Hol tanuljak villanyszerelõnek?

Indította barnabás, 2012. január 29., 19:27:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

barnabás

Sziasztok!

Megéri egyáltalán villanyszerelõnek tanulni? Érdekelne a szakma,csak nincs ismerõsöm akitõl tanácsot kérjek,vagy tudjam ,hogy él belõle.

Ha már lenne elég tapasztalatom,gyakorlatom,tudásom magánvállalkozóként szeretném csinálni,megérné?

Ti mint szakemberek biztos konkrétabb válaszokat tudtok adni,nem tudom milyen pénzekrõl beszélünk itt,se mint alkalmazott,mint még gyakornok,vagy esetleg tapasztalt szaki.:)

Elõre is köszönöm!

JUVILL


Tanácsot gondolom fogsz kapni a kollégáktól.
Hogy ki, hogy él meg belõle, az nagyon sok mindentõl függ.
Elõször is úgy kell tanulni, hogy ebbõl akarsz majd megélni.:)
Ez természetesen függ a szakoktatóktól is, errõl a fórumon már volt konzultáció.
Abban igazat adok, hogy gyakorlatot kell szerezni. Ebben a szakmában is el kell telni egy kis idõnek, míg arra gondolsz, hogy most már vállalkozó leszel.
Ha úgy döntöttél, hogy itt az ideje, és önálló leszel, ahhoz a szakterület általános villanyszerelési témáin kívül, szükséged van számtalan villamos biztonságtechnikai ismeretre. Végül, nem mindegy, hogy milyen minõségben dolgozol. Ez meghatározó, hogy szakmai elismerést, hírnevet szerezz magadnak. A pénzrõl csak ezek után érdemes beszélni. Szerintem sokan biztatnak majd, de ahhoz, hogy elismert szakember legyél, elõször saját magadnak kell "feltenni a mércét".

barnabás

Köszönöm a hozzászólást!:)

Ha valami érdekel és úgy látom megéri belefektetni az idõt (nem leszek munkanélküli) ,akkor precíz vagyok pontos és nem utolsó sorban nem sajnálom az idõt tanulásra sem.:)

Csak gondolom itt a fórumon vannak olyan szakemberek,akik rendelkeznek az elõbb felsorolt képességekkel és  kíváncsi vagyok az õ nézõpontjukra is.:)

JUVILL


Már mint, hogy én nem szakember vagyok.:):)
OK.:):)

Novill

Véleményem szerint ez ma nehéz kérdés. Általában a tisztességes munkával nem könnyû ma megélni. Bízzunk abban, hogy elõbb utóbb el jön annak az ideje amikor a magyar társadalomban a valódi értékeket igazi munkával teremtik meg az emberek és ebbõl meg is tudnak élni emberhez méltóan. Mint minden szakmát szeretni kell, és igyekezni kell minél magasabb szintre. A villanyszerelõ szakma is egy olyan szakma melyre mindig szükség lesz. Ebben a szakmában régen általános villanyszerelõ képzés volt. Majd ezt követõen több részre szedték szét. Folyamatos változtatások vannak. A médiákban dicsérik a képzést. A gyakorló szakember viszont a folyamatos szint csökkenést tapasztalja. Egy ami biztos régebben ontották az iskolák a villanyszerelõket. Ez a generáció elõbb utóbb nyugdíjba megy vagyis kivonul a piacról. Ez az élet rendje. Viszont ma már kevesebb villanyszerelõt képeznek ki, itt a gyorstalpalókat hagyjuk ki. Sokan az iskola után más területet választanak. Itt van nagy lehetõségük a most induló fiataloknak, hogy a szakmai végzettségüket minél magasabb szintre emeljék. Nagy gyakorlati tudással valószínû, hogy sokkal jobb helyzetbe fognak kerülni mint a mostani aktív villanyszerelõk. Mert nem lesz a piacon akkora konkurenciája mint ma. Ehhez természetesen a mai aktív generáció fölé kell fejlõdni a kezdõ fiatal generációnak. Lentrõl indulva szépen mindent be kell gyakorolni. Így jó ha egy spicc vésõvel áttudja törni a födémet. Ez után érezni fogja, hogyan kell a vésõgépet fogni és vele vésni. És ezt így lehet folytatni az ETS 4 programmal való beüzemelésig. A pénz igényeket illik a tudáshoz mérni. Vagyis míg nincs kellõ gyakorlat addig be kell érni kevesebbel. A bizonyítás után lehet többet kérni vagy tovább állni. Míg el nem jut olyan szintre mikor önállósítja magát. Itt a fórumon már ezzel kapcsolatos írások vannak már. Ha eldöntötted , hogy villanyszerelõ akarsz lenni akkor hajrá. Hidd el van értelme de csak komoly akarattal.

nova

Hát a kérdésed igazából két kérdést takar.

  • Az egyik az oktatással kapcsolatos.

Az oktatásról az a véleményem, hogy megéri tanulni. Mivel nem tudom, hogy mennyi idõs vagy így csak gondolom, hogy esetleg pályaválasztás elõtt állhatsz. Ezt nem azért írom, hogy megtudjam, hogy mennyi idõs vagy, hanem az esetleges iskola választással kapcsolatban. Ha jól gondolom, akkor érdemes valamilyen technikumot elvégezned, mert így késõbb több lehetõség nyílik elõtted a késõbbiekben.

  • A másik a vállalkozással kapcsolatos kérdések.
Vállalkozás mûködtetése nem egyszerû, mivel itt már nem csak a szakmai tudásról van szó. Hiszen ha alkalmazásban állsz egy cégnél, akkor ott a rád bízott szerelési munkákat elvégzed és megkapod érte a fizetésed. Viszont vállalkozás vezetésére és sikeressé tételében sokkal többre lesz szükséged. Elsõsorban tisztában kell lenned a könyvelési és jogszabályi hátérrel is, melyben egy jó könyvelõ nagy segítség lehet. A másik ami szerintem nagyon fontos az a marketing, el kell tudnod adni magadat. Melyhez nem csak a képzés fontos, hanem a rátermettség is. Erre nem mindenki alkalmas. Lehetsz nagyon jó szakember, de ha nem tudod eladni magadat akkor nem leszel nagyon sikeres. Az oktatásban egyre több helyen jelenik meg a vállalkozás gazdaságtan és a közgazdaságtan, mely az oktatótól függ, hogy mennyire fog tudni felkészíteni a jövõre. Ráadásul ami nagyon fontos még ha vállalkozásba szeretnél kezdeni az a stressz tûrõ képesség. Hiszen a villanyszerelés általában nem rendszeres munka. Ha elvállalsz egy családi ház vagy egy iroda villanyszerelést, akkor ha jól csináltad meg akkor hosszú ideig nem fognak keresni. (Kivétel a bõvítés és átalakítási munkák) Kérdezheted jogosan, hogy miért kell jó stressz tûrõ képesség? Azért mert ha nem találsz munkát, vagy a munka nem talál meg téged akkor hamar pénzügyi gondjaid lehetnek.

  • Pénzügyi kérdés
Erre nagyon frappánsan tudok neked válaszolni, mely egyben nagy általánosságban is igaz. Minden annyit ér mint amennyiért el lehet adni. Mivel egy kezdõ vállalkozásnak a kezdetekben komoly beruházásokra is szüksége van. Ezért nem lehet belõle gyorsan meggazdagodni. Ez az iparág is komoly szerszámozottságot igényel, melyek ára ha megfelelõ minõséget akarsz akkor nem mondható éppen alacsonynak. Ezeknek a költségét is ki kell termelni, természetesen folyamatosan szükség van bizonyos kopó alkatrészekre a villanyszerelési munkák során.



Nem akarlak lebeszélni, csak azt próbáltam felvázolni, hogy nem egyszerû sikeres vállalkozónak lenni. Jelen gazdasági helyzetben nem könnyû, de a te esetedben ha jól gondolom ez még nem érdekes, hiszen amíg elvégzed az iskolát (iskolákat)
addig reméljük javul a hazai és nemzetközi gazdasági helyzet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL



Kedves Barnabás!

Tanulj villanyszerelõnek!
Javaslom, szép szakma, de nem a legkönnyebb.
Különbözõ szakmai hozzászólásokból itt is tanulhatsz.
Az viszont általában nem úgy mûködik, hogy valaki szakmunkás vizsgát tesz, és egybõl vállalkozóvá válik.
A gyakorlat nagyon fontos. Ezt megszerezheted úgy is, hogy fõállás mellet vállalkozol, majd utána fõállású vállalkozó leszel.

barnabás

Köszönöm mindenkinek az építõ jellegû hozzászólást,kevés ilyen fórum van,ahol ilyen segítõkészek az emberek,öröm látni.


Novill:remélem én is,hogy jobb lesz a helyzet,persze nem árt ha az ember több lábon áll és tegyük fel a villanyszerelés csak az egyik alternatíva,nem csak egy dologhoz érthet az ember,nem is alap szinten.

Nova: Én is pont ezen gondolkoztam,megcsinálja az ember egy családi ház teljes hálózatát jobb esetben 10-20 évig nem is keresnek,ha semmi probléma nincs,nem könnyû gondolom ügyfélkört kialakítani ,inkább alkalmi megbízások lehetnek.Egyébként 20 leszek,most fogok érettségizni.

JUVILL: Én igy ebben gondolkoztam,amíg tanul az ember mellette eltud vállalni kisebb-nagyobb munkákat és szép lassan építi a vállalkozását + mellette van egy fix jövedelme,az a baj nem tudom mik a jellemzõ alkalmazotti fizetések a szakmában.  3. hozzászólásodra reagálva:persze nem úgy értettem,hogy te nem vagy szakember ,úgy gondoltam,hogy a többi szakember véleménye is,fogalmazási hiba.


JUVILL


Barnabás!

Értettem én akkor is, hogy mit írtál, csak a poén kedvért válaszoltam.:)
Következõ hozzászólásomban annak már nyoma sem volt.
A jövedelmekrõl nehéz beszélni, ez a fórum nem is azért van.
Sok mindentõl függ a jövedelem. Függ attól, hogyan sikerül elhelyezkedni, ott milyen a bérszínvonal, és hogyan tudod érvényesíteni a tanultakat, szakmailag mennyire ismernek el, Nova szavai itt is helyt állnak, mennyire tudod eladni magad.
De ha már jól eladod magad, akkor bizonyítani is kell. Ezért írtam, hogy elõször magadnak tedd fel a mércét.
Az viszont tény, ha valaki fõállása mellett kezd vállalkozni, fokozatosan tudja fejleszteni vállalkozását. Majd "kiválik". Fõállás mellett vállalkozni nagyon fárasztó, de hidd el nekem megéri. A jövedelem szempontjából is, és a fokozatos vállalkozói ismeretek megszerzése céljából is.

barnabás

Az a baj,hogy vállakozás egy havi 70 alap kiadásba minimum benne van ,egy kft esetén,ha én egy villanykörtét se csavartam be akkor is,persze ha nem fusi munkákról beszélünk,de akkor a szórólap,esetleg egy versenyképes weboldal,talán kilõve,csak az ismerõseire hagyatkozhat az ember.