Átalakítás

Indította Tommy, 2015. szeptember 13., 14:11:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tommy

Ha jól tudom egy meglévő villamos hálózatra, az akkor érvényben lévő szabványok vonatkoznak. De ha viszont bővítik, vagy átalakítják és ennek mértéke 30%, vagy annál nagyobb, akkor az új szabvány vonatkozik az egész hálózatra.
Szeretném megtudni, hogy ez a 30% igaz-e és mi írja elő ezt, mire tudok hivatkozni?
:(  ???

tothgyula

Üdvözletem!
Az 54/2014.(XII.5.)BM rendelet 277.§-a Azt írja, hogy "A villamosberendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője , ha jogszabály másként nem rendelkezik,
b(3) a telep vagy működési engedélyhez,bejelentéshez kötött átalakítás vagy rendeltetésváltás során a helyiségben , épületben elhelyezett villamos berendezéseken a berendezés üzemeltője a tűzvédelmi felülvizsgálatot elvégezteti, ha az új rendeltéshez a jogszabály gyakoribb felülvizsgálatot határoz meg."
"(4)A villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata, a berendezés minősítése a létesítéskor érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik."
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Sztrogoff

Idézetet írta: Tommy Dátum 2015. szeptember 13., 14:11:48 DÉLUTÁN
Ha jól tudom egy meglévő villamos hálózatra, az akkor érvényben lévő szabványok vonatkoznak. De ha viszont bővítik, vagy átalakítják és ennek mértéke 30%, vagy annál nagyobb, akkor az új szabvány vonatkozik az egész hálózatra.
Szeretném megtudni, hogy ez a 30% igaz-e és mi írja elő ezt, mire tudok hivatkozni?
:(  ???
Szerintem nincs ilyen, hanem ez van:
61.1.5. Egy meglévő berendezés bővítése vagy átalakítása esetén ellenőrizni kell, hogy a bővítés és az átalakítás megfelel a HD 60364-nek és nem csökkenti az eredeti berendezés biztonságát.

nyaki

Sajnos ippen nem tudom leírni, de biz' van egy olyan kitétel valahol leírva, hogy ha a villamos berendezés vagy villamos hálózat számottevő mértékben megváltozik, akkor azt már az új szabványok szerint kell szerelni és felülvizsgálni. Ami viszont bizonyos, hogy az a bizonyos "számottevő mérték" nincs egyértelműen meghatározva.
Az ÉVMuBi is foglalkozott ezzel a témával.

Sztrogoff

Foglalkozott.
"KÉRDÉS:
A KLÉSZ hatáskörébe tartozó építmények villamos hálózatának részleges felújítása után tartott kötelező szabványossági felülvizsgálat során az eredeti hálózat építésekor, vagy a felújításkor hatályos előírások a mérvadóak? Létezik-e olyan szabály, hogy csak akkor kell a felújításkori szabályokat figyelembe venni, ha a felújítás a hálózat legalább 40%-át érinti?
VÁLASZ:
Felújítás esetén a felszerelt új szerelvényekre, készülékekre, valamint a kifejezetten ezek táplálására kiépített vezetékekre, elosztókra ezek létesítésekor érvényes szabványkövetelmények vonatkoznak, a változatlanul hagyottakra az eredeti létesítéskor érvényesek. 40%-os szabály nincs, és soha nem is volt."
(2015. október)

nyaki

...pedig én emlékszem valami átalakítás utáni felülvizsgálati utasításra, ami ilyenkor már csak az új szerint enged minősíteni. ::) Ehhh. ...majd utánanézek.

nyaki

Tudtam én, hogy valahol olvastam valamit. :)

Sztrogoff

Hát ez igaz, csak ez a villanymozdony, nem a hajkefe. :)
Amit én idéztem és amit szerintem Tommy kérdezett, az az, egy példával élve, hogy ha egy műhelyben elektromos kazánt telepítenek a eddigi gáz helyett,  akkor vajon az installáció után - az üzembehelyezési mérés alkalmával a másik helyiségben 50 éve működő köszörűt is felül kell-e vizsgálni, méghozzá a perpillanat érvényes szabványok szerint.

nyaki

Jó a meglátásod, de majd Tommy megasszongya, hogy éppen mire gondolt. :)
Epedve várom válaszát. ::)