elosztótábla

Indította exchange, 2022. június 03., 16:17:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

exchange

Egy családi házban 2 elosztótábla lenne, az egyik a villanyóránál itt természetesen földelő szondával., másik pedig egy másik helységben, na ez a kérdés az utóbbi helyre kell külön földelő szonda szabvány szerint?  Távolság a villanyórás elosztótól kevesebb mint 20 méter.
A Fi relé szintén kérdés, hogy szükséges-e mindkét elosztóba?

Atis57

Szia!
Amennyiben  az első elosztó egyik áramköre lenne a másik épületben --nem kellene

De sokkal célszerűbb T leágazással kialakitani. Valamint a távolságok is nagyobbak igy megfelelőbb  lenne 2db FI relé, illetve 2db földelés.

Fecó

Egy családi háznál elegendőnek látok egy szondát, ha nem másik épületbe viszed a tápot. Szabvány szerint nem szükséges több fi relé sem, csak ennek kell védenie a világítás és dugalj áramköröket is. A te döntésed hogy mit áldozol rá, és mennyire szelektív lesz a védelem. Nyilván 1 db fi relé esetén, ha beázik vagy bepárásodik egy nyamvadt külső lámpa, akkor ott ültök a sötét házba, mert sehol nem lesz villany...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


pkajos

Valóban.

1 házban elegendő 1 földelő, -bár földelésből minél több, annál jobb :) - ha "kedvezően" létesíthető még egy akkor - bár nem kötelező, de szerencsés. Főleg, ha majd majd egyszer lesz napelemed és annak védelméről akarsz gondoskodni akkor félig már előre leszel.

Nem kell, hogy csak azért, a második elosztó az első "al" berendezése, elosztója legyen.

Az összes áramkört védd áramvédővel - ha nagy a ház akkor különösen a két elosztó két ÁVK-ért kiált.

exchange

Köszönöm a választ.
Egy épületben van az egész,. Csak jelenleg 1 16A megszakító van az egész házon (méretlen 25A) (itt van földelés is kiépítve) de egyértelmű, hogy ez a elosztó cserés.
Sajnos a fürdőszobában (mosógép+ fűtő ventilátor), kamrában (hűtő), színben nincs védővezető + az udvarra is kéne konnektor (fűnyírónak) így erre a részre akarok új rendszert vinni. úgy, hogy a kamrába kerülne a második elosztó tábla.

Erre elég volna az villanyóránál lévő elosztó is, viszont akkor onnan 4 kábelt kéne vinni, hogy valami szelektivitás is legyen.

A probléma, hogy a folyósón van az óra, és nem lehet a folyósó fölötti padlástérbe bejutni (Az óra fala valamiért a tetőig felvan falazva....). az óra mögött meg a szoba van ráadásul 80 cm vastag vályog fal. így csak a folyósói falon keresztül mehetne a kábelezés, Azt meg anyagi és esztétikai szempontból (hibátlan állapotú díszes/mintás festés + ajtótok fölötti áthidaló) nem akarom szétvésetni.

így marad a plafon alatti kábelcsatornás megoldás. Viszont 4db  3x2,5mm2 kábelnek már elég ronda vastag csatorna kéne.
Így arra gondoltam, hogy 1 db 3x2,5mm2 kábellel (20A biztosítással) az első elosztóból indulva a kamrába csinálni még egy elosztót onnan tovább osztani (16A). Azon a részeken már bevésve.

Sztrogoff

A szabványok terén egy egészen új világ van a rendszerváltás óta. Azelőtt a villamossági szabványok arról szóltak, amit meg kellett tenni, de többet nem ("az e szabvány szerint létesített érintésvédelmen túlmenő... ...nem szükséges."). A mai szabványok nem ilyenek. Ami ezekben le van írva, azt meg kell tenni, és ezen felül azt is, amit a szakmai tudás megkövetel. Nem az én gondolataim, hanem Kádár Aba beszélt erről cikkeiben. Ma tehát úgy lehet villanyt szerelni, hogy az ember felvállalja a tervezői gondolkodást és a tervezői felelősséget. Ezért hibás, hogy egy más területről vegyek példát, annak az álláspontja, aki azt mondja, nincs leírva a szabványban a lefolyócső közbetét alkalmazása.  Mert szó szerint valóban nincs leírva. Csak éppen tudni lehet, hogy igen, az behoz potenciált. Visszatérve a védővezető leföldelésére, azt bizonyos távolságonként le kell földelni. Mennyi ez? Ezt döntse el a szakember. Ha nem tudja, ne szereljen villanyt önállóan. Egyébként elgondolkodtató, hogy anno az MSZ 172 idejében a 4. emeletnél kellett földelést helyettesítő EPH összekötést csinálni. Az hány méter? 5 szint az még 20 m alatt van, nem? Igaz, másfelől meg azt írta a szabvány, hogy ha 100 m-nél hosszabb a védővezető, akkor kell a végpontos is földelni. Harmadfelől meg minden épületbe becsatlakozáskor földelni kellett, az meg lehet akár csak 10 m is.

tothgyula

Ha feltennél egy-két fényképet többet tudnánk segíteni.
A Kollégák leírták a lényeget. Én (40éves gyakorlattal) azt javasolnám, hogy több ÁVK-t 2-3db.építs be.Ezen Ne spórolj!A későbbiekben esetleg előforduló hibák megkeresésénél és behatárolásánál megtérül a beépítés költsége. És hiba esetén nem marad az egész lakás áram nélkül (Hűtők, stb).

faxelektro

Hogy lehet megakadályozni a padláson csöbe keletkezö páralecsapodást mert az elosztó dobozba csepeg vissza?

Fecó

Csőben a légáramlás megakadályozása...