Elosztótábla helyes bekötése

Indította Ju13s, 2020. augusztus 05., 02:37:30 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Ju13s

Üdv!
Azért bátorkodtam ilyen alap dolgot külön kérdésbe tenni mert macerásan találtam volna hasonlót, és így megfogalmazva.
A lakásba 3 Kábel(alúmínimum)jön be, 2 fehér és 1 piros, mindhárom 6 mmm2-es
A régi őskori elosztóban a kékkel jelölt és a piros a helyükön volt a két külön sínen de viszont össze volt kötve, feltételezem akkoriban nem is érdekelte őket mivel ha jól tudom ezekben gyárilag benne volt, gondolták minden esetben jó az úgy nem kell bontani...
Láttam hogy 3 áramkör van és mindegyiknek a saját 0 szála a 0 sínre van kötve, hmm mondom faja itt egyik helyiségben sincs védővezető.
Le lett kapva az elosztó, szépen látszott a 3 áramkörnek a dubla alúmíniumos vezetéke, sehol a védővezető.
Aztán mikor le lettek kapva a konnektorok kiderült hogy a konyhában és az előszobában van a dobozokban 3 vezeték ,(ez 3 konnektort jelent), Azok védővezetői sípolnak a bejövő 0-val és a piros kábellal is, tehát valahol a panelon belül már rá van kötve a pirosra(sehol ebben a lakásban kötődoboz), a 0 bejövővel meg nyilván azért sípol mert az meg az óránál van összekötve a pirossal, ha jól tudom. Tehát itt végülis ha helyesen kötöd be a konnektort akkor védővezető is jó helyre megy.
Na de...ilyen esetben akkor bontani kellett volna a 2 sín közötti kapcsot is, remélem eddig érthetően írom....igaz így a PE sín a levegőbe lógott volna a Piros kábellal - erre később kitérek majd...
Na fel lett téve egy új Elosztó ÁVK-val, amiről teszek is képet, elég jól látszik rajta minden de azért vázolom:
A bejövő Piros érkezik egy sínre, és ugyanerre érkezik a 0 vezető is, erről megy az ÁVK 0 oldalára, a kivezetése meg a másik sínre ami ugye a 0 sín, amiről meg futnak az áramkörök 0 vezetői.
Viszont én úgy gondolom hogy ez nem az igazi megoldás, szerintem csak a Piros kábel megy a fenti sínre és ott is marad egymagába, ha pl később kialakításra kerül egy új védővezetős áramkör akkor annak védővezetője arra a sínre kapcsolódjon. A 0 vezetőt pedig közvetlenül(sín nélkül) kéne az ÁVK 0 oldalára kötni. Itt térnék vissza a fentebb említett 3 konnektorra ami így is megkapná a védővezetést mert nem a táblában van a védővezető másik vége, hanem valahol már "gyárilag" megoldották. Hozzáteszem az ÁVK így is jól működik, csak ha jól tudom így a piros kábelen és a 0 vezetőn párhuzamosn üzemi áram fog folyni a mérőóráig.
https://imgur.com/kYi5ZcQ


MoonWalker

Ugyanez volt nálunk is. A piros a védővezető, annak saját sín. A másik meg a nulláké az ávk után. De nálunk a piros legalább már tovább ment a fürdőbe és konyhába.

Sztrogoff

Én kideríteném, hová vannak kötve ezek a védőérintkezőre jövő vezetékek. Ez így még szerintem nem elegendő. Ha nincs megbízható, normális védővezető, akkor az ÁVK csak egy ideiglenes megoldás lehet. Találkoztam olyan régi, ferencvárosi bérházzal, ahol a hőtőszekrény- és automata mosógép szocializmust a 60-asokban, 70-esekben a vízcsőre kötésekkel oldották meg, és már a kilencvenesekben a vízcső felújítást műanyaggal akarta megoldani a szakember. És az már mikor volt. Szóval ez egy létező veszély, hogy egyszer csak elmegy a vezetékes érintésvédelem nyaralni. Onnan kezdve meg az ÁVK ugyan lekapcsol, de egy áramütés árán. Azt meg vagy kibírja az alany, vagy nem.

Ju13s

@Sztrogoff
Ehhez az elosztótáblához és az egész kábelekhez tuti nem nyúlt senki amióta megépült ez a társasház, ezzel arra célzok hogy kizárt hogy utólag valaki behúzta abba a 3 konnektorhoz a 3. eret mert látszik hogy a 3 vezeték csutkára ki van fújva gipszel a konnektorkötődoboz hátlapján, csak az nem fér a fejembe hogy a másik végét miért nem vitték el a tábláig?! Az meg világos hogy ez egy TN-C-S betáplálású rendszer, ahol meg nem szabad már összekötni a PE-t és az N-t, ennek ellenére gyakorlatilag PEN vezető lett csinálva belőlük...ráadásul ha ebben az esetben a 0 vezető megszakad akkor a Piros(PE) vezetéken fog az üzemi áram folyni.
Szóval ezt én szerintem úgy fogom bekötni ahogy kell, ahogy az alábbi ábra is mutatja, a földelt konnektorokat úgysem befolyásolja mert eddig sem a táblából kapta a védővezetőt, viszont így ha lesz valamikor új áramkör akkor a PE sínről lehet vinni a védővezetőt, akár a mostani földeletlen konnektorokhoz is csatornában.
https://imgur.com/Crd4LLN

Sztrogoff

Értettem én elsőre is, hogy ezt akarod csinálni, csak te nem érted, hogy én meg ezt nem csinálnám. :) De nyugodtan, bármit.

bankoz

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. augusztus 05., 19:31:47 DÉLUTÁN
@Sztrogoff
Ehhez az elosztótáblához és az egész kábelekhez tuti nem nyúlt senki amióta megépült ez a társasház, ezzel arra célzok hogy kizárt hogy utólag valaki behúzta abba a 3 konnektorhoz a 3. eret mert látszik hogy a 3 vezeték csutkára ki van fújva gipszel a konnektorkötődoboz hátlapján, csak az nem fér a fejembe hogy a másik végét miért nem vitték el a tábláig?!

Engem biztos nem hagyna nyugodni a gondolat, hogy hová van kötve az a védővezető.

Ezért mivel társasházakban/panelokban tipikusan egy kaptafa az összes lakás bekötés szempontjából, próbálnék beszélni közös képviselővel, szomszédokkal, stb. Ők valószínűleg tudnak ajánlani egy villanyszerelőt, aki valakinél már kibogozta a rejtélyt, s fog neked tudni segíteni.

Ju13s

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. augusztus 06., 07:50:49 DÉLELŐTT
Értettem én elsőre is, hogy ezt akarod csinálni, csak te nem érted, hogy én meg ezt nem csinálnám. :) De nyugodtan, bármit.

Én értem hogy te elsőre is értetted, azt viszont én nem értem, hogy te mit nem csinálnál?  ;D Vagyis te ezek szerint hagynád összekötve a táblában az N-t és PE-t, oké....így viszont nem értem mire járt neked ez a "villanyász" rang ha te az NT-C-S rendszert újraközösítenéd  ;D

Egyébként most itt inkább az elosztó a lényeg, és az jelen esetben nem szabályos, a konnektorok védővezetőit meg majd valaki megkeresi hová mennek, de ha így mentek 50 évig akkor szerintem ezek után is így marad  :(

Sztrogoff

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. augusztus 06., 14:00:11 DÉLUTÁN
én nem értem, hogy te mit nem csinálnál?  ;D
....így viszont nem értem mire járt neked ez a "villanyász" rang ha te az NT-C-S rendszert újraközösítenéd  ;D
ja, amikor a tudás hiánya arroganciával van pótolva. Meg még rosszindulattal is, mert szó nincs arról, hogy én újraközösíteném. :D Én arról írtam, hogy kideríteném, mi pontosan a helyzet - mivel feltételezések alapján nem szabad villanyt szerelni. És azután lépnék.