Kapcsoló, kapcsolási idõ, érintkezõk mérete stb...

Indította inventor63, 2012. január 14., 21:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

inventor63

Tisztelt Szakemberek!
Szeretnék segítséget kérni célirányos kereséshez!

Háztartásban alkalmazott kapcsolók (egy fázis) tervezése
-szikraköz
-érintkezõk felülete (anyaga és áramvezetõ méret)
-nyitott állapot távolsága
-zárási és nyitási sebesség
-mozgó érintkezõ "csapódásának" nyomó ereje
-szabványok és minden ami a témával kapcsolatos

Nem azt akarom, hogy más kaparja ki a gesztenyét, csupán a kereséshez kérek segítséget
Köszönöm!



krisz1986

Én a Kontavilt kedvelem e téren.
Itt egy kis segítség: http://mek.niif.hu/00500/00572/00572.pdf
De nem én leszek az elsõ és utolsó aki itt használható segítséget add neked. Én csak elkeztem a sort.

JUVILL


Tisztelt Új Fórumtársunk, INVERTOR63!

Elég régi motoros vagyok a szakmában, de nem értem teljesen a kérdésed.
Így egy sorba felvetve talán összetett.
Kérdésed a háztartásokban alkalmazott kapcsolókra vonatkozik, és egyfázisúakra.
Szerintem azt ismered, hogy vannak egysarkú, kétsarkú, alternatív (váltó), csillár és keresztkapcsolók.
A kapcsolókat a megvalósítandó mûszaki feltételek szerint kell kiválasztani.
Száraz helyiségekbe (elõszoba, szoba) elég az egysarkú kivitel. A nedves, vagy idõszakosan nedves helyiségekhez (pl. fürdõszoba) kétsarkú kapcsolót kell felszerelni, lehetõleg a helyiségen kívül.
A kapcsolók IP védettsége egy más téma.
Erre most nem akarok kitérni.
Hogy milyen gyártmányt választol, az ár, és minõség kérdése.
A kereskedelemben kapható kapcsolók szinte mindegyike CE jellel van ellátva.
Ez azt jelenti, hogy a terméket a gyártó szavatolja.
Ezek a termékek úgy kerülnek piacra, hogy eredetileg azokat a mûszaki feltételeknek bevizsgálták.


inventor63

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, sokat segített, már találtam pár pdf-et is.
Egy biztonságtechnikai ötleten dolgozom, ahol nem a kereskedelemben kapható szerelvényt akarom beépíteni. Azért van szükségen mûszaki paraméterekre, szabványokra, mert ha nem ezek alapján építem meg a készüléket, akkor az lesz gyártható. Tudomásom szerint a kapcsolókat vizsgálják nem csak IP alapján, hanem élettartam (kapcsolási szám) stb...
Üdv!

Safety

Kedves inventor63!

Kérésed meglehetõsen speciális. Mint te is tudod minden kereskedelemben kapható elektromos készüléknek van un. gyártói szabványa amely tartalmazza a számodra szükséges adatokat. A felhasználókat ez már nem igazán érdekli, hisz ha bemegyünk a villamossági kereskedésbe soha nem az érintkezõ nyomás alapján választunk világításkapcsolót. Az MSZT adatbázisában 121db olyan szabványt találtam ami kizárólag a kapcsolókkal foglalkozik és érvényben van. (ugyanennyi még, ami már nem hatályos) Azt már nem is kell mondanom, hogy ezek nagy része csak angol nyelven hozzáférhetõ. Nem irigyellek, ha alaposan körül akarod járni a témát. Ízelítõül azért megadok néhány szabványt ami az esetedben kikerülhetetlen. Íme:

MSZ EN 50428:2005
Kapcsolók háztartási és hasonló jellegû, rögzített villamos szerelésekhez. Kiegészítõ szabvány. Kapcsolók és hozzájuk tartozó szerelvények lakások és épületek elektronikus rendszereiben (HBES-ekben) való használathoz
MSZ EN 60669-1:1999/A2:2009
Kapcsolók háztartási és hasonló jellegû, rögzített villamos szerelésekhez. 1. rész: Általános követelmények
MSZ EN 60947-4-3:2000
Kisfeszültségû kapcsoló- és vezérlõkészülékek. 4-3. rész: Kontaktorok és motorvédõ kapcsolók. Váltakozó áramú, félvezetõs vezérlõk és kontaktorok nem motoros terhelésekhez
MSZ EN 61058-1:2002/A2:2008
Készülékkapcsolók. 1. rész: Általános követelmények

Sok sikert!

JUVILL

Idézetet írta: inventor63 Dátum 2012. január 15., 00:15:39 DÉLELŐTT
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, sokat segített, már találtam pár pdf-et is.
Egy biztonságtechnikai ötleten dolgozom, ahol nem a kereskedelemben kapható szerelvényt akarom beépíteni. Azért van szükségen mûszaki paraméterekre, szabványokra, mert ha nem ezek alapján építem meg a készüléket, akkor az lesz gyártható. Tudomásom szerint a kapcsolókat vizsgálják nem csak IP alapján, hanem élettartam (kapcsolási szám) stb...
Üdv!
Ezért írtam, hogy van CE jelük, mert be vannak vizsgálva.:)

nova

Ez tényleg egy eléggé összetett kérdés.
Hiszen ezeknek az általad is feltett kérdések széles körre terjednek ki. Például a szikraköz, nyitott állapot távolsága, zárási és nyitási távolság sõt még az érintkezõk felületének kiképzése is az ívoltáshoz van köze, gondolom ezekkel kapcsolatban tisztába vagy ha ilyenbe szeretnél belevágni. A másik nagy témakör amit érint a kérdésed az a túlfeszültség kérdése, azon belül is a kapcsolási túlfeszültség. Bár be kell valljam ezek inkább a nagy feszültségû rendszereknél játszanak nagyobb szerepet, de úgy gondolom ezeknek a kapcsolóknak a tervezésénél is figyelembe veszik ezeket. A kérdésed ezen része az érintkezõ felületek mozgásával kapcsolatban érdekes. Tehát ha esetleg nem néztél még utána ennek a két nagy témakörnek akkor ezekkel is érdemes foglalkoznod.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

faxelektro

Kedves fórumtársak!

Segítséget szeretnék kérni létezik-e olyan fényjelzõs kapcsoló,
amely nem próbálja fegyújtani az energia takarékos égõt lekapcsolt állapotba ,
mivel melyik tipusokat használtam halványan villogtassa legkapcsolt állapotba is.
Mindenképp fényjélzõs kapcsolót akar a tulajdonos.

Elõre is köszönöm a segítségüket.

nyaki

Nincs.
A probléma csak a kétsarkú leválasztással oldható meg. :-\
Sajnos egysarkú leválasztáskor az áramkörbe sorosan beiktatódik a glimm, vagy LED, aminek árama folyamatosan tölti a kompakt elektronikájának pufferkondiját és amikor elér egy olyan feszültségszintet, hogy vezetni kezd a gyújtóáramkör, akkor a kompakt csövén keresztül kisül a pufferkondi. Kisülés után kezdõdik elölrõl a folyamat. Minél gyengébb minõségû a kompakt, vagy EVG-s fénycsöves pilács, annál sûrûbben ismétlõdik a folyamat.

petike199600

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy mi a különbség a mágneskapcsoló és a kontaktor között?
Az egy helyes feltételezés tőlem hogy a kontaktor is tud nagy teljesítményt kapcsolni de viszont motorok kapcsolására nem való?
Köszönöm szépen!