Fi relé nélkül

Indította mda871, 2017. november 22., 14:15:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mda871

Ha nincs fi relé és csak fekete kék(pen) vezeték jön be az elosztóba.Feketét kötöm a kismegszaikítóba a kéket a nulla sínre és a PE sínt egy darab vezetékkel összekötöm a nulla sínnel és erre mennek a földelések?Ez jó e így?Illetve ha 3 vezeték van és nincs fi relém akkor fekete kismegszakító,kék nulla sín,sárga zöld PE sín és itt már nem kötöm össze a nulla sínnel.Ez jó lehet így?

JUVILL


Ha csak kettő vezeték érkezik az elosztóba, az már necces.
Kérdés, a két vezeték közül az egyik vezető PEN vezető-e, ha igen akkor a szétválasztásról, már sokan írtunk, és a bekötésről is. Ha csak fázis (fekete) és kék (nulla) érkezik, akkor már gond van. Mivel az PEN vezető feltételezhetően a becsatlakozás előtt, már szét lett választva. Ezt meg kell nézni. Szemrevételezéssel, nyomvonalkövetéssel, méréssel.
Ez esetben be kell vezetni a PE védővezetőt, mert e nélkül nem tudsz áram-védőkapcsolást létesíteni.
(Megjegyezném, ha az elosztóban eredetileg sincs PE védővezető szerelve, akkor az onnan leágaztatott I-es érintésvédelmi osztályú berendezéseknek sincs érintésvédelme.)

A 3 vezetékes betáplálást már kiveséztük. ;)

mda871

Olvasd el légyszíves amit írtam mert én most arról beszéltem  ha nincs fi relé csak kismegszakítók.Értem amit írsz de a kérdésem nem ez volt.Meg arról van szó hogy ha fázis pen jön be meg ha fázis nulla föld akkor hogy kell bekötni a sínekre.Hogy fázis pen vezetőnél mit hova kötök meg fázis nulla föld vezetéknél ha nincs fi relé.Akkor a pent nulla sínre vagy föld sínre kötöm e vagy nulla sínre és összekötöm a föld sínnel...

JUVILL


OK! :)
Elolvasom, mit írtál, meg azt is amit válaszoltam. :) Mármint, ha nincs "FI relé".
Én meg arra kérlek, hogy azokat olvasd el, amiket eddig írtam, írtunk, és a kollégák rajzoltak. :)
Meg arra is, hogy is jó lenne, ha először tisztában lennél az alapvető fogalmakkal.
Nem kell messzire menni. A FÓRUM-on olvashatsz elég sok mindenről.



Üzenet összefûzve: 2017. november 22., 17:59:45 DÉLUTÁN



mda871!

Bocs, de most van egy kicsivel több időm, és egy - két gondolatot még írnék a figyelmeztetésedhez.
Ha nem tanulsz meg rajzot olvasni, akkor teljesen mindegy, mit teszünk fel neked, és azokhoz mit írunk le.
Valóban írtad, hogy 2 vezeték érkezik az elosztóba. Fekete mint fázis, és egy kék(PEN).
Azért fejtettem ki a véleményem, mert nem vagyok arról meggyőződve, hogy megnézted, hogy az kék vezeték valóban PEN vezető-e. Színét tekintve (ha nincs ellentétes színnel /zöld/sárga, lehet csak nulla vezető is.
Elég szomorú, ha valóban ilyen a betáplálás. Ezt kell ellenőrizni. Írtam egy módszert hozzá.
A berendezések érintésvédelme igencsak függ attól, milyen az elosztó szerelése. Egy felülvizsgálat esetén is, mindig a betáplálástól kell elindulni.
Mindentől függetlenül javaslom, olvasgasd a témaköröket, és azért az rutinos szakikkal ne vitatkozz, örülj, hogy segítő szándékkal állnak hozzád. Teszik ezt azért, hogy tanuld meg a szakmát!

mda871

mellékeltem az elosztót pont nem lenyomni akarom mások torkán hanem megérteni.Itt semmibből nin 10 mm2 es se 16 os ez egy panellakás és úgy volt az elosztó hogy a nulla sín össze volt kötve egy rézdróttal.Tehát nulla pe külön lenne választva ez most nem lehetne összekötve.Mert ugye szétválasztás után nem köthetnék össze.Én nem férek a mérőórahoz hogy kiderítsem mi jön be.De mivel 2 db kb 6mm2 vezetékem van egy fekete és egy kék gondolom a föld vezeték nem 1.5 vezetéken fog bejönni.Ja és engem maximum az admin figyelmeztethet de ezt már mondtam.Azt hogy leírtok ide valami az nem jelenti hogy elhiszem.Találkoztam már nagyon szuper szakemberekkel aki pont ezt a gányolást csinálták.Mindössze meg akartam tudni mi van itt hátha van valakiben annyi hogy leírja...

Sztrogoff

Értem én, hogy a kezdőt nem kell nyakonönteni rögtön mindennel, de így szárazon meg igen fals lesz ez a kijelentés, hogy 10 és 16 mm2. Gondoljátok, hogy olyan panelről beszél, amiben a villamos felújítás a most érvényes szabványok szerint megtörtént?

mda871

Ha fázis nulla jön be akkor viszont már sejtem hogy a nulla sín és a föld sín azért van összekötve hogy legyen földelésem.Tehát akkor fázis nulla fi relébe megy  és a fi reléből a nulla sínre ami a rézdróttal a föld sínnel egybe van kötvr

mda871

Hát ha én csináltam volna nem kérdezgetnék nem gondolod?Ezt a villanyszerelő "mesterek"csinálták velük kéne megbeszélned a barkácsolást.Még jó hogy megnéztem mi van a dobozba.Igen fázis nulla jött csak a fi relé után pen-t csinált belőle amit senki nem ért most csinálták meg rendesen.És le is ba....ot 2 helyen is mindent mert a föld nulla fel volt csrélve.Így most az ávk  ba a pe sínről lett lehozva a nulla és az összekotött pe+n sín megszűnt

JUVILL



Bocsáss meg,de azt hiszem kezdünk besokallni a fogalomzavartól és a leírt marhaságoktól.
Újra kérlek, nézd meg a feltett rajzot.
Ha nem hiszel a leírtakban, akkor hiába a sok hozzászólás.
Azt már nehéz kideríteni, ki szerelt előtted. Próbáld meg értelmezni a leírtakat, és bocs, de jó lenne, ha nem kevernéd össze a "Gizikét a gőzekével."
Csak jó szándékból, tanulás céljából feszegetjük a témát.

mda871

Én nem írtam most marhaságot most tényleg ez volt,de az már nem az én gondom ha nem érti meg valaki.