Új létesitmények kötelezõ villamos dokumentációi, felülvizsgálatai.

Indította Novill, 2012. február 07., 12:44:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

szoke85

A 2016-os Erintésvédelmi Felülvizsgálók Kézikönyve így fogalmaz:
271 oldalon:
Érvényességi feltételek, záradék, aláírás:
"A Minősítő Iratot mindig a képesítéssel rendelkező, felelős felülvizsgáló és az őt ellenőrző, szintén képesítéssel rendelkező személy írja alá."

Tehát 2 ÉV ember szükséges az első ilyen vizsgálat során? Ez még 2016-ban volt most is igaz ez még? (vagy a gyakorlatban ezt senki nem tartja be?)

Fecó

Én azt javaslom inkább szabványokban és jogszabályokban kutakodjunk, mert arra lehet hivatkozni ha probléma van, a könyvekbe meg lehet írni "mindenfélét"

Én találtam pár dolgot erre vonatkozólag szabványi szinten:

Elvileg a mérés nem FAM tevékenység:

"MEGJEGYZÉS: Azok a műveletek (elsősorban kezelési, mérési és egyes állagfenntartási műveletek), amelyeket kizárólag e szabvány követelményeit teljesítve végeznek, a jogszabály szerint ,,egyszerű feszültség alatti művelet"-ek, amelyek nem tartoznak a jogszabály hatálya alá. (Ezek végzéséhez tehát nem szükséges a FAMBSZ-ben meghatározott képzés.)"

De azért figyelni kell:

"Ha fennáll a csupasz aktív részek érintésének a kockázata, akkor a mérést végző személyeknek egyéni védőeszközt kell használniuk és óvintézkedéseket kell tenniük az áramütés, valamint a zárlat és az ívelés hatásai ellen."

Több lehetőség is felmerülhet munka közben:

"Szükség esetén a feszültségmentes munkavégzés (6.2. szakasz), a feszültség alatti munkavégzés (6.3. szakasz) és a feszültséghez közeli munkavégzés (6.4. szakasz) szabályait kell alkalmazni."

A munka "könnyebbik" része:

"A villamos berendezések szemrevételezéses ellenőrzését legalább IV. csoportba tartozó feljogosított személy egyedül is elvégezheti, ha a közelítési övezetbe vagy a robbanásveszélyes térbe nem kell behatolnia."

Ezek szerint ha behatol, akkor kell a 2 fő hozzá.

A nehezebbik:

"Feszültség alatt szabad végezni azokat az üzemszerű kezeléshez tartozó munkákat, amelyeket csak feszültség alatt lehet elvégezni (feszültségmérés, terhelésmérés, fázisegyeztetés, szigetelésvizsgálat stb., valamint a 7.4. szakaszban felsorolt műveletek). Ezeket a munkákat csak a célnak megfelelő, rendszeresített munkaeszközökkel, műszerekkel szabad végezni."

De találtam egy másik kapaszkodót is a 6. pontban:

"6.4.1.6. Az első ellenőrzést csak az arra feljogosított, szakképzett személy végezheti."

Ez "egyes" számban van, nem többesben. illetve a 6-os pontban található jegyzőkönyv minta alapján lehet egy vagy több felülvizsgáló is a dologban. Én annyit szűrtem le, hogy a felülvizsgálat 2 embert kíván, főként a villamos munka veszélyei miatt, és mint segítő szerepeltetheted a jegyzőkönyvön, de nem muszáj 2 felülvizsgáló hozzá. Hátha valaki tud még infót, majd megcáfolja.

Sztrogoff

Szerintem itt két dologról van szó.

Amiről Szoke85 kérdez, az az, hogy ha a felülvizsgálatot nem egyszemélyes vég végzi, akkor lehetne a belső hierarchiában egy főnök, aki átnézi a felülvizsgáló megállapításait. Egyszemélyes cégnél, vagy amelyik cégnél egyetlen ehhez értő ember van, ilyen nyilván nincs.
(Egyébként pár oldallal előbb is már szerepel ez, a 8.2.3. a, pontjában.)

Amiről meg Fecó értekezik, az a villamos munka feltételei. Ebben én - sajnos vagy nem sajnos - sosem találtam egyértelmű leírását annak, hogy egyedül is lehet felülvizsgálni. Ami van, az a nyugatról érkezett szabványban változatlanul benne van 2001 óta, a 6.3.10 álló betűs szövegében, hogy:
...de az egyedül történő munkavégzés esetén a munkát végző személynek képesnek kell lennie minden kockázatnak a felmérésére és elhárítására.
Hát ezt kéne alátámasztani egy előgondolkodással, milyen valószínűtlen esetek fordulhatnak elő, és ezek ellen hogyan lehet védekezni - de ha szembejön egy hatóság, akkor prezentálni is tudni kell az ehhez esetleg szükséges eszközöket. :)

tothgyula

Tiszteletem!Szoke 85.
Feco mindent pontosan leírt. Az ÉVÉ,EBF,VV felülvizsgálatokat, ellenőrzéseket, méréseket mindíg 2személy végezze.
Amit Sztrogoff Kolléga is írt, hogy az"egyedül munkát végző személynek képesnek kell lennie minden kockázatnak a felmérésére és elhárítására." (pl:áramkörből való kiszabadításra).
Az MSZ 1585:2012/2016 4.2 szakasz előírja, hogy a felülvizsgálatokat IV/e csoportba tartozó személy végezheti, de a mérősöd lehet villanyszerelő,gjmű szerelő vagy a III.csoportba tartozó kioktatott személy is. A jegyzőkönyveket mindketten aláírjátok.A VIBITE is azt javasolja, hogy "FELELŐS FELÜLVIZSGÁLÓ".
Egyébként ha egyedül bevállalod, nem is haladsz jól a munkával. Volt esetem, amikor a Dafr324 typ. 5pólusú dugalj N helyére fázis volt bekötve.Ezt egyedül nem biztos, hogy észreveszed!

szoke85

Lehet hogy nem fogalmaztam egyértelműen. Én nem arra vagyok kíváncsi, hogy magát a munkát elvégezheti e 1 fő vagy sem. Hanem csakis az aláírás a kérdés. Szóval mégegyszer a lényeg: a könyv úgy fogalmaz hogy az első ellenőrzés DE CSAKIS az első (tehát beüzemelés) jegyzőkönyvét két szakképzett személynek kell aláírni. és ad is egy jegyzőkönyv mintát amiben szerepel:
felelős felülvizsgáló neve, bizonyítvány száma.
ellenőrző személy neve, bizonyítvány száma.

amint látható itt egyértelműen két BIZONYÍTVÁNYAL rendelkező személy szerepel. (nem főnök stb)
(forrás: magyar elektronika egyesület ÉRINTÉSVÉDELMI FELÜLVIZSGÁLÓK KÉZIKÖNYVE (2016-OS KIADÁS) 271, 281 oldal.)

Akkor még a klész volt érvényben illetve egy pár szabvány is változott azóta.

S/K

Üdv szoke85!

MSZ HD 60364-6:2007
"61.1.6. Az első ellenőrzést csak az arra feljogosított, szakképzett személy végezheti."

MSZ HD 60364-6:2017
"6.4.1.6 Az első ellenőrzést csak az arra feljogosított, szakképzett személy végezheti."

Én úgy veszem hogy egy személy végezheti, nyilván egy is ír alá.
Ha úgy lenne írva hogy "szakképzett személyek végezhetik" akkor nyilván kettő vagy több végzi. Ha ketten végzik akkor is kell egy felelős felülvizsgáló.

Szerintem egy szakképzett és jogosult személy aláírása elegendő.


...és ez szabványban van leírva, nem könyvben.
(tudom szabványok betartása nem kötelező......)

Eddig is így csináltam a hatósági átadásokat is. A legutóbbi előadáson már az első ellenőrzés elvégzéséhez szükséges a három jogosultság bemutatása/csatolása a hatósági átadásoknál.(ÉV, EBF, VV)

tothgyula

Szoke85! Üdvözletem!
A 45/2011.(XII.7.)BM r.a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett.... módosítva a 67/2012.(XII.14.)BM r-tel 1.§-a azt írja, hogy "Szakvizsgával kell rendelkezni annak a vezetőnek(munkáltatónak) is, aki az 1.melléklet 1-9.és12. 13.pontjában meghatározott tevékenységét végzők munkáját közvetlenül irányítja."
A 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet 1.1.10.pontja előírja, hogy
"A kivitelező vagy annak felelős műszaki vezetője a szabványossági nyilatkozathoz csatolja:
a.,a villamos berendezések ELSŐ ELLENŐRZÉSÉRŐL szóló minősítő iratot
b.,kiépített villámvédelem esetén a vill. véd. felülvizsgálat minősítő iratát
c., kábel és veztékhálózat szig.mérési jegyzőkönyvét
d., egyéb bizonylatokat..."
Tehát jogszabályok előírásai ezek, nem szabványelőírások.

Sztrogoff

"...és ez szabványban van leírva, nem könyvben"
Hát igen, csak a szabvány a nemzeti mellékletekről beszél, ami ugye (még?) nincs, viszont ez a könyv az nem a női felmenőnk serdülő korában írt szakácskönyv jegyzete, nem is az Aranybulla, vagy egy Jókai, hanem annak a tanfolyamnak a jegyzete, amelyik képesít a felülvizsgálatra, és  a képesítés feltételét meg jogszabályok írják elő, szóval nyugodtan lehet a könyv előírásait kötelezőbbnek venni, mint egy szabványét. Hát ebből vizsgázik az ember, nem?

Az egy más kérdés, hogy mikor kell a józan ésszel lektorálni a tananyagban írottakat. Például abban is kell, amit Szoke85 úgy vesz, hogy csak az első felülvizsgálatnál kell még egy, a felülvizsgálót ellenőrző személy. Mert igaz ugyan, hogy ez csak ott van leírva, de az időszakosnál meg van említve, hogy az a papír bizony úgy néz ki, mint az elsőé. Mint ahogy a minták is egyformák, csak más kis dobozt kell pipálni vagy ikszelni elsőnél és időszakosnál.
Egyébként a mintákban nem kettő, hanem több személy is van. :)
Van ugye
- felelős felülvizsgáló
- segítő felülvizsgáló
- ellenőrző (szintén felülvizsgáló)
Az nyilvánvaló, hogy egyszemélyes cégnél egy ember neve szerepel mindhárom soron (ez elég hülyén hangzik :D ), vagy üresen van hagyva, és ezzel nincs is semmi baj. Baj legfeljebb ott lehet (reméljük, megrendelők ezt nem olvassák :) ), hogy a megrendelő minőségbiztosítást intéző cége ezen elgondolkodik, és azt mondja, ezentúl ne alkalmazzunk ilyent, vagy legyen ott három különböző név, vizsgabizonyítvány számmal, és kész, slussz.

Kissé mellékesen, én azért óva intenék bárkit attól, hogy az idézett szabványszöveget, miszerint a
"csak az arra feljogosított, szakképzett személy"
egy vitás ügy kapcsán valami hivatalos fórumon valaki arra hozza fel utasításnak, hogy egy személy elég. Ez a fogalmazás arról szól, hogy nem feljogosított személy nem végezheti, nem pedig arról, hogy egy feljogosított személy végezheti egyedül.

nyaki

Üdv!
Most én kérnék Tőletek egy kis segítséget.
Adott egy 0-24 órában üzemelő kiterjedt, ipari gyárépület rendszer, melyet bővítettek egy új épületrésszel, ahova újabb erős- és gyengeáramú kapcsolószekrényeket, erősáramú terepi eszközöket telepítettek. Minden terepi eszköz rendelkezik erősáramú betáplálással és gyengeáramú vezetékezéssel is az eszközvezérlésekhez, állapot visszajelzésekhez és egyéb kommunikációkhoz (frekiváltók, frekiváltóval egybeépített motorok, motoros szelepek, fan-coilok, stb.). Elvileg a kapcsolószekrényekről külön vannak gyártói/telepítői műbizonylatok és  jegyzőkönyvek, de sajnos csak elviekről beszélhetek, mert a megrendelőm szakági felelős műszaki vezetője által összeállított anyagba nincs betekintésem. Engem az újonnan telepített erősáramú terepi eszközök és vezetékszakaszaik első felülvizsgálatára kértek fel.
Az MSZ HD 60364-6:2017 szerinti ellenőrzést elvégeztem, dokumentáltam, de a SELV/PELV terepi részekre nem csináltam méréseket, mert ád egy nem kértek fel rá, ád kettő meg is tiltották, hogy egy üzemelő rendszerbe ne nyúljak bele, mondván, a telepítője majd nyilatkozik róla, meg egyébként is csak bajt okozhatok vele a SCADA rendszerben és foglalkozzak csak az erősáramú terepi részekkel. Az általam kiadott dokumentációban egyértelműen feltüntettem, hogy ezen részekre nincs adatom. Az épület teljes átadásakor mindent elfogadtak tőlem ilyen formán és most az akkori megrendelőm 1,5 év távlatában jelezte felém, hogy a beruházó mégis csak hiányolja a SELV/PELV dokumentet és rajtam próbálja érvényesíteni, ami azt sejteti, hogy valamilyen okból, a gyengeáramos kivitelező mégsem készített róla iratot és/vagy nem csatolták az átadási dokumentekhez.
Szerintetek ilyen esetben, mi lenne a helyes és célravezető megoldás?
Köszi

Fecó

A felülvizsgáló egy szolgáltatást végző vállalkozó, aki azt a feladatot végzi el, amire a megbízója megbízást ad. Nyilván felhívhatod a figyelmét, hogy a rendeletek és jogszabályok, illetve szabványok szerint mire kell kiterjednie a felülvizsgálatnak, de ha határozottan "beszűkíti" a munkaterületet, akkor nincs más dolgod, mint ezeket a határokat pontosan rögzítve elvégzed a munkát. Én még bele is szoktam foglalni, ha az általam vizsgált részeken belül valami "kimarad" a megbízó kérése miatt, hogy azokra a részekre is el kell majd végezni az első felülvizsgálatot. A megoldás nyilván a hiányzó részek felülvizsgálata, de gondolom új megbízással, új kifizetéssel.