Potenciál rögzítõ földelés minõsége

Indította pillangó, 2011. november 15., 20:08:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

villamosTamás

Kedves Gyulagy!

Csak most regisztráltam a fórumra, ezáltal talán késõn is válaszolok a feltett kérdésedre miszerint:

"mely szabvány tartalmazza a következõ elõírást:TN-renszer esetén minden betápláló fõvezeték épületbe való becsatlakozása közelében az erõsáramú betáplálását biztosító vezetékrendszer PEN vezetõjét a szétválasztás pontján az alapozásföldelõhöz vagy egy önmagában is számottevõ értékû mesterséges..."

A válasz:
MSZ 447:2009 Kisfeszültségû, közcélú elosztóhálózatra való csatlakoztatás

2.4. Áramütés elleni védelem
2.4.5. TN-rendszer esetén minden betápláló vezeték épületbe való becsatlakozása közelében a védõvezetõt,
önmagában is számottevõ mesterséges vagy természetes földelõhöz vagy épületalap-földelõhöz kell csatlakoztatni.
Elhagyható ez a földelés azoknál az épületeknél, melyek 30 mA érzékenységû áram-védõkapcsolóval
védett, mért felhasználói hálózatról kapják ellátásukat.

Üdv: Tamás

Novill

Úgy halottam, hogy az MSZ 447:2009 szabvány ez év dec. 31-ig érvényes. Vajon mi lesz helyette?
A gyakorlati  villanyszerelõi és szakértõi tapasztalataim alapján én személy szerint továbbra is maradok a méretlen bejövõnél az üzemi földelõ telepítése mellett. Amely ha lehet elsõsorban épület betonalap földelõje legyen. Gondoljunk bele, hogy a felülvizsgálatoknál lehet gyakran találni nem mûködõ ÁVK-kat. A felülvizsgálatoknál minden esetben vizsgálom az üzemi földelõt és az értékét is. És ezt tanácsolom a kollégáknak is.

Attila

Tisztelt Novill!
"....a nulla vezetõ és a védõvezetõ összeköttetésének a megbontása után az L és a földelõ között mérünk. A hurokellenállás felezett értékét tekintjük a földelési ellenállás értékének."
Az értékekrõl írnál valamit?
Jó, rossz stb.
Most hogy a földelési ellenállást is 230V kell  méretezni, az értékek ugyan azok mint a hurokellenállásnál , nem? 16A  2,8,  20A  2,3  stb.
Köszi!

Novill

Attila: Ha csak a földelést méred közvetlenül ( sehol nem csatlakozik rá a nullázott "TN" rendszerrõl, más épületrõl sem), például a mért érték 10 ohm hurokban, akkor 5 ohmnak veszed a földelési ellenállás értéket. A jó érték a "TT" és "TN" rendszernél a számított érték és a mért érték alapján derül ki. Régebben például  az MSZ 172/1:1986 szabvány alapján a nullázás  egyik feltétele volt 10 ohm vagy annál kisebb földelési ellenállás. De természetesen a létesítéskor érvényes szabványt kell figyelembe venni. Ma már döntõen az MSZ HD 60364 illetve MSZ EN 2364 szabvány sorozat elõírásait kell figyelembe venni. A hurokellenállás értéknél vigyázni kell a helyes kioldási  tényezõ , az úgy nevezett alfa szorzó alkalmazására. Remélem sikerült a válasz.

JUVILL


Ha megengeditek, lenne egy kiegészítésem.
230V feszültséggel csak abban az esetben lehet számolni TT rendszerben, ha a mért körben nincs áram-védõkapcsoló beépítve.
Amennyiben a TT rendszerben áram-védõ kapcsoló van létesítve, csak 50V számlálóban lévõ feszültséggel számolhatsz, és ezt osztod az áram-védõkapcsoló
I ("delta/n") értékével. Ez az ÁVK névleges kioldóárama (pl.30 mA). Ennek a számított értéknek kell kisebb/egyenlõnek lenni a mért értéktõl.

Novill

Juvill: ebben teljesen igazad van. Az Attila által leírt érték egyértelmûen TN rendszerrõl szólt.  Mivel csak ott számolunk 230Volttal.

Attila

Tisztelt Novill!
Tehát a mérés így történik!?
Családi ház, fõelosztó!
A földelõvezetõt leválasztom a  központi földelõkapocsról!
Majd a földelõvezetõ és a L1 között mérek, mint ahogy a pillangónak is írtad!
Vagy közvetlenül a földelés és a L1 között.
L1- földelõvezetõ-földelés-üzemi földelés.
A kapott értéket megfelezve lesz föld.ell. érték!
Ha a mérõ alatt pl. egy 20A B  automata van akkor a föld.ell.  max 2.3 ohm!
A megfelezett értéknek  2.3 ohm alatt kell lenni!
Ne haragudj de ilyent még nem  csináltam , úgy , hogy csak ezért szeretnék pontosítani! :(

Novill

Attila:  Tehát a családi ház esetén, a becsatlakozási ponton készíteni kell egy földelést. Ez lehet földelõ szonda, szalag földelõ vagy beton alapföldelõ. Ennek a földelési ellenállás értékét mérhetjük mûszerrel az MSZ 4851-2:1990( földelési ellenállás és a fajlagos ellenállás mérése) alapján. Amikor közvetlenül leolvassuk a mûszerrõl  az értéket. De mivel olykor ez a mérés gondot okoz a gyakorlatban szoktuk alkalmazni a hurok ellenállás mérést MSZ 4851-3:1989( védõvezetõs érintésvédelmi módok  mérési módszerei) alapján.És így a mért hurok ellenállás értéket amit a mûszeren látunk felezzük és ez lesz a földelési ellenállás érték. Ez egy jó megközelítéssel elfogadható értéknek lehet számítani. Természetesen a földelési ellenállás érték mérés az jelenti a pontosabb értéket. Tehát mint ahogy a rajzon is látható az L1 fázis vezetõ és a létesített földelõ PE vezetõjén( üzemi földelõjén) mérünk. És ezt az értéket felezzük. Ez lesz a földelési ellenállás megközelítõ értéke, amit minõsítõ iratban is rögzítünk. Mint ahogy juvill is említette TT rendszer esetén abba bizonyos képlet számlálójába 50V érintési feszültséget írunk, a TN rendszernél pedig a számlálóba 230V fázis feszültséget írunk be. A mérõ alatt vagyis bejövõ méretlen hálózat zárlati áram védelme B 20A, az MSZ HD 60364 -4-41:2007 szerint az alfa szorzó 5, így a megfelelõ hurok ellenállás érték valóban 2,3 ohm. De itt egy gyakorlott szakember már meg vizsgálja miért 2,3 ohm, mert a határértéken lévõk már gyanúsak, hogy nem megfelelõ. Találkoztam pont egy 20A értékû kismegszakítóval védett létesítménynél 2,3 ohm volt a hurok ellenállás érték. A megbontás után ki derült, hogy egy 2,5-es MAl vezeték ment a föld felé, méréskor pedig az bizonyosodott be nem mérhetõ a földelési ellenállás érték. Itt egyébként egy halálos kimenetelû baleset körülményeit kellett vizsgálnom. Tehát külön kell választani a földelési ellenállás értéket, mert a földelési és a hurok ellenállás  fogalmilag is mást jelent. Jelen esetben hurok ellenállásról beszélünk ami TT rendszer estén0,5 ohm, TN rendszer esetén pedig 2,3 ohm vagy ennél kisebb érték lesz a megfelelõ.   Természetes ma már, de régen is így volt minden létesítményben a bejövõ pontnak kell üzemi földelõjének lenni-e és EPH rendszernek.Ez ma divatos elnevezés szerint alapvédelem, régen érintésvédelem része volt.

Attila

Tisztelt  Novill!
Az Érintésvédelmi Fel. Vizs. 2010 kézikönyve  44old. és a   172old. azt írják, hogy   TT rendszerben  túláramvédelmi eszköz alkalmazásakor nem az  érintési, hanem  a fázis feszültséggel kell számolni!
A mi példánkban csak kismegszakító szerepelt, nem ÁVK, így nem 230 kellene számolnunk?

JUVILL


Megkérlek, hogy nézd át újra, hogy mit írtam! :)
A NOVILL is ugyan ezt írta, részletesen kifejtve véleményét, értékelve a mérés eredményét.
Ha a rendszer TN, azaz nullázott /TN-C, vagy TN-S/ 230V-al kell számolni.
Ha a rendszer TT, azaz védõföldelt, és ÁVK-val van szerelve, és csak akkor 50V-al kell számolni. (Én errõl beszéltem.)
Ha a TT (védõföldelt) rendszerben nincs ÁVK, akkor 230V-al kell számolni.:)