Vizsgafeladat - hurokellenállás, ÁVK

Indította Weston, 2020. február 22., 12:56:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Weston

Sziasztok!
Az alábbi feladat megoldásában szeretném kérni a segítségeteket:

Egy Un=230 V-os villamos elosztótáblára szerelt In=10 A névleges áramerősségű kismegszakító kioldási szorzója Alfa = 5.

Feladatok:
a, Határozza meg, hogy biztonságos-e a csatlakozó fogyasztók nullázásos érintésvédelme, ha a mért hurokellenállás nagysága 5 Ohm!

b, Számolja ki, hány ohmos hurokellenállás nyújt megfelelő biztonságot, ha az elosztótábla IΔn = 30 mA kioldó hibaáramú áram-védőkapcsolón keresztül kapja a táplálást!

a, talán így: Zh < vagy = U0/AlfaxIn => 230 / 5 x 10 = 4,6 Ohm, tehát ez jó.
b, feladat ?

Köszi

Atis57

Idézetet írta: Weston Dátum 2020. február 22., 12:56:33 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Az alábbi feladat megoldásában szeretném kérni a segítségeteket:

Egy Un=230 V-os villamos elosztótáblára szerelt In=10 A névleges áramerősségű kismegszakító kioldási szorzója Alfa = 5.

Feladatok:
a, Határozza meg, hogy biztonságos-e a csatlakozó fogyasztók nullázásos érintésvédelme, ha a mért hurokellenállás nagysága 5 Ohm!

b, Számolja ki, hány ohmos hurokellenállás nyújt megfelelő biztonságot, ha az elosztótábla IΔn = 30 mA kioldó hibaáramú áram-védőkapcsolón keresztül kapja a táplálást!

a, talán így: Zh < vagy = U0/AlfaxIn => 230 / 5 x 10 = 4,6 Ohm, tehát ez jó.
b, feladat ?

Köszi

Szia!
Nem jó!
Mert a hálózat hurokellenállása 5 OHM ,a kismegszakitó max4,6Ohm nál tud lekapcsolni.
A szabvány szerint a 4,6 Ohm 90%-t nem haladhatja meg a hálózat hurokellenállása,a biztonságos működésmiatt!

B; a névleges 30mA rel osztunk biztonsági szorzó nélkül. Tehát 230V / 0,03A =7666,2/3  Ohm .
Szintén játszik a 90% !


Sztrogoff

Melyik szabványban van ez a 90 %?

Weston, már meg ne haragudj, de azért ez a fordított relációba való belenyugvás (4,6 lehet maximum, de  a mért érték, akkor jó) csak azt jelenti, hogy nem mélyedtél eléggé bele a hurokellenállás fogalmába.

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. február 22., 18:41:10 DÉLUTÁN
Melyik szabványban van ez a 90 %?

Weston, már meg ne haragudj, de azért ez a fordított relációba való belenyugvás (4,6 lehet maximum, de  a mért érték, akkor jó) csak azt jelenti, hogy nem mélyedtél eléggé bele a hurokellenállás fogalmába.

Szia!

A Msz 4851/1 ben volt a kitétel , --hibák .mérési pontosság  a biztonságos irányban   legyen.
Ha a 7,7 Ohm a feltétel -akkor ez a későbbiekben nem nőhet ? Ez már vmi hiba előjelel lehet-ne.
Mikor ritkán találtam 1,5 Ohm feletti értéket.

Fecó

Az eredeti kérdés nyilván inkább matematikai jellegű, sajnos iskolában "csak" ezt kérik. Mi tudjuk, hogy van számtani megoldás, de egy 500 Ohmos hurokérték nem azt jelenti hogy ez oké a 30 mA fi-reléhez. Pedig számszakilag az...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Sztrogoff

Idézetet írta: Atis57 Dátum 2020. február 22., 22:55:37 DÉLUTÁN
Szia!
A Msz 4851/1 ben volt a kitétel , --hibák .mérési pontosság  a biztonságos irányban   legyen.
Ha a 7,7 Ohm a feltétel -akkor ez a későbbiekben nem nőhet ? Ez már vmi hiba előjelel lehet-ne.
Mikor ritkán találtam 1,5 Ohm feletti értéket.
Hát, bocs, szerintem abban nincs ilyen. +- 30 % teljes mérési hibájú elrendezés megengedett.
A később nőhet gondolatmenet meg hová vezet? Soha sehol egyetlen egy hurokellenállás érték sem felel akkor meg, hiszen nőhet.
Én is csak egyszer találtam 1,8 ohmot, de annak mi köze a számtanpéldához? Ez a jó sor szerintem:
1. Ohm törvény
2. hurokellenállás alapvető összefüggése
3. a valóságos vezetékhosszak és keresztmetszetek esete
Az iskolai példa (vagy OKJ-s vizsgafeladat, akármi) a fenti 2. fokozatnál tart.