• Fi relé nélkül 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Fi relé nélkül  (Megtekintve 1439 alkalommal)

Nem elérhető mda871Topic starter

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 1
  • mda871 nincsen befolyása.
Fi relé nélkül
« Dátum: 2017. November 22., 14:15:58 pm »
Ha nincs fi relé és csak fekete kék(pen) vezeték jön be az elosztóba.Feketét kötöm a kismegszaikítóba a kéket a nulla sínre és a PE sínt egy darab vezetékkel összekötöm a nulla sínnel és erre mennek a földelések?Ez jó e így?Illetve ha 3 vezeték van és nincs fi relém akkor fekete kismegszakító,kék nulla sín,sárga zöld PE sín és itt már nem kötöm össze a nulla sínnel.Ez jó lehet így?

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 20
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
  • Nem: Férfi
    • www.juvill2004..hu
Re:Fi relé nélkül
« Válasz #1 Dátum: 2017. November 22., 14:40:11 pm »

Ha csak kettő vezeték érkezik az elosztóba, az már necces.
Kérdés, a két vezeték közül az egyik vezető PEN vezető-e, ha igen akkor a szétválasztásról, már sokan írtunk, és a bekötésről is. Ha csak fázis (fekete) és kék (nulla) érkezik, akkor már gond van. Mivel az PEN vezető feltételezhetően a becsatlakozás előtt, már szét lett választva. Ezt meg kell nézni. Szemrevételezéssel, nyomvonalkövetéssel, méréssel.
Ez esetben be kell vezetni a PE védővezetőt, mert e nélkül nem tudsz áram-védőkapcsolást létesíteni.
(Megjegyezném, ha az elosztóban eredetileg sincs PE védővezető szerelve, akkor az onnan leágaztatott I-es érintésvédelmi osztályú berendezéseknek sincs érintésvédelme.)

A 3 vezetékes betáplálást már kiveséztük. ;)

• Rendszeres látogató
« Válasz #2 Dátum: 2017. November 22., 15:21:09 pm »
Olvasd el légyszíves amit írtam mert én most arról beszéltem  ha nincs fi relé csak kismegszakítók.Értem amit írsz de a kérdésem nem ez volt.Meg arról van szó hogy ha fázis pen jön be meg ha fázis nulla föld akkor hogy kell bekötni a sínekre.Hogy fázis pen vezetőnél mit hova kötök meg fázis nulla föld vezetéknél ha nincs fi relé.Akkor a pent nulla sínre vagy föld sínre kötöm e vagy nulla sínre és összekötöm a föld sínnel...

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 20
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #3 Dátum: 2017. November 22., 16:06:13 pm »

OK! :)
Elolvasom, mit írtál, meg azt is amit válaszoltam. :) Mármint, ha nincs "FI relé".
Én meg arra kérlek, hogy azokat olvasd el, amiket eddig írtam, írtunk, és a kollégák rajzoltak. :)
Meg arra is, hogy is jó lenne, ha először tisztában lennél az alapvető fogalmakkal.
Nem kell messzire menni. A FÓRUM-on olvashatsz elég sok mindenről.

Üzenet összefûzve: 2017. November 22., 17:59:45 pm

mda871!

Bocs, de most van egy kicsivel több időm, és egy - két gondolatot még írnék a figyelmeztetésedhez.
Ha nem tanulsz meg rajzot olvasni, akkor teljesen mindegy, mit teszünk fel neked, és azokhoz mit írunk le.
Valóban írtad, hogy 2 vezeték érkezik az elosztóba. Fekete mint fázis, és egy kék(PEN).
Azért fejtettem ki a véleményem, mert nem vagyok arról meggyőződve, hogy megnézted, hogy az kék vezeték valóban PEN vezető-e. Színét tekintve (ha nincs ellentétes színnel /zöld/sárga, lehet csak nulla vezető is.
Elég szomorú, ha valóban ilyen a betáplálás. Ezt kell ellenőrizni. Írtam egy módszert hozzá.
A berendezések érintésvédelme igencsak függ attól, milyen az elosztó szerelése. Egy felülvizsgálat esetén is, mindig a betáplálástól kell elindulni.
Mindentől függetlenül javaslom, olvasgasd a témaköröket, és azért az rutinos szakikkal ne vitatkozz, örülj, hogy segítő szándékkal állnak hozzád. Teszik ezt azért, hogy tanuld meg a szakmát!

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető sivito

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 0
  • sivito árnyékban rejtőzködik.
« Válasz #4 Dátum: 2017. November 22., 19:42:09 pm »
msa 871

akár hány oldalon (nyitol új témán) próbálod lenyomni mások torkán a számodra kedvező de életveszélyes megoldásokat

a szabvány álltal meghatározott PEN vezető : min 10 négyzetcentiméter keresztmetszetű réz vagy 16 négyzetcentiméter alu

ami nincs meg az NEM PEN  ez egy ACSA (akkor és csak akkor) tekinthető annak ha igaz --- minden más eset kizárt és életveszélyes ---

így bármely más megfogalmazásban senki (felelőségének tudatában lévő szakember ) nem fogja áldását adni rá.

a tanulás nem feladatbeadás, hogy annyiszor viszem a tanárhoz amíg inkább elfogadja.

az eddig írt válaszokat lehet hogy elolvastad, de hogy nem sokat értettél belőle  vagy nem sokat fogtál  fel belőle az számomra nyilvánvaló.

az álltalad mellékelt elosztó véleményem szerint egy bérházi lakás elosztója, ahol a fele MMfal alu 1.5 a másik gondolom ráfejlesztett  1.5 Cu konyhai tüzhely majd rábarkácsolt ÁVK.   

vezsélyek:

1.5  alu csak szigetelőszalaggal megkülőnböztetten védőföld vagy nulla bármely kötésnél elrontva (felcserélve) ÁVK védelemnek annyi

védőföld üzemszerűen áramot szállít (szabvány szerint elfogadhatatlan.) esetleg összekötve tiltott nullázás ami megint egy szabályellenes életveszélyes állapotot előidézhető ok (főleg 1.5 alu esetén)

A villamosságról csak annyit, az áramot soha senki nem látta csak a hatását ami viszont minden nem tervezett formában megrázó élmény

a szabványok előirásainak  okát ugyan nem érted, de ha betartod, akkor nagy hibát nem követsz el, a szabvány sok évi tapasztalatok eredménye nem egy ember agyszüleménye csupán. Te és ÉN is viszont csak egy ember vagyunk.-- ezt sose feledd.
A szabványnak valami vagy megfelel vagy Nem. Nem létezik olyan, hogy talán.   

ha egyszer lesz lehetőséged ülj be egy feleay kalickába  megváltozik a villanyról alkotott elképzelésed.

Felhasználók, akik megköszönték:

• Rendszeres látogató
« Válasz #5 Dátum: 2017. November 22., 20:05:14 pm »
mellékeltem az elosztót pont nem lenyomni akarom mások torkán hanem megérteni.Itt semmibből nin 10 mm2 es se 16 os ez egy panellakás és úgy volt az elosztó hogy a nulla sín össze volt kötve egy rézdróttal.Tehát nulla pe külön lenne választva ez most nem lehetne összekötve.Mert ugye szétválasztás után nem köthetnék össze.Én nem férek a mérőórahoz hogy kiderítsem mi jön be.De mivel 2 db kb 6mm2 vezetékem van egy fekete és egy kék gondolom a föld vezeték nem 1.5 vezetéken fog bejönni.Ja és engem maximum az admin figyelmeztethet de ezt már mondtam.Azt hogy leírtok ide valami az nem jelenti hogy elhiszem.Találkoztam már nagyon szuper szakemberekkel aki pont ezt a gányolást csinálták.Mindössze meg akartam tudni mi van itt hátha van valakiben annyi hogy leírja...

Nem elérhető sivito

• Aktív tag
  • **
« Válasz #6 Dátum: 2017. November 23., 08:53:23 am »

Mint irtad semmiből nincs 10 négyzetcentiméter ami rézből kellene .(a 6 négyzetcentimétertes gondolom aluminium ) Ez azt jelenti mint korábban juvill leírta, hogy ez nem lehet PEN !

ha nincs PEN vezetőd akkor Fázis Nulla ami bejön és igen nincs PE (védőföldelésed)  ami szerint alapvédelmed (zárlatvédelmed) sincs így
és az ÁVK is bizonytalanná válik vagyis nincs (csak áramütéskor átfolyó áram értékére müködik nagy valószínüséggel ez pedig így életveszélyes állapot.)

igen régen csak 6 négyzetcentiméteres aluminium vezetékkel álltak fel az első lakáselosztóig az órától. sőt az óra alatt még kötötték is a Nullát.

A mai nagyobb terhelések miatt előfordult már párszor a nulla hiba is. (minden 230 V ra került)

ez több fázisú bekötés esetén a csillagponteltolódás miatt  a kisebb teljesítményű eszközökkel terhelt fázison 230 V.. 400 V is lehet.

videomagnók hangrendszerek, lapostévék pillanatszerűen mennek tönkre, hogy csak az anyagi részét nézzük.

Tehát ha te ezt a 6 négyzetcentiméteres aluminium vezetőt  PEN vezetőként  kötöd be és az óra alatti NULLa kötés nem bírja hosszútávon a mikrót mosó-, mosogató-gép, villanysütő, grillező ...stb partit. akkor a villanybolylertől a mikró .. minden fémházára 230 V kerül és az elosztóban lévő védelmek mit sem érnek nem védenek semmit.

ezen egyik ok miatt szigorította a minimum keresztmetszetet a jelenlegi szabvány 10 cu  vag 16 alu ra  a jelenlegi szokásos villamosenergia felhasználáshoz igazítva. és az új bekötéseknél már PEN vezetőként kezelve a rávonatkozó szigorúbb szabályok szerint.   

Nem elérhető Sztrogoff

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • Sztrogoff nincsen befolyása.
« Válasz #7 Dátum: 2017. November 23., 10:26:49 am »
Értem én, hogy a kezdőt nem kell nyakonönteni rögtön mindennel, de így szárazon meg igen fals lesz ez a kijelentés, hogy 10 és 16 mm2. Gondoljátok, hogy olyan panelről beszél, amiben a villamos felújítás a most érvényes szabványok szerint megtörtént?

• Rendszeres látogató
« Válasz #8 Dátum: 2017. November 23., 10:27:05 am »
Ha fázis nulla jön be akkor viszont már sejtem hogy a nulla sín és a föld sín azért van összekötve hogy legyen földelésem.Tehát akkor fázis nulla fi relébe megy  és a fi reléből a nulla sínre ami a rézdróttal a föld sínnel egybe van kötvr

Nem elérhető sivito

• Aktív tag
  • **
« Válasz #9 Dátum: 2017. November 23., 14:45:18 pm »
és a védőföldön folyó hibaáram nem fogja müködtetni az ÁVK-t.

a gond ott van hogy elfogadhatóan nincs PE , ha nincs PE nincs alapvédelmed (zárlatvédelmed).

az ÁVK nem önállóan alkalmazható védelem. (PE nélkül az se véd meg az áramütéstől)

A NULLA-t (mivel nem PEN ) nem lehet közösíteni a védőfölddel. 

Igen nincs megfelelően kialakított PE (védőföldelésed) és ezt elfogadhatóan csak külön kialakítással tudod elérni, ami panel lakások esetén

nem csak téged érint hanem másokat is.

és szerintem most itt befejezheted a barkácsolást mert a szabványnak nem megfelelötől már messze jársz, de a rossz irányban.

Címkék: sivito 

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
8 Válaszok
5095 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2015. Április 14., 13:21:22 pm
írta Szirty
51 Válaszok
11570 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2016. Március 27., 23:11:57 pm
írta Simon Endre
1 Válaszok