• Fi relé nélkül 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Fi relé nélkül  (Megtekintve 1438 alkalommal)

Nem elérhető Sztrogoff

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • Sztrogoff nincsen befolyása.
Re:Fi relé nélkül
« Válasz #20 Dátum: 2017. November 24., 14:51:09 pm »
...KLÉSZ 6 § alapján " Áram-védőkapcsolást...
Pontosan! És nem áram-védőkapcsolót. :) Az áram-védőkapcsolás a korabeli szabványok szerint egy érintésvédelmi mód volt, amelyhez védővezető járt:
Az akkori MSZ 172/1-ből: 9.2 Az áram-védőkapcsolással védett testet földelni kell... ...A nullavezetőt ilyen célra felhasználni csak akkor szabad, ha a fogyasztó az áramszolgáltatói szerződés szerint nullázható.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető sivito

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 0
  • sivito árnyékban rejtőzködik.
  • Nem: Férfi
« Válasz #21 Dátum: 2017. November 29., 13:44:08 pm »
Ami nem lett "behúzva" az nem föld hanem érintésvédelem (PE). Ettől függetlenül az ÁVK-nak mideggy, hogy szigeteléshibán, fogyasztón, élőlényem vagy elkötésen(!) megy átt hibaáram, ha a kritikus értéket eléri akkor leold.

Pontosítanám : "kritikus értéket eléri akkor leold."

1 :  a hibaáram csak az áramütés pillanatában alakul ki korábban nem (áramütéses balesetet nem tud megelőzni !)
2 :  A HIBAÁRAM NAGYSÁGA a védelemtől függetlenül (akár halálos nagyságú) alakul ki, és a kialakult áram értékétől a leoldás ideje függ csak!
    (az ÁVK védelem ezért nem alkalmazható az új szabványban önálló védelemként tudtommal)

u.i : tudom hogy kockázatelemzés szempontjából van aki  szerint melegpadlós helységekben a régi szisztéma szerint kiépített villamos hálózat esetén (1 sima vagy csillár világítás és 1 ..3 dugalj)  viszonylagosan kicsi a valószínűsége a 15 mA  nél nagyobb  áramütésnek. DE sajna ilyen helyen manapság  meg méginkább jelen van a jó pár darab elosztó sokszor egymásbaláncolva. A bútorokkal széttrancsírozott tákolt vezetékével a fűtés közvetlen közelében (legyen az radiátoros központi vagy gázkonvektoros ) azon keresztűl már "fázis+ember+fűtés fém része" nagy kockázattal 15 mA-t  meghaladó a kialakuló  áram mértéke. ami ugyebár már halálos is lehet !

Végeredményében a tűzoltás részben megtörtént.(ÁVK müködik helyesen) a használt villamos berendezések
   és betáplálásuk, bármely aprónak tűnő hibája vagy annak gyanúja esetén fokozottabban életveszélyessé
    válnak a PE hiánya miatt !

illyen helyen fokozottan oda kell figyelni és nem lehet az elöregedett vagy nem szakszerűen használt vagy javított illetve sérült
    berendezéseket megtűrni! 

a PE vezető szabványnak megfelelő módon történő kiépítése legyen a követkető leghamarabbi beruházás.Lehetőleg a kis keresztemetszetű

Nulla vezető kötéseinek elöregedését és hibájának bekövetkezését megelőzően.  Látszólag minden "hepi" csak a nullvezető és kötéseinek jó állapotáig áll fenn. Ezt viszon a mindenkori kialakuló terhelés ÁRAMA terheli folyamatosan. ÉS ezért írják elő a PEN vezető minimális keresztmetszetét.

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • Hírnév erő: 0
  • tothgyula árnyékban rejtőzködik.
  • tothgyula
« Válasz #22 Dátum: 2017. December 31., 16:20:33 pm »
Üdvözletem!
A kérdésem nekem is az, hogy melyik szabvány írja elő, hogy az áram-védőkapcsolást önálló védelemként tilos alkalmazni?
Az MSz EN 61140:2003 6.1 pontja ír a "Védelem a táplálás önműködő lekapcsolásával"védelmi módról.Megjegyzésben írja:
A táplálás önműködő lekapcsolásához az 5.22 szakaszban meghatározott védő egyenpotenciálú összekötési rendszer alkalmazására van szükség.
Én az áram-védőkapcsolást mindíg is kiegészítő védelemnek tekintettem,mértem, jegyzőkönyveztem.
Van-e valakinek ellenvéleménye, vagy kiegészítése? Elnézést, hogy pont szilveszter este jut eszembe, de véletlenül ide kattintottam.
Mindenkinek Boldog Új Évet kívánok.
TothGyula.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 20
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #23 Dátum: 2017. December 31., 20:02:51 pm »

Az MSZ 172/1-1986. számú szabvány az áram-védőkapcsolást - mint önálló érintésvédelmi módot - megszüntette.
Ez a szabvány mondta ki, hogy az áramvédő-kapcsolás a nullázásos érintésvédelem lekapcsoló szerve.

Nem elérhető Sztrogoff

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • Sztrogoff nincsen befolyása.
« Válasz #24 Dátum: 2017. December 31., 21:27:31 pm »
Bár én nem tudom, Tothgyula mire gondol "önálló védelemként" fogalom alatt. Arra, hogy védővezető nélkül? Az MSZ 172-ben a 86-os előtt valóban önálló védelemként szerepelt, de akkor is ha mai szemmel ránézünk, az vagy TT vagy TN rendszer volt, csak érzékenyebb kioldóval, mint a túláramvédelem - éppúgy, mint ma.

Címkék: sivito 

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
8 Válaszok
5095 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2015. Április 14., 13:21:22 pm
írta Szirty
51 Válaszok
11570 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2016. Március 27., 23:11:57 pm
írta Simon Endre
1 Válaszok