

Lement a nyári szezon, most már véglegesen mondhatom: azzal, hogy az 5 Bosch (Midea) klímát külön ÁVK-ra tettük, véglegesen megoldódott a probléma, egyszer sem vágta le az ÁVK-t. A villanyszerelőnket pedig közben egy másik házban is hasonló problémához hívták, ott több Fisher klíma okozta ugyanezt, és a külön ÁVK-val ott is megszűntek a problémák. Úgyhogy ha kettőnél több klíma van betervezve, a villanyszerelő már automatikusan külön ÁVK-vel szerel.

Úgyhogy köszönöm mindenkinek a jó tanácsokat, amelyeket megpróbálok most – hangsúlyozottan laikusként – összegezni azoknak, akiknél fellép ugyanez a probléma (újonnan beszerelt klímák véletlenszerűen levágják az ÁVK-t):

1. A könnyen hozzáférhető szerelési pontok gyors ellenőrzése (kötődobozok, szabadon lógó kábelvégek), hogy nem ér-e össze a fázis és a nulla például egy csepp nedvesség hatására.
2. Ha sok a házban az elektronikával ellátott eszköz, és egyszerű AC-s ÁVK van felszerelve, akkor cserélni a drágább A-típusúra (illetve Fecó javasolta a B- vagy SI-típusúakat, de ezeket bevallom, nem ismerem);
3. Ha ez sem oldja meg a problémát, akkor a klímákat külön ÁVK-körre rakni (amúgy nem szabványi követelmény a klímákat FI-relével védeni)
4. És ha ez sem oldja meg a problémát, akkor nem marad más, mint az aprólékos nyomozómunka (szigetelési ellenállásmérés és társai).