Led izzó tapasztalatok

Indította nova, 2012. január 12., 20:07:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

exchange

Köszönöm a választ!
Szerintem hiba kivonni a hagyományos/halogén izzókat, emedig az alternatíva pl LED nem for ki sem fényerőben sem árban. A többihez meg nem képesek a hagyományos izzónak megfelelő színhőmérségletet elérni. Ami fura hiszen LED-el már gyakorlatilag RGB szineket lehet csinálni (Led szalag) Jelenleg egy komolyan LED izzó 2700ft körül van itt.


Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. április 07., 01:10:17 DÉLELŐTT
A villogást Te a LED jelenségén keresztül közelítetted meg, én pedig az üzemi körülményén keresztül, de a végeredmény az lesz, hogy ha nem hajtod túl, akkor nem mutatja a jelenséget. A meghajtóáramot csökkenteni kell és a jelenség volt-nincs, ennyi és nem több.

Jellemző hogy a LED-eket túlhajtják, egyértelmű hogy ez csökkenti az élettartamukat.
Azt azonban nem tudjuk hogy az említett esetekben valóban túl volt-e hajtva vagy sem, ezt csak feltételezzük, még ha igen valószínű is.
Én hasonlóképpen feltételezéssel élve azt gondolom, hogy a LED-eket normál árammal hajtva természetes (és nem erőszakos) haláluk bekövetkezésekor ugyan így képesek a villogás jelenségét produkálni.

IdézAz, meg hogy pazarolja az energiát, nehogy má' más döntse el valaki helyett, hogy mennyit fizet ki érte. Itt szerintem pszichológiai hadviselésről és a vadkapitalizmus mohóságáról van szó.

Anélkül, hogy politikai vonatkozásban letenném a voksomat a vad kapitalizmus a fogyasztói társadalom vagy bármilyen egyéb szélsőség mellett vagy ellen azt gondolom, hogy az érv (nagy fogyasztás) meglehetősen kézenfekvő, mivel tényen alapul.
Azért is figyelemre méltó, mert a hagyományos izzó és a modernebb fényforrások hatásfoka között nem legyinteni való különbség van, hanem egymás többszöröse, amire már ésszerű indíttatásból is mondhatjuk hogy jelentős.
Persze lehet mondani amit említettél hogy majd Te eldöntöd hogy had fizess már amennyit te látsz jónak és fogyaszd arra az energiát amire kedved tartja ha már kifizeted. Te el is tudod dönteni, de ne gondold, hogy a többség is megteszi.
Nyilvánvalóan tudod milyen az átlagember. Veszi az olcsó izzót, aztán nem érti a hónap végén a villanyszámlát, miközben a magyar villamosenergia hálózat sokszor tartalékai végén jár.
A másik meg veszi a LED-et és ki sem kapcsolja mert úgy is keveset fogyaszt.
Ha az ilyet megszorozzuk kétmillióval akkor megawattokról beszélünk.

Ezzel együtt sem értek egyet a hagyományos izzók "betiltásával".

Üzenet összefûzve: 2015. április 07., 14:45:45 DÉLUTÁN

Üdv exchange!

Idézetet írta: exchange Dátum 2015. április 07., 13:08:11 DÉLUTÁN
A többihez meg nem képesek a hagyományos izzónak megfelelő színhőmérségletet elérni. Ami fura hiszen LED-el már gyakorlatilag RGB szineket lehet csinálni (Led szalag)

Azokat lehet, de a fehér nem megy nekik igazán. Ennek szerintem az az oka, hogy a 3 LED spektruma nagyon elkülönül egymástól és a kevert fény spektruma 3 nagy csúcsból áll  össze.


Szemben az izzólámpa vagy a napfény spektrumával, ami összehasonlíthatatlanul egyenletesebb:


Ezzel a problémával küzdenek az OLED, AMOLED kijelzők is. A fehér nem az igazi, a színek pedig túlszaturáltak.

nyaki

Higgyétek el, egy lakásban nem a világítás energiafelhasználása fogja igazából megdobni a villanyszámlát, hanem egyéb más készülék, mint pl. a számítógép, mosogatógép, hűtőgép stb., de legkiváltképp a gyakorta hamis illúziókra épített szokások. A világítás csak egy eltörpülő része ezeknek.
Ennek ellenére teljes mellszélességgel támogatom az energiatakarékosságot, de ennek mértékét én szeretném meghatározni az amúgy is kifordult világunkban és ne más döntse el helyettem. A legfontosabb a fogyasztási szokásaink átértékelése, minden szinten.

Üdv simca!
Megértem a felháborodásodat, de...
Csak halkan kérdezném meg Tőled, hogy pl. a hűtőgép vagy klímaberendezés, mint egy a sok(k) közül, nagyon fontos az ember életében?
Szerintem nem, hiszen enélkül is átélt az emberiség több ezer évet és mégis itt vagyunk. Ennek ellenére sokan felszereltetik, pedig jó sokat fogyaszt, tehát feleslegesen pazarolja a túlélés szempontjából oly fontos energiát.
Ha monnyuk egyszer valakik eldöntenék helyetted, hogy többet nem használhatsz valamilyen általad már megszokott, tökéletesen működő és esetleg az anyagiak miatt nem lecserélhető eszközt, pl. a magas fogyasztásra hivatkozva, akkor mit szólnál hozzá?
Bonyolult kérdés ez és nem lehet elintézni azzal, hogy minden embert hülyének nézünk, ha nem takarékoskodik. Ha az ember értelmes lénynek tartja magát, józan paraszti eszével el fogja tudni dönteni saját akaratából, hogy neki mi a jó és mi a rossz. Az pedig nyilvánvaló, hogyha fenn akarjuk tartani a "modern"-nek mondott társadalmunkat, akkor az fogyasztással jár, qrva sok fogyasztással.
Én a valódi fejlődést a kutatásokban látom, az új alternatív energiatermelésben, de amire ide elér az emberiség, mai szemmel nézve sok haszontalan holmit meg kellett vegyen, hiszen ezek eladásából fedezik. A folyamat lassú, de nem megállíthatatlan.

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. április 07., 17:25:08 DÉLUTÁN
Bonyolult kérdés ez és nem lehet elintézni azzal, hogy minden embert hülyének nézünk, ha nem takarékoskodik. Ha az ember értelmes lénynek tartja magát, józan paraszti eszével el fogja tudni dönteni saját akaratából, hogy neki mi a jó és mi a rossz.

És amikor nem hajlandó dönteni egyszerűen leszarja.
Igen ez valóban összetett kérdés. Cégnél a világítással való takarékoskodás van porondon. A csarnokban 110kW-nyi fémhalogén lámpatest van beépítve. Mindenféle LED-es varázslatokat próbálgatunk egy-egy lámpatest átmeneti cseréjével. Kevés gyakorlati eredménnyel, a legjobb esetben éppen megközelíteni tudta a LED-es lámpatest a 400W-os régit, de sokszoros áron.
Legutóbb 700 LED-et tartalmazó E40-es "izzó" próbája történt, 100W-os. Sokkal kevesebb fényt ad mint a 400W-os.
Az emberekkel meg az van, hogy bekapcsolni tudják a világítást, de ki szinte soha. Reggel belép a csarnokba, és bekapcsolja az összes lámpát nem csak azt ahol épp látni akar. Az úgy is maradna napokig is ha nem volna valamilyen szinten automatizálva. A másik csarnokba ugyanez a helyzet. Mivel nem tudja (nem akar erre odafigyelni) hogy a 12 kapcsolóból melyik hol mit kapcsol, bekapcsolja mindet. Még a pincét is, ahol hónapok óta nem járt. Az a biztos alapon. Pedig felirat is van és térkép is, ahol be van jelölve minden világítási zóna.
Súlyos kWh-ák mennek el havonta, mi meg 100W-okon szarakodunk.

Sajnos ennyit a józan paraszti észről és az értelemről. Sajnos magas ívben szarnak rá.
Kedvezőbb hozzáállással amire lényegében Te is utaltál sokkal többet lehetne spórolni.

tothgyula

Üdv. Mindenkinek!
Olvastam, hogy az USA-ban 1 háztartásra átlag400 azaznégyszáz db. villamos működésű készülék esik!!! Ebben benne van az elektromos fogkefe és a kocsibejáró(fagymentesítő) fűtése.  Úgy gondolom, nem ebbe az irányba kellene fejlődnünk, mert szakelemzők ezévben 25%-os villamosenergia-növekedést prognosztizálnak ez évre!Üdv.TothGyula.

nyaki

Üdv Szirty!
Kíváncsi volnék arra a E40/100W-os LED-re, ami jobban világít, mint egy 400W-os fémhalogén, nem beszélve az élettartamról, egy min. IP54-es házba zárva.
Betennéd ide a linkjét? Szeretném lecsekkolni, hogy mit füllentenek már megint azok a kis huncutok. ;)

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. április 07., 23:12:23 DÉLUTÁN
Kíváncsi volnék arra a E40/100W-os LED-re, ami jobban világít, mint egy 400W-os fémhalogén, nem beszélve az élettartamról, egy min. IP54-es házba zárva.
Betennéd ide a linkjét? Szeretném lecsekkolni, hogy mit füllentenek már megint azok a kis huncutok. ;)

Félreérettél, én azt írtam hogy ránézésre sokkal kevesebb fényt ad mint a 400W-os fémhalogén. Ráadásul van benne egy műanyag ventilátor is a LED-ek között, ami (szerintem) nem túlságosan biztató a várható élettartam szempontjából.
Ettől függetlenül tehetek linket vagy legalábbis típust de most nem tudom fejből pontosan milyen. Holnap felírom ha nem felejtem el.

nyaki

...és a venti a belső forró levegőt keringteti? Milyen védettségű a lámpatest?

Szirty

Itt az említett LED fényforrás:




Itt felül egy mexikóban gyártott, OSRAM POWERSTAR HQI-E 400W/N/SI 400W-os fémhalogén világít, alul e képeken látható 730 LED-et tartalmazó 100W-os LED költemény.
A két felvétel azonos távolságról azonos (fix) zársebességgel, azonos zoommal ugyanabban az időben készült.

nyaki

A különbséget zongorázni tudnám. ...persze, csak ha tudnék zongorázni. :)
Nem győzött meg a LED, ami nyilvánvaló is, hiszen a búra paraboloid formája(?) nem az elnyúlt LED-re, hanem egy bizonyos pontba fókuszált, pontszerű fényforráshoz tervezték.
Mindig is mondom, hogy a LED üzemeltetéséhez, csakis a hozzá tervezett lámpatest és tükörrendszer hozhat eredményt. Minden más csak öszvér megoldás lesz. A példánk is ezt igazolja.
A fényképről ítélve, a lámpatest csarnokvilágító és IP54-es biztonsági üveglappal lezárva?