Földelés hiánya

Indította horvathrobi22, 2020. május 14., 22:49:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

horvathrobi22

Sziasztok!
A mai napon találkoztam egy olyan jelenséggel, hogy egy családi házban az egyik áramkörön nincs védővezető. Egyáltalán ki sincs húzva a dugaljakhoz, kizárólag fázis és nulla vezető van. Meglepően tapasztaltam, hogy amellett, hogy a fázis-nulla között 241V mérhető (közel vannak a transzformátorhoz), a fázis és dugalj védőérintkezője között 140V körüli, a nulla és dugalj védőérintkezője között pedig 30-40V körüli érték mérhető (pontosan nem emlékszem, de nagyságrendileg ezek)
Kezdő villanyszerelő vagyok, ilyennel eddig nem találkoztam. Ezután hazaérkezve itthon is méregettem, minden rendben volt, fázis-nulla, fázis-védővezető, nulla-védővezető közt minden úgy volt ahogy lennie kellett. Majd kihúztam egy elosztó hosszabbítót, így az nyilvánvalóan feszültségmentessé vált, és ennek a feszültségmentes elosztónak a védőérintkezője és a dugalj (amiből kihúztam) fázisa közt itt is 120V, a feszmentes elosztó védővezetője és a feszültség alatti dugalj nullája közt 20V körüli értéket mutatott a műszer.
Valaki segítene megérteni a helyzetet?

horvathrobi22

Elírtam, itthon nem 120V, hanem 160V körül volt a védőérintkező és a fesz alatti fázis között

S/K

Gondolom multiméterrel mérted.
Terheld le a mért kapcsokat (próbalámpa) és úgy mérd meg.

Sztrogoff

Én ezt olcsó multiméterrel nem tudom reprodukálni..
(A Conrad katalógusában néztem, a drága multiméternek is csak kétszer akkora a belső ellenállása)

horvathrobi22

Valóban multiméterrel mértem.
Ezek szerint ez normális jelenség?

Safety

Kedves Robi!

Amint az előttem szólók már rávilágítottak, a jelenséget a mai digitális mérőműszerek érzékenysége és az ebből adódó pontatlansága okozza. A szakirodalom az ilyen feszültséget ,,fantomfeszültségnek" nevezi. Ebben az esetben un. kis belső ellenállású feszültségmérőt kell alkalmazni a jelenség kiküszöbölésére, vagy amint S/K kolléga írta párhuzamosan kell a műszerrel kötni egy terhelést (pl. próbalámpát)és meg kell ismételni a mérést.
Ma már lehet kapni olyan digitális multimétert is, amelynek van kis belső ellenállású feszültségmérés üzemmódja is az ilyen jelenségek kiküszöbölése érdekében. Az általad tapasztalt jelenség teljesen normális.


horvathrobi22

Köszönöm a segítséget mindenkinek!
Így akkor elvégzem a próbalámpás mérést majd, illetve a hiányzó védővezetőt természetesen odavezetem.

horvathrobi22

A multiméterem bemeneti impedanciája 10MOhm
Ez elég nagy ahhoz, hogy ilyen mérési pontatlanságot eredményezzen?

Safety

Igen, a 10MOhm az általános és emiatt mér fantomfeszültséget a műszer. A kis belső ellenállású feszültségmérőnek 300kOhm a belső ellenállása! Pl.: Voltcraft VC 450E stb.

horvathrobi22

Köszönöm a választ!
Esetleg szakirodalmat tudna valaki ajánlani a témához? Felkeltette nagyon az érdeklődésemet.