Alu vezetekbol rez halozat

Indította panelosjozsi, 2020. július 31., 16:19:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

panelosjozsi

Kedves Szakik,

A kovetkezo gyors kerdesem lenne, aminek egy resze lehet millioszor meg lett valaszolva, de nem talalom a topicot ra. Ez esetben elore is elnezest kerek.

Adott egy panel lakas, a merooratol jon fel 3 Alu vezetek a lakasba. Teljes lakasfelujitas miatt a lakason beluli villamos halozat is cserelve lesz rez vezetekekre.

Hogy szokas ilyenkor a bejovo aluminium vezeteket hozzacsatlakoztatni a lakason beluli rez halozarhoz?

Ha az ÁVK-nak a bemeno oldalra kozvetlenul bedugom az Alu vezetekeket (fazis+nulla) ami jon a lakasba es a kimeno oldalara meg mar ugye a rez vezeteket, az ugy korrekt? Ilyenkor nincs elektrokemiai korrozio mert az ÁVK-n belul valami vas vagy kadmium bevonatos vezetes van? vagy hogy mukodik ez? Es ugyan ez igaz a kismegszakitokra is? Annak is mehet az egyik oldalara alu a masikba meg mar rez gond nelkul?

Ezen kivul ha az ÁVK-n keresztul mukodik az alu>rez atmenet, akkor mi a helyzet a vedovezetovel? Az is ugyan ugy Alukent jon be a lakasba. Ha a dobozban van egy rez gyujtosin a vedovezetonek, akkor azt hogy kotom be oda? Le kell erveghuvelyezni az aluminium vedovezetot es ugy beledugni a rez gyujtosinbe? Igy mar nincs kozvetlen Alu-rez kapcsolat mert van kozotte egy vas(gondolom) erveghulyely, es igy nem gond a korrozio? Vagy letezik erre valami kadmium bevonatos gyujtosin amit hasznalni kell? Vagy talan alapbol mind az? Mi a szokas?

Plusz egy bonusz kerdes, ha esetleg nem ernek el a bejovo Alu vezetekek a lakaselosztoig, akkor hogy illik meghosszabbitani azt? Siman radobok egy wagot + nemi alu-plusz kontakpasztat bele es ennyi? Vagy van ennek egy professzionalisabb illetve hivatalosabb megoldasa is? Mert valahol a forumon olvastam mar olyan hozzaszolast hogy valaki nem hisz az alu-plusz kontaktpasztaban mert az sem 100%os. Nem tudom ez igaz e vagy nem.

Koszi elore is mindenkinek.

Sztrogoff

A bónuszra válaszolnék, sehogy. Annak megszakítás, toldás, elágazás nélkül kell a mérő és az elosztótábla között mennie.

980POWER

A bónusz kérdésre a válasz nem igaz! Mert 80 Amper alatt nem igazán áram-váltózunk, a mérő meg nem képes 25mm2-nél nagyobb keresztmetszetű vezetéket fogadni, Marad a sorkapocs, felfűzött hálózatnál pedig bizony minden elosztó előtt van elágazás.

panelosjozsi

Ez ugy ranezesre egy 6mm2 aluminium vezetek, a meronel 25A megszakito van. Szoval ezt lehet toldani ha kell esetleg (remelem nem), vagy az oratol kene huzni vegig ujra az 5 emeletet a lakasig? Azzal az a baj hogy elegge nehezkesen oldhato meg ha egyaltalan.

Mi a helyzet az elozo kerdesekkel? Szabalyos ha a merooratol jovo Alut bedugom az ÁVK egyik oldalaba es a masikon mar rezzel jovok tovabb? Ez a helyes eljaras?

Es hogy szokas a vedovezetot gyujtosinelni ilyen esetben?

Koszi

Sztrogoff

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2020. július 31., 21:52:55 DÉLUTÁN
A bónusz kérdésre a válasz nem igaz!
Hol láttál te több felfűzött lakáselosztót  egy lakásmérő után?

980POWER

IdézHol láttál te több felfűzött lakáselosztót  egy lakásmérő után?
Lakásban kevésbé, de családi házakban gyakrabban, ipari környezetben pedig szinte mindig, viszont itt a mért fővezeték volt a kérdés, nem az hogy milyen helyen van.
Ha földkábeles csatlakozás van és a mérőszekrény a háztól külön álló helyen van, akkor pedig kábelfogadó van a mérőszekrényen és ott fővezeték-sorkapocsban biztos, hogy toldva van a mért fővezeték is.
Az MSZ 447 :1998 irja hogy: 6.5. "A mért fővezetéket megszakítás, toldás nélkül kell létesíteni." (nekem nincs újabb) Ettől viszont el lehet térni, ha szűkséges és biztonságosan meg oldható. Természetesen én sem ajánlóm senkinek az agyon vissza toldozgatott vezetéket sehol, nem hogy bármilyen fővezetéken, ha pedig aluvezeték van, mint a kérdező írta, egyszerűen bejelentek egy plombabontást és kicserélem rézre ami minimum 10mm2

panelosjozsi

Koszonom az eddigi valaszokat!

Igen, az volt az eredeti terv hogy kicsereltetem a meroora es a lakas kozott a vezeteket rezre plusz bovittetek 32A-ra, csak ahoz be kene menni minden alattam levo lakasba athuzni a kabelt plusz a meroorak is elzarva vannak. Kozoskepviselovel beszeltem, az lesz majd a terv hogy az egesz tombben felujitjak a halozatot es minden lakas rezre lesz cserelve, csak erre meg nincs meg a haznak a penze mert valami 14 millios arajanlatot kapott ra a kozoskepviselo (50 lakas, 10 emeletes panel), es vegignezven a tombben lakok atlag eletkorat, nem is lesz egyhamar.

Ezert marad sajnos hogy a 6mm2-es fovezetekemmel kell beernem, es errol epiteni tovabb a halozatot a lakasban. Ezert szeretnem tudni ennek a helyes koteset. Hogy az ÁVK-n valo atvezetes, (Alu be rez ki) helyes eljaras e,  vagy ha nem akkor hogy szokas ezt megoldani. Plusz mi a helyezet a vedovezeto gyujtosinnel, oda hogy megy be egy rez gyujtosinre az Alu fovezetek.

koszi!

Sztrogoff

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2020. augusztus 02., 09:53:27 DÉLELŐTT
...
Ha földkábeles csatlakozás van és a mérőszekrény a háztól külön álló helyen van, akkor pedig kábelfogadó van a mérőszekrényen és ott fővezeték-sorkapocsban biztos, hogy toldva van a mért fővezeték is.
...
Hát azt egészen más esetnek vélem, mint amiről itt szó van.

Viszont, tény ami tény, a 2019-es szabványban már szó nincs a toldás és elágazás tiltásáról (elágazás tiltására a definíciót ugyan lehet értelmezni). Így aztán én nem is harcolok. Legyen bárhogy. :)

Atis57

Szia!
Az első kérdésre;  A HLAK  fővezetéki sorkapocsal + némi Alupaszta ,
A 2;  Igen kismegszakitó .FIrelé esetén is  lehet a két oldal Al--Cu  persze az Al vezeték pasztával bekenve.
a +-ik mint az 1 kérdés.....

Igazából minden lehet  0% is (karbantaartás nélkül különösen !) meg lehet 100% is  .ha nem terheled túl.!

Persze másnak -más  véleménye?

Atis57

Idézetet írta: panelosjozsi Dátum 2020. augusztus 02., 11:04:48 DÉLELŐTT
Koszonom az eddigi valaszokat!

Igen, az volt az eredeti terv hogy kicsereltetem a meroora es a lakas kozott a vezeteket rezre plusz bovittetek 32A-ra, csak ahoz be kene menni minden alattam levo lakasba athuzni a kabelt plusz a meroorak is elzarva vannak. Kozoskepviselovel beszeltem, az lesz majd a terv hogy az egesz tombben felujitjak a halozatot es minden lakas rezre lesz cserelve, csak erre meg nincs meg a haznak a penze mert valami 14 millios arajanlatot kapott ra a kozoskepviselo (50 lakas, 10 emeletes panel), es vegignezven a tombben lakok atlag eletkorat, nem is lesz egyhamar.

Ezert marad sajnos hogy a 6mm2-es fovezetekemmel kell beernem, es errol epiteni tovabb a halozatot a lakasban. Ezert szeretnem tudni ennek a helyes koteset. Hogy az ÁVK-n valo atvezetes, (Alu be rez ki) helyes eljaras e,  vagy ha nem akkor hogy szokas ezt megoldani. Plusz mi a helyezet a vedovezeto gyujtosinnel, oda hogy megy be egy rez gyujtosinre az Alu fovezetek.

koszi!
Szia!
Ez igy leirva --elég vad ! Eddig minden vidéki panelépületben  külön mérőóra szekrény/helység  volt !
Ott a földszintről a XV emeletre is lehet védőcsöben vezetéket vinni.! Több ilyen Debreceni épületben az összes óra a földszinten van -s külön csövekben megy a lakásig , tehát  80A ig is beköthető egy-egy lakás. Természetesen ára az van! de nem kell kivárnod azt a 210 évet ,mig a közös képviselet rászánja magát a felújitásra.
Ha mégsem ilyen lenne a felépités , biztosan van szemétledobó , fűtés akna ,lépcsőházsarok  ahol csatornázva -csőben megoldható.
De ez megint csak az én véleményem.....