Led izzó tapasztalatok

Indította nova, 2012. január 12., 20:07:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

 
Jó estét
               Veszithet-e élettartamából a led izzó búrkolt lámpatestbe pl  hajólámpa

nova

Kérdés mekkora a keletkező hő, mert ezek a lámpák eléggé zártak, így a szellőzés kérdéses lehet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

A LED-ekre megengedett maximális hőmérséklet 60°C, amely hőmérsékleten az élettartamuk drasztikusan csökken a fényárammal együtt. Tartósan max. 40-45°C lehet és ebbe beletartozik a környezeti+üzemi hőmérséklet együtt. A probléma ott van, hogy a piacon nagyon kevés kivétellel a LED-eket túlhajtják és az emiatt keletkezett többlethő a nyári +30°C-kal felvértezve, már meg is pecsételi az élettartamát. A LED-nek van egy "hülye" tulajdonsága, mint általában a félvezetőknek, hogy a hőmérséklet emelkedésével a rajta átfolyó áram is emelkedik, ami megint csak többlethőt produkál és a piacon nagyon sok a gagyi előtét, ami nem áramgenerátoros üzemű, de még ez a megoldás sem védi meg a LED-et a hőmegfutástól. Már az 1W-os LED-et is hűteni kellene egy min. 50mm2 felületű hűtőbordával szobahőmérsékleten. Nem véletlen, hogy LED teljesítményrefik teljes háza részt vesz a hűtésben, de ez sem százas, mert pl. a nyári napokon véletlenül, tűző napsütésben bekapcsolt refinek így is annyi, hacsak a beépített intelligens, hőmegfutás ellen is védő elektronika le nem kapcsolja, ...persze ha az is van benne, de ezek ára mér nem két fillér.

MM

Sziasztok
Tudomásom szerint a LED tápok csak 10,5 ill. 11,5 V-os feszültséggel üzemelnek. Ezzel is védve a LED-eket. A gépkocsikba lehet kapni direkt a LED fogyasztókelé olyan elektronikát, melyek nem engedik a feszültséget 12V fölé, így nem melegszenek túl a LED-ek

Szirty

Üdv MM!

Idézetet írta: MM Dátum 2014. január 22., 20:01:05 DÉLUTÁN
Sziasztok
Tudomásom szerint a LED tápok csak 10,5 ill. 11,5 V-os feszültséggel üzemelnek. Ezzel is védve a LED-eket.

Mit értesz pontosan "LED tápnak"?
A LED szalagok pl. 12V-ról üzemelnek, de van 24V-os is :-)
Egyébként a LED-nek (a fehérnek) kb 3.3-3.8V-os nyitófeszültsége van (forward voltage). Ez annyit jelent, hogy ha ennél kevesebb van rajta, akkor nem világít, ha több akkor meg tönkre megy. Az átfolyó áram a lényeg, miközben hagyni kell hogy a feszültség annyi legyen rajta amennyit "szeretne".
A legegyszerűbb, legolcsóbb, leggyakoribb és egyben legrosszabb esetben ezt soros ellenállással érik el, ami többé-kevésbé korlátozza a LED-en átfolyó áramot. Hogy az előtét ellenállással együtt mekkora feszültséget igényel az szinte csak az előtét értékétől függ, de a nyitófeszültséget el kell érni úgy is.
A legjobb megoldás amit nyaki fórumtárs is írt, az áramgenerátor. De az is csak akkor ha nem túl sok LED van sorba kötve.

Ez a 10.5-11.5V nem tudom hogy jött ki.

faxelektro


Villanyreszelő

Üdv!
12V szinten tartáshoz mondjuk 7812 fesz stab Ic. kb 100 forint.

Szirty

Üdv Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2014. január 22., 20:52:26 DÉLUTÁN
12V szinten tartáshoz mondjuk 7812 fesz stab Ic. kb 100 forint.

Na igen. Csakhogy ez nem nagyon alkalmazható gépkocsiba, mivel a 7812 dropoutja miatt a minimális bemenő feszültsége 14.5V, ami nem nagyon szokott előfordulni ott.
Más szóval a kocsiban lévő feszültség kívül esik az áramkör működési tartományán.

nyaki

Üdv Faxelektro!
Az általad linkelt pilács az egyik legjobb felépítésű típus véleményem szerint, de majd csak az idő fogja eldönteni, hogy mennyit bír.

Üdv Szirty!
Az áramgenerátornak tök mindegy mennyi LED-t kötöl sorba, csupán a bemeneti feszt kell emelni a darabszámnak megfelelően. Nyilván minél több van sorba kötve, annál nagyobb az esélye, hogy kör megszakadhat, de azért vegyük figyelembe, hogy a mai divatos COB és teljesítmény LED-ek is tulajdonképpen sorba kötött chip-ek hálózata és helyes üzemi körülmények mellett tudják a kötelességüket.

Segítségül belinkelek nektek egy olyan egyszerű kapcsolást, amit nyugodt szívvel ajánlhatok bárkinek, bármilyen LED üzemeltetéséhez, persze csak az "bohóckodjon" vele, akinek van némi elektronikai ismerete, mert az alkatrész típusválasztás nagyon fontos:
http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=4Kw3VYfeSt

Szirty

Helló nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. január 23., 00:07:42 DÉLELŐTT
Az áramgenerátornak tök mindegy mennyi LED-t kötöl sorba, csupán a bemeneti feszt kell emelni a darabszámnak megfelelően.

Így van ahogy írod: az áramgenerátornak valóban mindegy. A LED-eknek nem mindegy!
Ennek oka hogy nem teljesen egyformák. Ezért a kialakult aszimmetria és áramgenerátor ide vagy oda a be és kikapcsolási tranziensek miatt 10 sobakötött LED esetén a fényforrás meghibásodásának esélye tízszer nagyobb.

Ennek ellenére előszeretettel kötik sorba őket, aminek meg az az oka, hogy sok LED esetén kevesebb áramgenerátor kell, illetve ha nem áramgenerátoros, hanem előtét ellenállásos a táplálás, akkor a soros lánc eredő feszültség igénye nagy, így az előtét vesztesége kisebb, ami miatt kisebb teljesítményű előtét is megfelelő.

Amikor 2-5 LED van sorba azzal szerintem semmi gond. A probléma akkor van, amikor tíznél vagy akár húsznál is több van sorban. (Egy lánc olyan erős, amilyen erős a leggyengébb szem benne).