Új létesitmények kötelezõ villamos dokumentációi, felülvizsgálatai.

Indította Novill, 2012. február 07., 12:44:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Érdeklődni szeretnék, Ti hogyan oldjátok meg a következő felülvizsgálati kérdést. Adott egy hatalmas csarnok kis sarkában egy kazánház (pár négyzetméter) miben teljes elektromos felújítás volt. Új tápkábel a főelosztótól, új elosztó, lámpatest, 1 db dug. aljzat, 2-3 szivattyú. A megrendelő a kivitelezőtől az első ellenőrzés jegyzőkönyvét kéri a felújítás miatt.  Az érintésvédelmi mérés megoldható egyszerűen, a helyiség kicsi, 5-6 szerelvény van benne, van saját elosztója de EBF felülvizsgálat során ellenőrizni kell a villámvédelmi jegyzőkönyv meglétét is. Na most ha nincs meg, akkor ugye első ellenőrzés jegyzőkönyv felejtő, hiszen hiányos a dokumentáció, de emiatt mivel a kazánház egy hatalmas csarnokban van, az egész létesítmény villámvédelmét felül kell vizsgálni gondolom. Ilyenkor a kivitelező értetlenül nézi az embert, hogy Őneki nincs köze az egész épület villámvédelméhez, csak a kis helyiségben végzett munkát! Ugyanez a kérdés felmerül ha mondjuk egy bevásárlóközpont kis bérüzletében végzek "első ellenőrzést" és nem jutok hozzá a komplex létesítmény villámvédelmi felülvizsgálatának dokumentációjához, hogyan adhatok ki EBF jegyzőkönyvet?

Safety

Fecó!

Az MSZ HD 60364-6:2007 szabványban amely az első ellenőrzés menetét írja le, egy betű sincs villámvédelemről. Az első ellenőrzésnek ezzel nem kell foglalkoznia, ezért nyugodtan kiadhatod a minősítő iratot. Az időszakos EBF vizsgálatban már valóban meg kell említeni a villámvédelmet, de egy bevásárlóközpont, pláza stb. területén található kis üzletnél ennek ellenőrzése kivitelezhetetlen, ilyen esetben én azt szoktam írni, hogy erről az épület tulajdonosának, vagy kezelőjének kötelessége gondoskodni. Sajnos egy ilyen helyen még a főelosztóban esetlegesen meglévő túlfeszültség védelmek ellenőrzése sem megoldott, mert az üzemeltető műszaki személyzet kerek-perec megtagadja a belépés lehetőségét. Sajnos már jártam így. Az üzlethelyiség bérlőjének viszont minősítő irat kell a működési engedélyhez, ezért marad a fent leírt hivatkozás. Ha valakinek jobb ötlete van írja le. Visszatérve az első ellenőrzésre, nyugodtan kiadhatod a "villamos berendezés első ellenőrzésének jelentése" dokumentumot a villámvédelemre való hivatkozás nélkül is, hiszen mint írtam ennek ellenőrzése nem a fent hivatkozott szabvány szerinti felülvizsgálat feladata. (Ha kell mintajegyzőkönyv írj emailt, elküldöm.) Safety

JUVILL


Safety által leírtakkal egyetértek.
Kiadható az EBF minősítő irat. Ez a kazánház az épületnek egy része.
Ami az épület villámvédelmét illeti, az már nem olyan egyszerű szerintem.
Ha a régi MSZ 274 szabványsorozatot tekintjük - és az épület villámvédelmi kialakítása ezen szabvány szerint készült - akkor az épület villámvédelmi csoportosítását a létesített kazánház több mint valószínű, hogy nem fogja befolyásolni.
Ha viszont az épület villámvédelmi berendezése új, és már az MSZ EN 62305 számú szabvány szerint létesült, akkor lehet vitatható a téma.
Korábban is beszéltünk erről, hogy ez a szabvány az épület villámvédelmét kockázatelemzéssel határozza meg. Ebbe a kockázatelemzésbe beletartozik - egy esetleges villámcsapáskor - a gazdasági érték elvesztése.
Itt mérlegelni szükséges, milyen értékű az épület berendezése, többek között a villamos hálózat, és a beépített elektronikus szerkezetek.
Egy korszerű kazánház ilyenekkel rendelkezik. Ezt minősítő iratban szerintem szükséges rögzíteni a villámvédelmi fejezetben, és felhívni a megrendelőn keresztül a tulajdonos figyelmét a változásokra.

Fecó

Az épületek régiek, valószínűleg még a 274 szerint szükséges felülvizsgálni Őket. A kazánház régen is kazánház volt, de ezt megelőzően gőzzel fűtöttek egy központi rendszerről, most meg bekerült gázkazán, gázvezeték, és teljesen fel lett újítva, épületautomatika is telepítve lett a helyiségbe, hálózati kommunikációval. A villámvédelem már csak amiatt is kérdéses, mert a gázvezeték egy része a tetőn van vezetve új szereléssel, de erre egy villámvédelmi felülvizsgálat adhat minősítést, a hozzászólások szerint az EBF jegyzőkönyvben csak a figyelmet kell felhívjam a villámvédelmi felülvizsgálat szükségességére, illetve érvényességi idő betartására.

atibacsi

Üdv az uraknak!
Nem tudom van e az oldalon, kerestem de nem találom.
Tudna e valaki segíteni nekem valaki abban, hogy új épület első üzembe helyezésénél kivitelező villanyszerelőnek milyen dokumentációkat kell benyújtani a jelenlegi szabványok szerint.
És ami a legfontosabb tudna e valaki ezekről jegyzőkönyv mintát adni. Nagyon nagy segítség lenne.
Keresgéltem a szabványok között, de minden olyan kusza, hogy nem tudok rajta elmenni. Főleg hogy bárhol keresem. sehol sem találok pontosan leírva semmit, hogy na ezt ird ide, ezt ird oda igy nézzen ki.
Szóval előre köszönöm aki segiteni tud. :)

S/K

Üdv!
Budapesten elfogadott minták a VIBITE.HU oldalon vannak.
Itt le van írva az engedélyeztetés menete és a benyújtandó dokumentációk.

nyaki

A hatályos 40/2017. (XII.4.) NGM rendelet értelmében, az MSZ HD 60364-6:2017 szerint kell minden erősáramú berendezést dokumentálni, amennyiben az első üzembehelyezés történik.

atibacsi

Idézetet írta: S/K Dátum 2019. augusztus 22., 20:48:48 DÉLUTÁN
Üdv!
Budapesten elfogadott minták a VIBITE.HU oldalon vannak.
Itt le van írva az engedélyeztetés menete és a benyújtandó dokumentációk.
A villanyszerelő részéről kiadandó dokumentációk nincsenek. Csak a többi. Azt tudom, hogy miket kell leadni, csak maga a minta kellene, hogy
mit és hogyan.

Patics

Szia!

Ezt a szabványjegyzéket hol tudom elérni?

Köszönöm

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. április 14., 18:48:49 DÉLUTÁN

Zappa!

Ez az érvényes szabványjegyzék  a fórum aktív tagjainak elérhetõ.
Ki van dolgozva.

Patics

Tisztelt Kollégák!

A segítségeteket kérem, mert nem tudok egyértelműen eligazodni a szabványokban és egymásnak ellentmondó leírásokat találok a szakmai weboldalakon.

Az érintésvédelmi szabványossági és szerelői ellenörzés alkalmazása és az időszakos felülvizsgálatok témakörében akadtam el, amibe még az is belejátszik, hogy munkahely vagy nem pl. egy irodaépület?

Tehát engem konkrétan az érdekelne, hogy pl. egy pénzintézet (bank) világító reklámberendezései minek minősülnek és milyen érintésvédelmi ellenörzéseket igényelnek?

Jelenleg úgy látom, hogy az új berendezés kivitelezése után, szabványossági felülvizsgálat és ez után, 6 évente szerelői ellenörzés szükséges. Valamint javítás, átalakítás, bővítés, felújítás után (az új beüzemelés előtt) ismét szabványossági (vagy szerelői?) ellenörzés és ezt követően 6 évente szerelői ellenörzés.

Köszönöm a segítő hozzászólásokat!