40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sacc-placc

Volt szerencsém a napokban (EBF-hez) Tűzvédelmi Szakvizsgát tenni... (mer' ugyi 1825 naponta lejár :P ) kb harminc felülvizsgáló "tanonc" jelent meg az oktatáson.
Az átlagéletkor 60 év felett volt!!!
A legidősebb vizsgázó 72 éves szaki! aki felvetette a kérdést:
Hol van az ifjúság???
mer' ő nagyon szeretne öt év múlva is beülni az iskolapadba, de...
Én tiniként (55 évesen) csak sunnyogtam...  8)

Novill

Én is túl vagyok a második EBF-hez kapcsolódó tűzvédelmi szakvizsgán. Itt nálunk jobb volt az átlag életkor, jóval fiatalabb volt. Mivel ezen a továbbképzésen a 16 szakágból legalább 12 szagágból volt  a továbbképzés és vizsga. Meg is szívtam , mivel egyedül voltam EBF-hez kapcsolódó 14-es -ből vizsgázni. Elég fárasztó volt reggel 8-17-ig.
Tudjuk mindnyájan, hogy mi van elő írva.  - Sokszor van hangoztatva , hogy Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen. Olykor már beszélgetés során tudjuk, hogy az illető kitől hallotta szakmai berkekbe. -
Feco igazad van. Akkor  sem tartom jónak a jelenlegi túlszabályozást. Ha jó lenne, akkor mást tükrözne a gyakorlati valóság.
Egyébként kíváncsi lennék rá, van-e olyan létesítmény a megvalósulás ahol a beépített anyagok, kivitelezett munka és az ott dolgozott minden jogszabálynak és vonatkozó műszaki leírásnak megfelelően jártak.
Ha már túl vagyunk sokan az EBF tűzvédelmi szakvizsgán, készülhetünk az ÉVF, EBF   és VVF továbbképzésre és vizsgára.  Mivel egy jogszabállyal el veszítettük a korábban megszerzett jogunkat. Már csak abban reménykedem, hogy nem veszítjük így el a közép - illetve felsőfokú végzettségünket.

rabszolga

Idézetet írta: widoka Dátum 2018. január 18., 20:33:02 DÉLUTÁN
villamosiparban ténykedő kollégáknak megsegítése céljából
Végre ismét értem dolgoztak. Köszönöm!
Azért a hivatali székbe visszaülve gondolkozz el a villanyszerelők evolúciós folyamatán és kiderülhet esetleg, hogy a villanyszerelő még nem egyenesedett fel, hanem csak a majomfélék családjába tartozó emlős...
Elvárni el lehet minden szakembertől, hogy képezze magát. Azért nem baj, ha ehhez a hivatalos feltételeket is megteremtik. Nem, nem a jogszabályok és rendeletek megalkotására gondolok csak. Arra is, hogy esetleg olyan feltételrendszert dolgoznak ki, aminek a teljesítése nem kerül vagyonokba és hónapokba évente.
Esetleg elérhetővé teszik az olyan szabványokat, amelyek alapján dolgoznunk és tanulnunk is kellene. Ne, ne jöjjenek azok az érvek, hogy nagyon sokba kerül a szabványok igazgatása a kiváló MSZT által.
Szerintem ma MAGYARISZTÁNBAN a villanyszerelők és tervezők többsége is kivonatokból és előadásokból összevágott szabványokat ismer. Lehet, hogy egy megfizethető szabványhozzáféréssel sokat változna a helyzet.

Ez persze szigorúan csak az én vesszőparipám, elnézést, ha valakinek tudatosan vagy véletlenül a lelkébe gázoltam volna.

Novill

Gondolom a villanyszerelők, felülvizsgálok nagyobbik része folyamatosan képzi önképzés formájában magát. Ehhez jön a kötelező továbbképzés is. A napi fárasztó munka után esetleg könnyebb lenne a szabványokat tanulmányozni otthon, mint eljárni távolba továbbképzésre. Ami  jelentős összegbe kerül. Ahol sok esetben szabvány és rendelet felolvasás történik néhány egyéni kiegészítéssel. Ezt többnyire pótolni tudnák, tudják a három szakmai folyóirat az erősáramú területen. Ez legtöbbünknek havonta jár az előfizetés során.  Hasznosak a MEE felülvizsgálói jegyzetei ÉV, EBF, VVF amit kb 15 eFt-ért bárki megkaphat. Ezt legtöbb felülvizsgáló folyamatosan megvásárolja, idősebb kollégáknak évekre visszamenőleg minden kiadott példánya meg is van.
Ha nem ennyire pénz centrikus világban élnék -" a Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen" - szemlélet, arra törekednénk, hogy társadalom tagjainak minél magasabb szintre történő emelkedését segítenék. Vagyis egyértelmű egyszerű túlszabályozás nélküli jogszabályok és szabványok jönnének ki, a szabványok hozzáférését hasonlóan a jogszabályokhoz ingyenesen hozzáférhető  kellene tenni.  Így a továbbképzéseknek már nem a szabvány felolvasás lenne a feladata, hanem már valós képzés. Ezekre épülve több megfizethető szakkönyv és segédletek kiadása. A neten ingyenes tesztekkel tömkelegével ellátni a tanulókat és felnőtt gyakorló szakembereket, ahol gyakorolni tudnának. Ehhez hasonló jó gondolatok sokat tennének a szakmai szint emelésének. A különböző képviseletetek és társadalmi szervek a tagdíj beszedésén kívül jobban képviselhetnék a szakmát érdekünkben. Előírhatnak akárhány továbbképzést vizsgával, mint ahogy eddig. Nem biztos hogy lesz érdemi változás. A végétől visszafelé haladva kellene szúró próba szerű hatósági ellenőrzéseket kellene inkább végezni. Aki szakmai hibát vét mértékétől függően lehetne neki előírni a kötelező továbbképzést vagy teljes képzést. Ez biztos más irány lenne és a hatása hasznosabb lenne,mint a mostani. Persze az is lehet, hogy nagyon rosszul látom az egészet.

tothgyula

Nagyon jól látjátok a jelenlegi képzési és a hozzá kapcsolódó villamos szakma bonyodalmait. Én is évek óta szajkózom,hogy a szabványokat ingyenesen, vagy kedvezményesen hozzáférhetővé kellene tenni a szakember gárdának. Én mindíg szabványelőírások szerint szereltem, felülvizsgáltam. Mivel "túl szigorú" voltam, nem is mindíg volt munkám.DE NYUGODTAN ALUDTAM. A biztonságot tartottam mindíg szem előtt. Ma is próbálok naprakész lenni jogszabály és szabvány ismeretből.
Fogalmazzuk meg a "Tisztelt MSZT" részére, hogy sziveskedjenek végre felébredni és fordítsák le időben és tegyék közzé honlapjukon a szabványokat!!!! Lehetőleg DÍJMENTESEN!
Tisztelettel:TothGyula felülvizsgáló.

Novill

Önmagában a szabványügyi testület ehhez kevés, mivel piaci érdekeltségű. Ez nagyobb társadalmi érdekeltséget igényel. Itt lenne  nagyobb szerepe az érdek-képviseleti és társadalmi szervezeteknek hatékonyabb közre működésének az állami szerepvállalásnak.

tothgyula

Itt van az elektromos mobilizáció gyors fejlődése,(akkutöltők stb), az informatikai rendszerek bővülése, terjedése.
Ezeknek mind mind komoly "VILLAMOS BIZTONSÁGTECHNIKAI " vonzata van.
Ez önmagában elég komoly társadalmi ügy. Élet és vagyonbiztonság.
Várom a Kollégák véleményeit is.Tisztelettel:
TothGyula.Régi MEE tag.

rabszolga

Idézetet írta: Novill Dátum 2018. február 10., 16:15:46 DÉLUTÁN
Önmagában a szabványügyi testület ehhez kevés, mivel piaci érdekeltségű. Ez nagyobb társadalmi érdekeltséget igényel. Itt lenne  nagyobb szerepe az érdek-képviseleti és társadalmi szervezeteknek hatékonyabb közre működésének az állami szerepvállalásnak.
Amíg az érdekképviselet pl:EMOSZ abban érdekelt, hogy piaci alapon működjön mindez, nem lesz változás. Horog Gyuszi nagyon jó fej, de ő is ebből él. Sorolni lehetne azokat az embereket, akik szintén közel ülnek és nem ez az érdekük. :-[

Sacc-placc

Működjön piaci alapon a szabványokhoz való hozzáférés... én elfogadom ezt, sőőőt érjük ezt el!, de hol itt a piac? Egy testülettől tudom csak "legálisan" megvenni! Szerény ismereteim szerint ez monopólium.
Már az is nagy előrelépés lenne, ha a lefordított szabványok szakma szerinti csomag értékesítése bevezetésre kerülne. Azt már fel sem merném vetni, hogy egy éves "átalánydíj" fejében mindig megküldenék "free update", a szakmai packhoz tartozó kiegészítéseket változásokat, új fordításokat.
(ja, hogy ez meló, meg fejlesztés, meg ember, oszt még kevesebbet is fizetnének érte a "vásárlók"... akkor jó ez így nekünk ahogy van, hisz ez a monopólium lényege) :-\

Novill

Továbbra is az ingyenes szabvány hozzáférést támogatom.Miért is?
-Mert minden szakembernek lehetősége lenne önképzés formájában tanulmányozni, akár munka után is.
- Nem terhelné anyagilag a szakembereket meg.
-A továbbképzések magasabb szintre emelését segítené, , hisz már nem kellene szabvány felolvasást tartani a továbbképzéseken.
- Sokan levizsgáznak  jelenleg  úgy, hogy nem rendelkeznek előbb és később sem  szabvánnyal, ez megváltozna jó irányba.
- A szabványok valójában majdnem olyanok,mint a jogszabályok meghatározzák az elvárható műszaki biztonsági szintet.
- A társadalomnak szüksége van mindig jó szakemberekre, ezt is elősegítené a szabvány hozzáférés.
- Minden ember kapcsolatba kerül igény esetén szakemberrel, nekik fontos a jó szakember.
- A szabvány nem élvezeti cikk, hanem a munkához szükséges tudásanyag.
- Társadalmilag  állami érdek is lehetne, érdek-képviseleti támogatás mellett a szakembereink ilyen irányú támogatása.
- stb.