40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A nemzetgazdasági miniszter 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelete
az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben
működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről

Egy újabb olvasnivaló  a kollégáknak!

JUVILL


Ez nagyon friss. A Magyar Közlönyön kívül jelenleg nem igen elérhető.
Egy - két gondolatot írnál róla?

Sztrogoff

Gyakorlatilag a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzatról van szó.
Ezt a MEE már vagy 10 éve ki akarta adatni.
Ahogy belenéztem, ez a szabályzat minden meglévő szabályozáshoz hozzátesz (vagy belekotor, kinek melyik kifejezés tetszik), MSZ 1585, FAM rendelet, 60364, felülvizsgálók képzési rendszere...

Viszont hatálytalanítja a KLÉSZ-t!

Fecó

"Az  alábbiakban felsorolt, a  műszaki biztonság szempontjából jelentős munkakörök betöltéséhez ötévenként
kötelező a  továbbképzés, a  szakterületre vonatkozó hatályos jogszabályi előírások, érvényes műszaki szabványok
megismerése, valamint a  felülvizsgálathoz szükséges korszerű műszaki-biztonsági szakmai anyag elsajátítása
céljából:
a) az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló,
b) az erősáramú berendezések felülvizsgálója és
c) a villámvédelmi berendezések felülvizsgálója."

Fincsi lesz... :)

JUVILL


Fincsi lesz. :) Ez valóban tetszik!!!
Ötévente továbbképzés.
Ma megjött az E-Villanylap e-mailje, onnan le lehet tölteni az egészet.
Tegnap még ilyen információm nem volt.
Akkor hurrá! Rajta!
Lehet szervezni az oktatásokat, továbbképzéseket. Ez nagy üzlet!!!
Tőlünk meg majd elvárják, hogy minden maradjon a régiben, áremelésről szó sem lehet, csak az előírásokban legyünk napra készen, de most már úgy, hogy hivatalosan is igazolható legyen.

Még nem volt időm a megjelent VBSZ-t átnézni. Arra viszont kíváncsi vagyok, hogyan van kiváltva a KLÉSZ?
És akkor mi vonatkozik az időben létesített kommunális és lakóépületek érintésvédelmére, hogyan lehet alkalmazni a visszaköszönő 60364 szabványsorozatot, ha korábbi létesítés esetén nincsenek meg a feltételek.

Novill

Az EBF-nél 5 évente tűzvédelmi vizsga + még hozzá továbbképzés!? Ugyanígy továbbképzés az ÉV-re és VV-re is! Ez jó üzlet lesz a továbbképzéseknek, mi pedig fizethetünk. Nehogy ez is olyan hatást váltson ki , mint a regisztrált villanyszerelőknél bevezetett változások! Hajrá csak így tovább :D ;D :P.
Idősebb   kollégák gondolom még emlékszenek arra, hogy egy megszerzett felülvizsgálói bizonyítvány csak 5 évig volt érvényes. Ha folytatni akarta ezt a tevékenységet akkor, újból kellett vizsgáznunk. Lehet, hogy vissza térünk a régire, de akkor nem volt OKJ  :) 8).

S/K

2018. január 1- jén lép hatályba. ...de meddig?!
Kíváncsian várjuk.

Novill

Megnyugtatlak sokáig. Tovább mint ahogy a VBSZ megjelent a megszerkesztéshez képest :D.

JUVILL




Kinyomtattam, beleolvastam.
Amennyiben a hatálybalépés előtt, 3 évnél régebbi az ÉVF, EBF, VVF OKJ-s vizsgád, akkor 2018.01.01-től 2 év áll rendelkezésre, hogy vizsgázz, amennyiben felülvizsgálni akarsz.
Egy kis árbevétel a szervezőknek. :D
Mikor a VBSZ kiadásáról volt szó, erről nem beszélt senki.
Én még emlékszem a 10 évente megújítandó EBF és VVF vizsgákra. Igaz akkor a szabványok sem változtak olyan gyorsan, mégis meg kellett újítani a vizsgabizonyítványt.
Gondolom a tananyagokban majd azok a szabványok is benne lesznek, amelyek jelenleg csak angol nyelvezetűek.
Lassan már a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálathoz is először nyelvvizsga szükséges. ;)

Sztrogoff

Az egy érdekes kérdés, az angol nyelvű szabvány. Be lehetne éppen erre a helyzetre is rendezkedni, hiszen a továbbképzést bármikor lehetne úgy tekinteni, hogy annál hivatalosabb forrás nincs a szabványban leírtakkal kapcsolatban. Ahogy látom, most a legnagyobb legális nehézséget az okozza, hogy az MSZT ki meri jelenteni azt, hogy az ő általa menedzselt fordításon kívül NINCS jó minőségű fordítás. :D Valamint az is baj, hogy néha csak-csak lefordítják a szabványt, és akkor meg a felkészülés energiája kárbavész.

Én kicsit másképp emlékszem a lejárati időkre, pedig nekem 82-es az első bizonyítványom, akkor még az ÉV és a VV egyben is volt, lejárat nélkül. A VFBF akkor is 10 évre volt érvényes. Aztán valamikor 2004 körül tettem egy külön VV-t, mert már egyre többeknek kellett magyarázni, hogy az én ÉV-mben benne van a VV (miközben magán a vizsgabizonyítványon sem volt egy szó sem róla), sem azon, sem a  97-es EBF-en nincs lejárati idő.

"de akkor nem volt OKJ" Mikor? :) A 97-es EBF-re is az van írva már, hogy OKJ-ben meghatározott számú szakképesítést igazol.