Megvilágításmérés

Indította Safety, 2012. január 22., 09:02:35 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Safety

A munkahelyi megvilágításmérésekkel kapcsolatosan számos kérdés merült fel az utóbbi idõben. Kíváncsi vagyok a véleményetekre.

A Magyar Mérnöki Kamara által kiadott ,,Segédlet az egyes jogosultságokkal végezhetõ mérnöki
építmény tervezõi és szakértõi tevékenységekrõl"  dokumentumban érdekes módon a fénytechnikai méréseket –számomra érthetetlen okból – kizárólag a ,,Folyamatszabályozó és mechatronikai mérnöki szakértõi jogosultsággal végezhetõ tevékenységek (ME-Sz)" közé sorolja

Ezen túlmenõen a ,,40/2009. (XI. 20.) EüM rendelet az egészségügyi szakértõi tevékenységgel kapcsolatos egyes kérdésekrõl"  jogszabály rendezi ezt a kérdést, ennek is a 3.sz. melléklete tartalmazza ezt a tevékenységet, ami alapján az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal által regisztrált és a honlapjukon közzétett szakértõi névjegyzékben szereplõ személyek jogosultak végezni a munkahelyi fény- és megvilágításméréseket.

Aki foglalkozott régebben is megvilágításméréssel az tudja hogy ebben a témában alapjogszabály a
3/2002. (II. 8.) SZCSM-EüM együttes rendelet, amely a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjérõl szól és konkrét követelményeket is megfogalmaz, pl.

,,8. § (1) Lehetõség szerint biztosítani kell a munkahelyeken az egészséges és biztonságos munkavégzéshez elegendõ természetes fényt, továbbá a munkavégzés jellegéhez és körülményeihez igazodó mesterséges megvilágítást.
(2) Azokon a munkahelyeken, ahol állandó munkavégzés folyik, a munkavégzés jellegének és körülményeinek, a helyiség rendeltetésének és az ott végzett tevékenységnek megfelelõ világítást kell biztosítani. A világítás mennyiségi, minõségi jellemzõit nemzeti szabvány határozza meg.
(3) A belsõ téri mesterséges világítás világítástechnikai jellemzõinek megfelelõségét rendszeresen ellenõrizni kell."


Sajnos az nem derül ki az utolsó bekezdésnél, hogy mit tart a jogszabály rendszeres ellenõrzésnek, így aztán jó magyar szokás szerint nem is igazán foglalkozik vele senki.

Visszatérve az eredeti kérdésre, ti is úgy látjátok, ahogy én, hogy ma már egyszerû ,,földi halandó" nem végezhet fénytechnikai mérési tevékenységet, csak ha megfelel a fent említett jogszabályok követelményeinek, és felvéttetik a Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal szakértõi névjegyzékébe?

JUVILL


Ez egy magyar szokás szerinti túlszabályozás!
Aki járatos ebben a tevékenységben, és ismeri a munkakategóriákat, az tisztában van azzal, hogy hol, milyen megvilágítási értékre van szükség.
Miért kell ehhez külön szakértõi névjegyzék, ha valaki az MSZ EN 12464-1 számú szabványban szerint mér megvilágítást. Aki regisztrált, arra ezen kívül más szabvány vonatkozik?


Novill

Miért lenne ez a besorolás logikusabb, mint a többi. Ugyanez a probléma elmondható az igazságügyi szakértõi besorolásokra is.  A világítástechnika igazán magas színvonalú mûvelése a villamosmérnöki végzettségen túl a szakirányú végzettség is szükséges( mint ahogy létezik is) sok gyakorlattal. De ahhoz, hogy világítástechnikai méréseket eltudjunk végezni nem kell más, hogy ismerjük az erre vonatkozó rendeleteket és szabványokat. Továbbá rendelkezzünk egy jó megfelelõ mûszerrel és meg legyen a szükséges világítástechnikai ismereteink. Ehhez viszont úgy gondolom elegendõ lenne a szükséges középfokú végzettség. Ártani nem árt a szakirányú villamosmérnöki végzettség ha van  mellette gyakorlata is. Viszont a komolyabb  tervezéshez szükségesnek tartom a felsõfokú végzettséget.  Egyszer voltam egy szakmai összejövetelen és az egyik hatóság embere tartott elõadást. A fiatal kollégát megfogták több szakmai témában az idõsebb kollégák. Nem tudott érdemben szakmai választ adni. Na ezek az idõsebb kollégák kellenének a szakmai kérdések, besorolások és elõírások kidolgozásánál.

JUVILL


Gyakorlati tapasztalat, hogy a fõiskolákról, egyetemekrõl kikerülõ mérnököt szabvány és rendeletismerete hiányos.
Egy rutinos villamos szakember keresztkérdéseivel zavarba hozza.
Régi téma, hogy egy jól képzett gyakorlott technikus szakmai tudása sok estben magasabb.
Ahhoz, hogy a luxmérõt valaki kezelni tudja, megállapítsa, megfelelõ-e a szabvány szerinti megvilágítás, nem biztos, hogy villamosmérnöki végzettség szükséges.