Fi relé néha leold

Indította gszabo1, 2018. január 08., 09:09:18 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

A szigetelési ellenállásmérő célműszerek zöme 500-1000V feszültséggel mér, ezzel már egész jól létre tud hozni szivárgóáramokat párásodásnál, beázásnál. Nálunk több esetben is megoldást jelentett az AC-s FI-relék cseréje A típusúra, főként ha bőven van elektronikus eszköz a lakásban...

nyaki

A véletlen leoldási problémának mi köze van az AC-s ÁVK lecserélésének A-sra? Az AC-s süket a lüktető egyenáramra, míg az A-val még jobban kiterjesztem a leoldási feltételeket, akkor meg...? Roppant kíváncsi volnék a fentiek fizikai magyarázatára. ::)
Köszi

Fecó

AC osztály: a hibamentes működés csak a tisztán váltakozó áramú hálózaton garantált; A osztály: a hibamentes működés garantált egyenáramú összetevők jelenléte esetén is.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Fecó

,,AC" típus – Kizárólag szinuszos váltakozó áramú környezetben használható megfelelően, illetve ilyen környezetben működik hibamentesen. Egyéb környezetben (pl. szokványos elektromos felszereltségű családi ház) túl sok hibás leoldást eredményezhet.

"A" típus: Ez a típus már sokkal inkább megfelel egy átlagos felhasználási környezetnek, ahol egyszerre vannak jelen váltakozóáramú és egyenáramú eszközök a hálózaton (pl: mosógép, sütő, számítógép, telefontöltők, fényerő szabályozós lámpák, digitális háztartási eszközök, szórakoztató elektronikák stb.)

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Fecó

Minket már szívatott meg párszor az AC-s. Volt olyan, hogy minden apró hálózati ki és visszakapcsolás után (GVA) lekapcsolt, és kézzel kellett visszakapcsolni, volt hogy hetente, havonta. Csere "A"-ra, azóta semmi. Inverteres hegesztőgépeknél meg az "A" is produkált téves lekapcsolást, oda meg Si került azóta jó ;)

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


nyaki

Én ezt mind értem  ;), de mi ennek a fizikai magyarázata? ::)

Fecó

Értem én hogy gőzgép, de mi hajtja...?

Példát már írtál rá egy másik oldalon:

"A számítógép és monitor tápok a FELV érintésvédelmi kategóriába tartoznak, ami annyit jelent, hogy bár törpefeszültséget szolgáltató eszközök, de a védővezető potenciálja a törpefeszültségű kimeneten megjelenik. Ezen tápoknak jellegzetessége, hogy a védővezető felé a N és L vezetők felől a EMI zavarszűrés miatt, X2-es kondikat kötnek, melyeknek jósága idővel csökken vagy gyárilag már csökkent és amiatt megnő a védővezető felé folyó áram, esetleg a táp silány kialakítása miatt, a hálózat felé visszajutó nagyfrekis rész egy része hajt át rajta áramot. Nagy mennyiségű ilyen eszköz, 30mA-es ÁVK-val üzemeltetve gyakori leoldást okozhat"

Az elektronikában nem vagyok jártas, gondolom a tápegységek olyan dolgokat ültetnek a hálózatra, ami téves kioldást eredményezhet a "buta" típusoknál. Az biztos, hogy az "A"  típusnál a FI-relét "felturbózzák":

"az áramváltó tekercséhez jól megválasztott diódapárok és kondenzátorok illetve ellenállások megfelelő szűrőkapcsolásáról"


"Az ,,Si" relék jól viselik a nagyfrekvenciás zavarokat, egyenáramú összetevőkből eredő impulzusokat és a betáplálási oldali lökések legnagyobb részét, mindezt úgy, hogy a tényleges hibaáramokra akkor is képesek reagálni ha azoknak szinte semmi köze a váltakozó áram szabályos szinuszgörbéjéhez"

Szerintem a fenti kiegészítések szerint a hagyományos AC-s FI-relék ezeket nem viselik, de a konkrét műszaki megoldásokat, és a mikrokontrollerek programjait nem tudom :(


Simon Endre

A problémás fantom hibák lekapcsolások estén javaslom az "S" jellegű ÁVK alkalmazását, ezt igazán nem személyvédelemre hanem berendezésvédelemre találták ki, mert a leoldási késleltetése 100 ms. Régebben amikor ez  még csak 100 mA feletti kioldási áramra készült volt ipari jellege, manapság kapható 30 mA-re is érintésre is leold de határozottan észlelhető áramütés mellett.
A kondenzátorok jósága (dielektromos vesztesége) csak nagyobb frekvencián tényező, amire Fecó gondolt az a dielektrikum átvezetése ami fémgőzöléssel és galváneljárással gyártott kondikra jellemző főleg jelentős élettartam után. A magas üzemi hőmérséklet ezt minden kondinál kiváltja.

nyaki

Az idézetem, amit voltál szíves bemásolni, az minden típusú ÁVK-t leoldhat. Az impulzus vagy kapcsolóüzemű tápegységekhez azért kell az A típusú, mert ezeknél sérülhet a hálózatra visszaható aktív elem működése, kivéve, ha aktív PFC-vel van felvértezve, mely jelentős mértékben csökkenti a hatását. A sima AC-s, az egyes teljesítmény elektronikával szerelt eszközök (pl. egyes inverterek, tápok, frekiváltók stb.) esetében gyakorta süketek maradhatnak a PFC hiánya miatt.
Többek között ezen okok miatt kérdeztem azt, hogy milyen más fizikai magyarázata lehet annak, hogy ha lecserélsz egy AC típust A-ra, akkor nemhogy butítom a védővezető felé folyó hibaáram figyelését, hanem kiterjesztem azt, tehát hibaáram esetén pont az A típus lenne az, amelyik az említett elektronikáknál a leoldásokat okozhatnák.
Nyilván az ÁVK-k működését befolyásoló jelentős tényezők közé sorolhatók a gyakorta kiszámíthatatlan tranziens jelenségek és a beépített különbségi trafó fizikai/minőségi kialakítása, valamint ennek a készüléken belüli és a komplett ÁVK egység elosztón belüli elhelyezkedése is.
Ez egy X akta. :)

nyaki

"...mert ezeknél sérülhet a hálózatra visszaható aktív elem működése,..."
Na, ezt jól megasszontam.
Helyesen és szabatosan: ...mert ezeknél sérülhet a hálózati jelalak, a hálózatra visszaható aktív elem működése okán,...
::)...így már talán jó lesz.