Potenciál rögzítõ földelés minõsége

Indította pillangó, 2011. november 15., 20:08:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Attila

Szia JUVILL!
Igazad van figyelmetlen voltam ! ::)
Köszi!!!!!

JUVILL


Semmi probléma! :)
Velem is elõfordult már ilyen!

Novill

Az említett jegyzet 172 oldalán RA jelölés – a földelõ és testek védõvezetõje, ellenállás összege. Itt ÁVK esetén 50 V-l számol. Zs – hibahely hurok impedanciája. Itt 230 V-l számol a képletben. A fogalmak félre értelmezése olykor téves útra vihet bennünket.
Nézzük a régi elõírást az MSZ 172/1 szabvány 3.3.5.2. második bekezdését: A TN rendszernél van leírva.
"- a fogyasztói vezetékhálózaton kialakították a 3.1.2. és a 3.2.4. szakasz szerinti EPH hálózatot, amelyhez betonalap-földelés, vagy ( méréssel igazoltan) legfeljebb 10 ohm földelési ellenállású, természetes vagy mesterséges földelõ csatlakozik."
Az MSZ 2364-410:2004 szabvány 3.3.5.2 pont 2-dik bekezdésében még mindig megtalálható a 10 ohm.  De még ez az említett jegyzet 37 oldalán is megtalálható a TN rendszer belsõ feltételei között az 5. pontban is szerepel. Így még mindig sok esetben biztonságosabbnak tekinthetõek a régi elõírások talán. A kivitelezés során törekedni kell a lehetõ legkisebb földelési ellenállás érték eléréséhez. Sok esetben lehet találkozni olyan létesítménnyel ahol valójában, nincs is földelés készítve. Azzal védekeznek, hogy a kiindulási ponton összekötik a nulla vezetõt a védõvezetõvel és telepítenek rá fi relét.
De ma már döntõen a felülvizsgálatok elvégzése során TN rendszerrel, és itt hurokellenállás méréssel találkozunk a gyakorlatban. Változnak a szabványok, amit nem könnyû követni. Személy szerint minden vizsgálatnál a földelési ellenállás értékének a meghatározását nagyon lényegesnek tartom. A változó tényezõk miatt érdemes szigorúan venni az értékek megfelelõségét. Mert a mi szakmánkban nagy a felelõsség, ha hibázunk, annak lehetnek következményei is.

Gyurmaúr(fi-relé)

Így igaz, Novill, döbbenet, mikkel találkozik az emberfia manapság, fõként a régebben épûlt családiházak esetében. Nettó tömeggyilkosságra történõ kísérlettétel, ami nem egy olyan ingatlan esetén tapasztalható, ahol több, egymástól távolabb elhelyezett melléképület van és ezek -jobb esetben- 1-1 3x1.5-ös, nagy ritkán 2.5-ös MTK -sodronyos megfeszített tartás nélküli- (lég) kábellel vannak összekötve, ja és természetesen az egyes melléképületekben se híre,se hamva helyi Fi-relének, helyi kapcsolótáblának. És ugye ilyenkor jövök én, a harcos Rambo,aki egész egyszerûen tövestõl pusztítja ki a levegõben himbálódzó, már a nap által szétszívott MTK-t és vagy a földbe teszem  a min 2.5-ös,de inkább 4-es fekete kiskábelt, melynek végére mindig kerûl legalább egy VIV, EVIG tokozott (akár használt is lehet, hisz azok vannak oly strapabíróak, hogy kis letakarítást követõen újra hasznosíthatóak), melybe kerül helyi fõbiztosíték, a helyi Á.K-k részére további autómaták, !FI-relé! és persze fõkapcsoló is, ill még egyéb olyan cuccok, melyek a helyben felmerülõ igények alapján még szükségesek. De ami a legfontosabb; leverésre kerül egy min 2m hosszú szonda is, amelytõl egy min 6mm2-es MKh érkezik ezen tokozott PE sínjéhez. Ezért szoktak a felûlvizsgáló kollégák sürûn barackot nyomni a fejemre, hisz nálam rendre 0.7-1.0 ohm közötti hurokimpendancia értékek születnek, s ha már ez 2.0 környékén tanyáz, akkor elõkerül az ostor és jön az önostorozás... Summa summárum; ha adva van akár egy ú.n. felfûzött hálózat, sugarasnál meg pláne kötelezõ minden egyes leágazásnál 1-1 szonda leverése, mely lehet akár egy 10-es vasrúd, horganyzott ex vízcsõ, bármi,ami vezetõképes, melyet mindenképp 2m-re verjünk le, hisz a fagyhatár akár 80cm-ig is lemehet, tehát olyankor a felsõ 1/3-ad nem játékos! Arról nem is beszélve, hogy a leveréstõl nõ a muszkli, a bicepsz, vastagszik az alkar, tehát ez akár egy jó kondizás is lehet,amiért még csenget is a megrendelõ! Kell ennél jobb???   

Attila


Idézetet írta: NovillMert a mi szakmánkban nagy a felelõsség, ha hibázunk, annak lehetnek következményei is.
"

Pontosan, egyetértek veled!
Ezért szerettem volna ezt a témát pontosítani!
Az említett jegyzetbe is sajnos vannak hibák!
Csak párat sorolnék fel így hirtelen: tesztkérdések: 3.31,  6.43,  6.29. stb!
Ezért ami kétes , legalább is számomra, inkább megkérdezem!
Biztos ami biztos!
Köszönöm! :-\

Novill

Igen vannak olykor hibák a jegyzetekben, de hát a jegyzet írok és annak segítõi is tévedhetnek, elütik. Így volt ez régen is és ma is. Ilyenek a szakmai jegyzeteknél, de akár  a közép- és felsõfokú oktatási jegyzetekben is elõfordul. Minden esetben a a tanulás folyamán ezek a hibák kiderülnek még idöben. Ennek még nincsenek jogi következményei, de ha a kivitelezés és felülvizsgálat során tévedünk, annak már lehet jogi következményei egy adott esetben.

Attila

Tisztelt NOVILL, és JUVILL!
Mint ma megtudtam "....És így a mért hurok ellenállás értéket amit a mûszeren látunk felezzük és ez lesz a földelési ellenállás érték..."   már nem lehet felezni! Sõt TN rendszerben a földelõnél még csak határérték sincs megadva, csak minél kisebb érték legyen annál jobb!!!!
Vagy ez csak nekem volt új? :o
Attila

JUVILL


Tisztelt Attila!
Megpróbálok válaszolni, de egyben szeretném, ha Novill kolléga is elmondaná a véleményét.
Az idézet pontos. A régebbi elõírások ezt a felezési módszert megengedték, az új szabvány már nem.
TN rendszer esetén a közhálózatot 200 -300 méterenként földelik és földelik a betápláló transzformátornál is.
Ismeretem alapján a 200 - 300 méterenkénti földelések szétterjedési ellenállására nincs követelmény.

Gyurmaúr(fi-relé)

Sõt, ha pl van egy olyan ingatlan,ahol egy telken több különálló épület van, akkor mindegyik épület csatlakozó pontjánál ki KELL alakítani 1-1 önálló földelési pontot, tehát le kell verni egy legalább 2m hosszú szondát, mely lehet akár egy 10-es vasrúd, vízcsõ,stb. Erre engem is egy pár évvel ezelõtti ÉV mérés alkalmával hívta fel a figyelmem a mérést végzõ kolléga.  Nagyságrendekkel jobb hurokimpendancia értékeket kaphatunk csak ezzel a kis testedzéssel, azaz a szonda leverésével! Természetesen, a szonda sem minden, ugyanis egy rossz minõségû,esetleg sittel, törmelékkel tûzdelt talajban biza adódhatnak gondok...

Szelei

Szerintem aki a szondát veri. :'(
Ha ki iszapolod rendbe lehet hozni az értéket, én 2"-os 3 m-es csövet szoktam leverni és ebben még nem csalódtam! :)