Hálózat-generátor átkapcsolás

Indította Zsolt718, 2017. november 18., 12:24:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Zsolt718

Pár napja kérdezte valaki, hogy meg lehet-e oldani egyszerűen, de nem találtam meg újra a témát...
Érdekesség képpen rajzoltam egyet, hátha rátalál, vagy valaki mást érdekelhet.

Simon Endre

És mitől indul el az agregátor?
Én csak a visszakapcsolást automatizálnám hálózatra, ha már a hálózat percekíg folyamatosan "él" és az agregátort még ugyanannyi ideíg üzemben tartanám, mert ez bizonyítaná hogy a hálózati táplálás bíztosan rendelkezésre áll. Ez utóbbi idő alatt a visszaváltást automatikusan engedném. Mondjuk ez egy kicsit bonyolultabb logika, de nem kell elektronikus kapcsolás, (legfeljebb egy időrelén belül) mert ebben a megoldásban is van teljesítmény illesztő (elektomehanikus) kimenet. Az AC relék meghúzási/elengdési feszülségértékei feleslegessé teszik a komparálást ez a viszony a tipikus hálózati terheléseknek bőven megfelel . A főkapcsolók vezélése is  jellemzően ebben a feszültségsávban működnek.

Zsolt718

Köszönöm, hogy ránéztél!
A generátor kiviteléhez persze illeszteni kell az áramkört, ebben az állapotban, ha Re1 meghúz, akkor elkezd próbálkozni az indítással. Lehet, hogy elsőre sikerül neki, lehet, csak harmadikra (ezt az általam látottak maguktól tették, de bővíthető a rajz külön start és külön stop kimenetűre). Ez ideig az átkapcsoló vár a generátor fesz érkezésére és ha tűréshatáron belül van, akkor átkapcsol.
Kissé bonyolultnak látszik az elektronika, de pl a Merlin Gerin 4db hálózati trafót és processzort tartalmaz...
Igyekeztem minden állapotot figyelembe venni, a rövid kimaradásokra nem reagál a kapcsolás.
Ha kimarad a hálózat, nem ugrik rá, vár T1 ideig ami beállítható és ezután indít (Re1).
Mikor visszatér a hálózat, nem "hiszi el" azonnal, hanem T2 ideig vár, hogy rendben, stabilan jött-e vissza.
Csak ezután ejt R3 (terhelést lekapcsolja), vár néhány másodpercet, majd a terhelést R2-vel a fogyasztókra adja.
Ezt a szünetet azért tettem bele, mert nem egészséges a gyors váltás két - a szinusz különböző fázisában lévő - feszültségforrás között. (Pl. egy trafóra gondoltam, amit kikapcsolok a csúcson és rögtön be a nullaátmenetnél). A kis OFF-LINE szünetmentesek Pll áramkörrel figyelik a hálózatot, hogy az invertert szinkronban tudják indítani...
Azért ez csak firkálás a paint-tel, biztos kell még finomítani...

Sztrogoff

Én még a következő kényelmi funkciókkal egészítettem ki átkapcsolót:
1. A késleltetés kiterjesztve 0-70 másodpercig. A felhasználó eldöntheti, hogy sötétben akar-e átvészelni egy visszakapcsolást, vagy inkább üzemeltet aggregátorról.
2. Kapcsolóval választható, hogy visszatérjen-e a beállított késleltetés után, vagy pedig csak jelezzen, és a felhasználó határozza meg egy nyomógombbal, hogy vissza mikor térjen (ha épp üzemelnek olyan berendezései, amelyeknél nem szeretné, ha kétszer omlanának össze).
3. Előlapi próbagomb.

coyote2

Üdvözlet, aggregátor- hálózati kapcsolót kellene kialakítani, mivel szekrény telepítés lesz . Egy áramfejlesztő aggregátor jön a munkálatok idejére, mert áram nélkül nem maradhatnak a jószágok. Egy 300*400-as műanyag szekrényre gondoltam, mivel a fokozatba nem fér bele. Késes biztosíték,  socomec 4 pólusú kapcsoló a biztonságért. Van erre vmifele ajánlás vagy szabvány?

Tapatalkkal küldve az én VFD 610 eszközömről


coyote2

Hát ujjabb akadályba ütköztem, a szekrény, a dugalj illetve a  bizti meg van, viszont a kapcsoló nem érkezik meg időben.
Mit tudok tenni hogy az aggregátorozás ne ütközzön akadályba, illetve mekkora keresztmetszetű vezetékkel kössem össze, a leendő kapcsolót a bejövő illetve elmenô vezetékkel ami még kezelhető.

Tapatalkkal küldve az én VFD 610 eszközömről