Villanyszerelés Németországban (Ungarische Elektriker in Deutschland)

Indította nova, 2018. január 02., 19:29:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Mindamellett, hogy Sztrogoff kolléga is egy 2019 év végéig jól használható szabványt említett, de nyilván jobb hivatkozni az újabb MSZ HD 60364-5-537:2017-re. ...csak úgy megemlítettem. :)

flatskerrobert


Visszatérve Németországba.


Azért még itt is készülnek úgymond hagyományos funkciójú kábelezések úgy mint alternatív, kereszt kapcsolók és társai.
Ebben az esetben is kivétel nélkül a szerelvény dobozba csatlakoznak pl. a világítás kábelei, hagyományos kapcsolásoknál.
Van egy kép ahol látható  egy gyengeáramú szerelvény, mivel a kivitelező cég az épületek teljes erős és gyengeáramú rendszerét kivitelezi. Nos ezen látszik, hogy 1 szerelvényben 4db csatlakozási lehetőség van. Ez 2db TWIN kábellel oldják meg. 1 kábel 1LAN és 1 koax kábelt foglal magába. Az aljzat moduláris kialakítású majd teszek fel fotót róla, tehát egy aljzatba több féle modult lehet csatlakoztatni pld. 2xRJ45 1xRJ45 és telefon, Fcsat. és rádió 1xRJ45, WIFI stb.
FR.

nova

Ötletes ez a többfunkciós csatlakozó. :)
Az utolsó két képen mi látható? Az egyik fogyasztásmérőknek tűnnek, gondolom ez már nem az egyházas építkezés része?
A másik képen a bevakolt kábelek nem olyan szépek.  ::)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert


A bevakolt kábelek minősítésével egyetértek, hogy ki csinálta nem tudom mert, a héten voltam ott előszőr.


Csak a TV  multiosztó lett bekötve meg az elmaradt szerelvények felszerelése ill. kaputelefon (GIRA)  beüzemelése maradt még el.


Nagy általánosságban itt az építőiparban kijelenthetem, hogy az híres  Német precizitás, volt, nincs.
15-20 éves épületeknél még odafigyeltek nagyon az esztétikára meg nyilván a minőségre is. Ez nem azt jelenti, hogy minden csúnya meg rossz, ez az énészrevételem. Nyílván közrejátszik ez az őrült építőipari tempó, ami itt van, meg a jó szakember hiány is.


A képen egy HAGER csoportos mérőhely és elosztószekrény látszik. A mérőszekrény bent van a hőközpontban egy az egybe, nem cicóznak.
Egy közös 250-es lukon jön be az összes közmű, víz, villany, telefon, ha kell a gáz is. (szeparált átvezetőn) látszik, hogy nagyon ki van találva.
Itt eszükbe sem jut a lakóknak, hogy manipulálják a villanyt.
Kint kerítésnél, vagy falin kívül egy mérő helyet nem látni.
Más világ.
Szakmailag semmivel nincsenek előrébb, csak éppen a lehetőségük más nagyobb, tágabb, és meg van a fizetőképes réteg.
FR.

Novill

Németországban  a villamos szakembereknek is ugyanolyan kötelező továbbképzés mizéria van,mint  Magyarországon? A német szakembereknek a német szabványhoz való hozzá férése úgy néz ki , mint Magyarországon? A villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok és a használatbavételi eljárások, hogy zajlanak ott kint? Akkor a mérőhely kialakítása itt Magyarországon túl van bonyolítva, ehhez értünk nagyon. Vagy nagyon meg akarunk felelni a multiknak.

flatskerrobert


Teljesen jogosak a kérdések.
Még nem tudom rá a válaszokat, később vissza fogok térni, ha konkrét infóm lesz, mert mende mondákra nem adok.
Azt hallottam, hogy a mester vizsga drága.
FR.

Novill

A mestervizsga nálunk is drága volt amikor volt jelentősége a regisztrált villanyszerelői rendszer indulásakor. Mert regisztrált villanyszerelő képzésre jelentkezés feltétele volt. Én ez időben még akkor dolgoztam a mestervizsga bizottságban a kamaránál. Emlékszem akkoriban 200 eFt felett volt már. Majd mikor a mester vizsgára jelentkezők száma drasztikusan lecsökkent, ekkor már 5 éves szakmai gyakorlattal lehetett regisztrált villanyszerelő képzésre jelentkezni. Valamikor nálunk ha valaki maszek vállalkozó akart lenni annak kellett mester levelének lenni. Vagyis régen volt jelentősége. Mára Magyarországon már a jelentősége nulla. Más irányba mentünk el a  kötelező továbbképzések és a túlszabályozás irányába haladunk.  Lehet, hogy  Németországban van még jelentősége a mestervizsgának?

Simon Endre

Németországban  éa Ausztriában elfogadják a régi magyar mestervizsgát. Pár éve voltam ott néhány  Lagerhaus telephelyen a korábban ott dolgozó ősrégi kollégával a valamikori (és közben átköltöztetett) munkahelyén még mindíg kin volt a falon a magyarországi mesterlevele, természetesen fénymásolatban, mert ott megbecsült és megfizetett(!) szakembernek számított.

Novill


flatskerrobert