Tanulóképzés

Indította Fecó, 2012. január 19., 17:36:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Gondoltam megér egy újabb témát a dolog, hiszen minden szerelõ tudja, ez mindennek az alapja. Megfelelõ képzés nélkül szakmánk egy semmiség, barkácsolók, hobbysták, vagy kõmûvesek kiegészítõ tevékenysége lesz. Az általunk felhalmozott tudás elvész, megszakad egy több évtizedes folyamat. Itt próbáljuk meg összegezni tapasztalatainkat, kérdéseinket, esetleg kiegészíteni a képzéssel kapcsolatos tudnivalókat.


A szakképzés, s így a gazdálkodóknál folyó gyakorlati képzés jogi szabályozása és finanszírozási rendszere január 1-tõl jelentõs mértékben átalakul. Életbe lép az új szakképzési (2011. évi CLXXXVII. tv.) és az új szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló törvény (2011. évi CLV. tv.), valamint az új elszámolási rendszerhez kapcsolódó szakmacsoportos normatívákat tartalmazó rendelet (280/2011. (XII. 20.) Korm. rendelet [Magyar Közlöny 37977-37978. oldal]). Az új szabályozás célja, hogy a szakképzés jobban igazodjon a gazdaság igényeihez, a jelen gazdasági helyzet adta lehetõségek figyelembevételével.


A törvény tételesen megtalálható a neten. Elvileg elõnyei is lesznek:

-   A szakképesítésenkénti normatív elszámolás miatt jelentõsen csökken a gazdálkodókat terhelõ adminisztráció, s így annak költsége.
-   Egyszerûsödik az elszámolás folyamata, a havi elszámolás miatt jelentõsen csökken az elõfinanszírozás mértéke, amely az éves elszámolás esetében meghaladta a 13-14 hónapot.
-   A törvény megszünteti a tételes elszámolás során tapasztalt szélsõségeket. A kis- és középvállalkozási szektor a nagyobb méretû vállalkozásokkal azonos feltételekkel jut hozzá a gyakorlati képzés költségeihez.



-   Számos esetben egyértelmûbb a megfogalmazás, pontosítottak korábban kérdéses elemeket, ezzel csökkent az eltérõ jogértelmezésbõl eredõ bizonytalanság.
-   Csökken a tanuló és a gazdálkodó jogai és kötelezettségei közötti – sokak által kifogásolt – aránytalansága (pl. a pénzbeli juttatás csökken bukás és hiányzás esetén, mulasztások következményei, a tanuló általi szerzõdésfelmondás feltételeinek változtatása)
-   A tanulószerzõdést nem kell a kamara elõtt megkötni. Ennek eltörlése azonban magával vonta a kötési, módosítási, megszüntetési folyamatok szabályozását (pl. 5 napon belül meg kell küldeni a kamarának a tanulószerzõdést, a módosított tanulószerzõdést, s szintén 5 napon belül értesíteni kell a kamarát a megszûnésrõl)
-   A kamarának 10 napon belül ellen kell jegyeznie a törvényi elõírásoknak megfelelõ tanulószerzõdést. Ebbõl következik, hogy ha a kamara a tanulószerzõdést befogadta, s ellenjegyezte, akkor a gazdálkodó biztos lehet abban, hogy az megfelel a törvényi elõírásoknak. Másrészt a vállalkozó – országosan egységesen – 10 napon belül meg kell hogy kapja az ellenjegyzett szerzõdést.



Sajnos annyira új a dolog, hogy a könyvelõk és a kamara is kapkodja a fejét a változtatások, és átalakult költségvetési és szervezeti rendszer miatt. Megszûnt állítólag az NSZFI aki eddig foglalkozott ezzel, és közvetlen a NAV-hoz került a dolog a kamara elmondása szerint. Változik az ösztöndíjrendszer, eddig a villanyszerelõ szakma hiányszakmának minõsült Pest megyében, ezért a minimálbér 40% járt a tanulóknak legkevesebb! Most ez megszûnik, innentõl csak 18%-al indulnak az elsõ félévben. Ezt félévente emelnie kell a gazdálkodó szervezetnek. De van egy éves limit tanulónként, amit megállapít a normatíva, ha ezt átlépem, akkor bizony saját zsebbõl megy a dolog, nem térítik. A kamarai ügyintézõvel történt mai beszélgetésem során azt az infót kaptam, egy villanyszerelõ tanulónak az éves "büdzséje" 548.931 Ft. Ebbe kell beleférjen minden, bérek, járulékok, étkezés, utaztatás( ha kell) anyagok, munkaruhák, felszerelés. Azt mondták több milliárd forintot vontak ki a képzésbõl, ezért igen szigorú szabályozás van. Hangsúlyozom, ezek nagyon friss információk, jelenleg is folyik a pontosítás és értelmezés...

krisz1986

Én mondjuk se uti se étkezési költséget nem kaptam. Azért akadt pénz is. De a legszebb ajándék az egy életre szoló élmény egy majdnem halálos közúti baleset volt. És a korház viszontagságai. Kártérítés Nuku!

Fecó

Az alábbi feladat egy 2011-es szintfelmérõbõl származik. figyeljétek mennyire életszerû a dolog:

"Készítse el dokumentáció alapján egy fürdõszoba villamos hálózatát!
Három áramkört alakítson ki!
– egy kétpólusú kapcsolóval mûködtetett világítási áramkört (egyfázisú, fénycsöves lámpatest) a helyiség megvilágítására,
– egy dugaszolóaljzat áramkört 1,5 kW-os mosógép számára, és
– egy másik dugaszolóaljzat áramkört a pezsgõkád keringetõ szivattyújához.
A tápfeszültség 230 V, a ház hibavédelme (érintésvédelme) nullázás (TN-S).
A hibavédelem hatékonyságának fokozására a pezsgõkád áramkörébe 30 mA hibaáramú áram-védõkapcsolót iktasson be.
A lámpatest és a szerelvények védettsége IP 54. Az áramkörök vezetékezése falon kívül, kábelszerû vezetékkel készüljön."

Pezsgõkádhoz dugaszoló aljzat? Falon kívüli szerelés? Rendben van, hogy nem lehet vizsgán vésetni a fiatalokat, de azért valahogy éreztetni kellene mi a helyes, nem?

Novill

Errõl jut eszembe, hogy valamikor egy szakmunkás vizsgán részt vettem, mint vizsgabizottsági tag. Ott tapasztaltam hasonlókat. A szakmai valós élettõl és szabványismeret messze állt az oktatás szintjén. Így az érintésvédelmi témakörben volt az egyszerû és fokozott érintésvédelem. Ezt jól is foglalta össze a vizsgázó. Csak az volt ebben a probléma, ezek fogalmak már nem voltak érvényben. Mikor fel világosítottam az ott lévõket, hogy ez már a múlté. Mindenki csodálkozott. Mivel akkor már az MSZ 2364 illetve a KLÉSZ volt érvényben.
Az oktatás szintjén hiányoznak a szakmát naprakész ismerettel rendelkezõ jó szakemberek. Ezért ha megnézzük a gyakorlati és elméleti feladatokat, és sokszor a kiadásra kerülõ rendeletek. Akkor ebbõl sok mindent le lehet szûrni.
Azért kíváncsi lennék én arra a lakásra ahol pezsgõkád van beépítve dugaszoló aljzattal és falon kívüli szereléssel van minden szerelve!

JUVILL


Az ide vonatkozó MSZ EN 60364-7-701 ilyen marhaságokat nem ismer.

krisz1986

Én sajnos láttam már egy pár szakít aki mindenen sporól. Ja és az oktatok hát továbképzésükrõl senki se gondoskodik. Amit már többször emlegetünk itt az iskola csak egy pénznyelõ most. Ha egy kicsit átalakulna talán a kölykök kezébe és fejébe is több tudás jutna és nem csak lébecolás.

Fecó

Akkor kérdem Én, hogy mi a helyes! Gyakoroltassam a srácokkal a fenti áramkörök kialakítását, és ellenõrzését, vagy mondjam meg nekik, hogy világosítsák fel majd vizsgán a bizottságot, hogy ilyen nincs, és egyúttal tagadják meg a munka végrehajtását, mert ez szabványokba ütközik és életveszélyes! Ha azt gyakoroltatom velük, hogy ezt csak falba süllyesztve a megfelelõ mélységben, 2,5 mm2 keresztmetszetû kábellel, fix kötõdobozban, leválasztó kapcsoló társaságában és EPH vezeték egyidejû kiépítésével lehetséges, akkor vizsgán nem tudják végrehajtani a feladatot, esetleg okoskodónak tûnhetnek majd? Sokszor nem tudom hogy mit csináljak, azt vegyük át, ahogy az iskolában kérik, vagy ami az életben, a villamosiparban, a pillanatnyi érvényben lévõ szabványok szerint kellene! Azért ez elég abszurd, hogy a kettõ nem egyforma. Hát, nem könnyû :)

krisz1986

És most az újabb rendszer szerint még nehezebb lesz. Ne izgulj. Én már kaptam egy fülest pont holnap egy szakmunkás képzõ iskolában kemény vizsga lesz. Amít nem látott a világ. Amúgy meg ugyis az lesz amít a súli mond. Ha hotom hülye a kölyök enged segíts neki átmenni mert az iskola hirneve stb.

by_ron

Idézetet írta: Fecó Dátum 2012. február 09., 17:48:43 DÉLUTÁN
Sokszor nem tudom hogy mit csináljak, azt vegyük át, ahogy az iskolában kérik, vagy ami az életben, a villamosiparban, a pillanatnyi érvényben lévõ szabványok szerint kellene! Azért ez elég abszurd, hogy a kettõ nem egyforma. Hát, nem könnyû :)

Úgy látom itt is igaz, hogy "nem az életre tanulsz". Azt majd megtanulod, ha kikerülsz a padból, de addig azt kell betanulni amit és ahogy az iskola rád kényszerít. Ez sajnos nagyon sok egyéb oktatásra is igaz.
Amit megtehetsz (és gondolom ezt is teszed), hogy nem "tételeket" tanítasz be, hanem alapelveket, ököl szabályokat, szabványos megoldásokat...stb, amivel bármilyen feladatot el tudnak végezni késõbb megfelelõ színvonalon.
A vizsgán pedig, ahogy látom a leírtakból elég kötött a feladat, tehát akinek az alapok megvannak, az meg is fogja tudni építeni úgy...még ha tudja is, hogy ez nem szabávnyos és ezen az egy alkalmon túl sosem fog így szerelni!   

Fecó

Hogy frissítsem a témát, egy kis panaszkodással fojtatom. Tavalyi évben 2 tanulót foglalkoztattunk, és a nekik kifizetett ösztöndíjakra, járulékokra, munkaruhára egyebekre visszaigénylést nyújtottunk be februárban. Ennek ez a rendje, a vállalkozó 1 évig "meghitelezi" a tanulók képzésének költségeit, majd a következõ évben levonja a fizetendõ szakképzési hozzájárulásából, és ha van még maradék, visszakapja az államtól (tavaly még NSZFI-tõl). Nem sok, közel 1 millió forintról van szó, de nekünk most mégis sok. eddig nemhogy pénzt, de még levelet sem kaptunk, hogy hogyan is állunk. Mint kiderült a héten, létszámleépítések miatt nem bírják feldolgozni az adatokat, és így júniusra tudták közölni, hogy 1-2 apró formai hibát még korrigáljunk a bevalláson, azután ismét beszélhetünk. Értitek, 3 hónap után, a Mi megkeresésünkre tudták egyáltalán közölni, hogy hibás a bevallás. Ha nem szólunk, azért decemberre kiderült volna? Idén januártól nem kell 1 évet meghitelezni a vállalkozóknak, havonta kell bevallást készíteni, és vagy visszakapja az ember a pénzét, vagy átvezetést kérhet más járulékokra, tehát ennyivel kevesebbet kell befizetnie más adónemekre. Szerintetek mûködik? Ugyan dehogy, majd most, fél év után talán el tudjuk valahova könyvelni  képzés költségeit, eddig görgettük. Természetesen hiába tartozik nekünk az állam már 1 millió forint felett, azért szorgalmasan fizessük a kötelezettségeinket, és gyanítom az elkésve megkapott pénzünkön, nem nagyon lesz kamat. Hát mennyi pancser cég van ebben az országban, aki nem foglalkozik szakmunkástanuló-képzéssel, pedig ez nagy üzlet a vállalkozónak...