40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Szerintem ez teljesen reménytelen. Az a szabvány, ami 240 svájci frank vagy 228 angol font (60-80 ezer forintról beszélünk!), az idehaza papír alapon 17 eFt. Szerintem méltányos ár a két világ közti életszínvonalbéli különbséget is figyelembe véve.
Az egymásután következő kormányoknak meg egyike sem akar több pénzt áldozni erre (mielőtt elkezdenénk politizálni, azaz a FIDESZ-t szidni, amikor utoljára a Mérnöki Kamara és a Katasztrófavédelem harcolt a magyar nyelvű szabványokért, akkor éppen Meggyesi Péter volt a me - akkor sem ért el senki semmit).

Szerintem például egy megoldás lenne könyvben tárgyalni a szabványt. Mivel maga a szabvány szövegének értelmezésében is vannak különbségek bolygólakó és bolygólakó között, ennyi hibával ez a megoldás is működne. Ja, én nem akarok ilyen könyvet írni, az biztos. :)

Sacc-placc

... figyelembe véve, hogy egyik szabvány betartása sem kötelező!!!... én is kicsit borsosnak tartom a "lefordítatlan", "harmonizálatlan", összefüggéseiben "ellentmondásokban bővelkedő", különböző módon értelmezhető szabályok megismerésének árát.  :D
(és itt utalnék a napelemes rendszerek felülvizsgálata fórumban kifejtett álláspontomra..., vagy a villamos táplálású személygépjárművek töltőállomásainak, vagy a tűzoltó autóba szerelt aggregátor felülvizsgálatának buktatóira...)
a Minden hattóság legyen velünk...  ;D

Novill

Nem politizálunk, nem alkotunk véleményt egyik pártról és egyik kormányról sem. Ezek feltehetően most is és jövőben az ország lakóinak az érdekeit szolgálják, fogadjuk ezt így itt el.
A szabványok betartása elméletileg az uniós jogharmonizáció végett nem kötelező igaz. De ez nem így van a gyakorlatban, több eset is van amikor szabványra hivatkozva  kötelező. Lásd például az OTSZ MSZ  EN 62305 norma szerinti villámvédelem. A mai kornak megfelelő műszaki biztonságot a szabványok betartása vagy ehhez való igazodás jelenti. A szakértői munkák során a véleményeket a szabványokra hivatkozással készítjük el.
A másik oldalról nézve, ha szabványnak megfelelő, folyamatos követéssel a munkánkhoz megszeretnénk venni az összes szabványt, akár több százezer forint terhet  is jelenthet egy vállalkozásnak. Ezt az összeget beépítenénk a vállalkozás önköltségébe a többivel együtt, ez jelentős mértékű áremelést generálna. Népgazdasági szempontból központi jóval olcsóbb lenne. Az is igaz ha valakit elmarasztalnak a szabványok be nem tartása miatt, olykor jelentősebb bírságnak nézhetünk elé.
Ez a szabvány kérdés akarat és nézőpont kérdése. Sokkal nagyobb jelentőséggel bír a kérdés,mint ahogy sokan gondolják ezt  még.
Emlékezzünk  vissza a jogszabályok hozzáférési lehetőségeiről a régebbi időkben, illetve a mai időkig végbe ment változásaira.

tothgyula

Az nem fér a fejembe, hogy a jogszabályok a honlapokon ingyen elérhetőek,pedig" magasabb rendűek", míg a szabványok alacsonyabb rendűek (jogi értelmezésben), és mégis komoly pénzt kérnek (jelenleg) értük.
TothGyula

Sacc-placc

Megpróbálom vázolni... a különbségeket.  ;D
A jogszabályok kidolgozása és közzététele állami feladat. A jogszabályok kidolgozását a költségvetés finanszírozza.
A nemzeti szabványügyi szervezet viszont önálló, nonprofit gazdálkodó szervezet.
A szabványok alkalmazása a jogszabályokkal ellentétben önkéntes. A gyakorlatban a szabványokat nem lehet azonban következmények nélkül figyelmen kívül hagyni a jogszabályok szabványhivatkozásai miatt. A jogszabályokkal ellentétben a szabványok – más szellemi termékekhez hasonlóan – szerzői jogvédelem alatt állnak.
A szabványokat tehát a jogszerű felhasználáshoz valamilyen formában (nyomtatott, elektronikus) meg kellene vásárolni.
A nemzeti szabványügyi szervezet nonprofit gazdálkodó szervezetként alapvetően saját bevételeiből, nem pedig költségvetési forrásokból kell fedeznie a kiadásait.
Ebből következően az MSZT a szabványok kidolgozását fordítását, konkrét megbízásra, díjazás ellenében végzi.

Novill

Ezzel itt mindnyájan tisztában vagyunk, de ettől még nem biztos, hogy jó ez így.  Lássuk már végre be az önkéntes fogalom itt mit is jelent a gyakorlati valóságban. Mi értelme van itt a szerzői jogvédelemnek. Tanfolyamokon , jegyzetekben is a szabványokról van szó sok esetben némi kiegészítésekkel és magyarázatokkal. Olykor azt hiszem, hogy fordítva ülünk a lovon, mikor közben azt hirdetjük, hogy ez az irány a jó.

nyaki

Ha egy nemzet jólétében gondolkodunk, akkor nem csak a semmirekellő, gyakorta egymásnak ellentmondó törvényeket (Istennek nincs egyetlen törvénye sem, mert ha lenne, akkor önmagát kellene korlátoznia és miáltal mi Isten gyermekei vagyunk, a törvényekkel gyakorlatilag saját magunkat korlátozzuk.) kiagyaló embernek látszó véglények "munkáját" kellene közpénzen támogatni, hanem a többnyire természeti törvényeken alapuló nemzeti szabványok megalkotását is, mellyel az egy irányba tartó sszekereket segíthetnénk. Ez minden önmagára is adó nemzet érdeke lenne. Mivel némely kocsis érdeke nem összeegyeztethető az igába fogott lovak akaratával, így némely szekér "haladását" a finánc pénz, mint a munka nélküli haszonszerzés érdemi eszköze váltja ki, nem a közös akarat. :-\

Sacc-placc

Idézetet írta: Novill Dátum 2018. február 14., 16:09:50 DÉLUTÁN
Ezzel itt mindnyájan tisztában vagyunk...
bocs akkor tothgyula hozzászólását értettem félre. (és egy szóval sem mondtam, hogy jó ez így... de ez van!)
Akit érdekel a téma az olvasgassa a nemzeti szabványosításról szóló 1995. évi XXVIII. törvényt.
Mely szerint (4§ (1) bekezdés) a szabvány definíciójában ez szerepel "...közmegegyezéssel elfogadott..."!
És, hogy mi a közmegegyezés... hááát azt meg a MSZ EN 45020 szabványban definiálták  :P  ;)
Visszatérve a törvényre. A szabvány három fő jellemzője:
- közmegegyezéssel készült
- arra illetékes, elismert szerv jóváhagyta (MSZT)
- közzétették (azaz tartalma megismerhető)
Uraim... a nemzeti szabványok az MSZT könyvtári olvasótermében helyben olvasásra ingyenesen megtekinthetők, megismerhetők! (de nem másolhatók)
Még egyszer bocs ha ezt mindenki tudta...
Részemről ismét OFF a téma...
Megyek vissza nap elemezni  ;D

rabszolga

Idézetet írta: Novill Dátum 2018. február 12., 15:31:25 DÉLUTÁN
Nem politizálunk,...
Politizálás: "Közügyekért való munkálkodás, pártérdekű tevékenység, közügyekről való beszéd, -vita."
Szerintem meg igen, ezzel nincs is baj. Ne legyünk szemérmesek és ne próbáljuk elhitetni, hogy nem érintenek bennünket ezek a dolgok. Az életben minden összefügg mindennel.
MSZT honlapjáról idézet:
A szabvány ingyenes elérhetősége csak akkor lenne indokolt és életszerű, ha a szabványok alkalmazása kötelező lenne, az üzletvitelhez, és az üzemeltetéshez szükséges (pl. az előzőekben felsorolt) egyéb eszközök is ingyenesek lennének, valamint ha a szabványok létrehozásának teljes körű finanszírozására nemzetközi, európai és nemzeti szinten egyaránt, a kormányok és a gazdaság szereplői által külön-külön, vagy együttesen létrehozott pénzügyi források állnának rendelkezésre.
A megoldást ők maguk írták le.
Ugyanakkor ez is az oldalukon található:
MSZT Működésének forrása a törvény szerint:

a tagdíj,
a nemzeti szabványok értékesítéséből befolyt bevétel,
a tanúsítási tevékenységből származó bevétel,
költségvetési támogatás a nemzetközi együttműködéshez,
a nemzeti szabványok kidolgozásáért kapott díj,
szolgáltatásainak díjai,
adományok.
Az MSZT bevételeit, forrásait csak a szabványosítási törvény szerinti feladatai ellátására használhatja.

Azért itt már némi ellentmondást vélek felfedezni:
MSZT képviseli Magyarországot a nemzetközi (ISO, IEC) és az európai (CEN, CENELEC, ETSI) szabványügyi szervezetekben. A tagság évente közel 100 millió Ft tagdíjfizetési kötelezettséggel jár. A szabványosítási törvény szerinti kizárólagos joga alapján, az MSZT ennek az összegnek a fejében vezetheti be és forgalmazhatja nemzeti szabványként ezeknek a szervezeteknek a szabványait. (Az európai szabványok bevezetése kötelező Magyarország, így az MSZT számára.)
Amennyiben kötelező, akkor kinek kötelező, ha nekünk, felhasználóknak nem??? Amennyiben kötelező, akkor ingyenes?
Végül is akit érdekel a teljes hivatalos magyarázata az MSZT-nek, itt találhatja:
Magyar Szabványügyi Testület
Szerintem erősen sántít, de a jogászok nyílván ragyogóan megfogalmazták...
Nyilván nem esélytelen politikai rendszertől függetlenül megváltoztatni a helyzetet, mert ha ezt gondolnánk, akkor el vagyunk veszve...  >:(
KB; 13000 villanyszereléssel foglalkozó vállalkozás van Magyarországon(legalábbis az építőiparban). Ez pontos adatok híján lehet több és kevesebb is, kapcsolt tevékenységi körök esetén inkább jóval több... Ezek mindegyikének évi 10e ft költséghozzájárulásával már az EU-s tagdíjfizetés fölé kerülnénk, és akkor még a többi mérhetetlenül sok szakágat nem is számoltuk. Azt sem tudjuk, az állam mennyivel finanszírozza az MSZT-t. Gyanítom, összességében egy hasonló nagyságrendű, minden szakágra vonatkozó kötelező MSZT tagsági díj megfizetése simán elintézetté tehetné ezt a kérdést. Mindenki kapná az ingyenes frissítéseket.

Üzenet összefûzve: 2018. február 15., 12:01:39 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2018. február 12., 12:07:24 DÉLUTÁN
Szerintem ez teljesen reménytelen. Az a szabvány, ami 240 svájci frank vagy 228 angol font (60-80 ezer forintról beszélünk!), az idehaza papír alapon 17 eFt. Szerintem méltányos ár a két világ közti életszínvonalbéli különbséget is figyelembe véve.
Szerintem például egy megoldás lenne könyvben tárgyalni a szabványt. Mivel maga a szabvány szövegének értelmezésében is vannak különbségek bolygólakó és bolygólakó között, ennyi hibával ez a megoldás is működne. Ja, én nem akarok ilyen könyvet írni, az biztos. :)
Szerintem pont az a baj, hogy piaci alapon nézzük.
A könyv mindenképpen jó ötlet, működött évtizedekig. Azóta azonban felvilágosodtunk és minél zavarosabban értelmezhető valami, annál inkább megfelelő. Valakiknek... Én már annak is örülnék, ha a megfizethető és  állandó követés lehetne. (Egyébként indokolatlan módosítgatások miatt.)
IdézAz egymásután következő kormányoknak meg egyike sem akar több pénzt áldozni erre (mielőtt elkezdenénk politizálni, azaz a FIDESZ-t szidni, amikor utoljára a Mérnöki Kamara és a Katasztrófavédelem harcolt a magyar nyelvű szabványokért, akkor éppen Meggyesi Péter volt a me - akkor sem ért el senki semmit).
Szerintem nem a pénz áldozásával volt a baj, hanem a tervezet megfúrásával, illetve a megfúróival. Akik azóta is ott ülnek... Ez a pénz semmi állami szinten, ezt azért beláthatjuk...

tothgyula

Az MSZT könyvtárába nem kívánok 200km. távolságró odautazni! De ha az MSZT honlapjáról lehívhatók lennének a szabványok(jelen esetben villamos vonatkozású szabványok), akkor csak a helyi könyvtárba kellene beszaladnom!A könyvtár esetleg időhöz köthetné a szabványok tanulmányozását, és tiltaná másolását.A helyi könyvtárakkal jó a kapcsolatom.Ha az "MSZT illetékese" nyilatkozna ezügyben ,máris léptünk egyet.