Túlfeszültség, leégett fünyíró

Indította csidab, 2015. június 13., 14:56:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2017. november 19., 18:09:51 DÉLUTÁN
Bocsáss meg Sztrogoff! A JUVILL Kolléga lőtt bakot.
Legközelebb pontosabb leszek.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Tisztelt Tóht Gyula Felülvizsgáló!

Esetleg ha szakmai szempontból kifejtenék a baklövésröl a véleményed, azt megköszönném.
Legalább tanulok belőle, ami nem szégyen a jobbaktól.
Először jobb lenne, ha gondolkodnál és értelmeznéd a kombinált túlfeszvédelmet, és nem írnál marhaságokat.
Végig olvastad a hozzászólásokat, hogy hol és milyen túlfeszvédelem van elhelyezve.
De gondolom csak nagyvonalú volt a kijelentésed.
Minden szép és jó lenne, ahogyan Gyúrma-Úr is leírta, ha a túlfeszvédelmek A - B - C - D valójában a megkívánt helyen lennének beépítve.
Elképzelhető, hogy rosszul olvastam ezt a témát, vagy átsiklottam valamin, természetes helyt adok a megállapításodnak. Mintha azt olvastam volna, hogy nincs B fokozat kiépítve, ezért javasoltam B+C fokozatot, ami azért működőképes védelem szempontjából. Nem véletlenül találták ki.
Természetesen a helyi adottságoktól, a betápláló hálózattól függhet sok minden. Elsősorban azt kellene megvizsgálni, ott van-e, hol, milyen távolságban, milyen fokozatú túlfeszvédelem, de az is lényeges, az adott helyszínhez milyen távolságban keletkezett a túlfeszültség.
Ettől függetlenül várom véleményed a baklövést illetve. :D
De ha már itt tartunk megkérdezem, hol is szokták felszerelni a B+C fokazatú túlfeszültségvédelmet biztonságtechnikai szempontból? Melyik zónahatárra és miért?


nyaki

A túlfeszvédelem elsősorban a villamos hálózaton keletkezett feszültségimpulzusokat hivatott csökkenteni, mely adódhat a villámáram által okozott elsődleges vagy másodlagos hatásból, illetve a kisfeszültségű közüzemi hálózaton történt kapcsolási tranziensekből.
A tartósan kialakult feszültségaszimmetria esetén, ezek az eszközök csak korlátozott mértékben képesek a hálózatot megvédeni, hiszen megszólalási küszöbük elég magasra, kb. 275-310V-ra van méretezve (D-osztály vagy finomvédelem), melyet a mai eszközök sajnos nem feltétlen tudnak tolerálni, ráadásul ha folyamatosan magasan áll a feszültség, akkor gyakorlatilag maga a túlfeszvédő is károsodik, hiszen ezek is elektronikus eszközöknek minősülnek. A másik nagy gond a túl alacsony feszültség, ami a feszültségaszimmetria velejáró jelensége. Sajnos a túlfeszvédő erre az esetre teljesen csődöt mond.
A tartós aszimmetria által okozott feszültségingadozások jelenlegi leghatékonyabb módja az elektronikus feszültségkülönbség figyelés, melynek az a nagy előnye a túlfeszvédőkkel szemben, hogy a hiszterézise állítható, így akár a legérzékenyebb eszközök is megvédhetőek általa, de mint minden ilyen eszköznek, van hátránya is. Megszólalásakor a villamos táplálás teljesen megszakad, ezért csak olyan helyekre ajánlott a beépítése, ahol a 3 fázis szimmetriája nagyon fontos, valamint az élet- és vagyonvédelmet nem vágja haza.

balzsi

Már csak az a kérdés vetődött fel bennem, ha 45 percen keresztül áll fenn a 300V-os feszültség, akkor ezzel a feszültséggel hozzuk üzembe a mágneskapcsolót, mely megszakítja a fázisokat addig, amíg nem áll helyre a feszültség. A mágneskapcsoló behúzótekercse tolerálja e ennyi ideig a 300V-os feszültséget?

Marton

A feszültség figyelő relét fordítva szokás alkalmazni mint ahogyan leírod.
A relé akkor veszi el a mágneskapcsoló, egyéb vezérlés feszültségét amikor a beállított tűrésen túl van a figyelt feszültség érték. Tehát nem a mágneskapcsoló tekercsének kell elviselnie a túlfeszt hanem a figyelő elektronikának. Tehát normál üzemi helyzetben folyamatosan húzva van pl. a mágneskapcsoló.
Te logikád szerint olyan mágneskapcsolót kellene alkalmazni mely terhelhető, főáramköri érintkezőkkel rendelkeznek.
Ezt a relét jellemzően ipari berendezésekben használják vagy egy konkrét adott készülék védelmére.

balzsi

Idézetet írta: Marton Dátum 2017. november 21., 21:33:30 DÉLUTÁN
A feszültség figyelő relét fordítva szokás alkalmazni mint ahogyan leírod.
A relé akkor veszi el a mágneskapcsoló, egyéb vezérlés feszültségét amikor a beállított tűrésen túl van a figyelt feszültség érték. Tehát nem a mágneskapcsoló tekercsének kell elviselnie a túlfeszt hanem a figyelő elektronikának. Tehát normál üzemi helyzetben folyamatosan húzva van pl. a mágneskapcsoló.
Te logikád szerint olyan mágneskapcsolót kellene alkalmazni mely terhelhető, főáramköri érintkezőkkel rendelkeznek.
Ezt a relét jellemzően ipari berendezésekben használják vagy egy konkrét adott készülék védelmére.

Valóban bontóérintkezős mágneskapcsolóra gondoltam, mivel ebben a formában nem sokat kellene üzemelnie.
Ebben az elképzelésben akkor melléfogtam.  :)

tothgyula

Tisztelt JUVILL ÚR!
Szándékomban sincs senkit megsérteni,de legyünk szakmailag is pontosak.Felesleges arról írni, hogy mi lenne ha be lennének építve az(A_B_C_D fokozatú védelmek).
Itt a felvetett témában (leégett fűnyíró) feszültségfigyelő relé beépítése a megoldás.(Balzsi, nyaki és Sztrogoff kollégák leírták.) Ne keverjük  a szezont a fazonnal.
És, hogy írjak egy nemrég megtörtént esetet a "feszültségemelkedésről", nem villámimpulzus.Egy vidéki város tanyavilágában történt az alábbi eset.A tulaj aut. mosógépe leégett, vettek újat. Az első bekapcsolás után az is leégett.Vissza a boltba, csere majd az is tönkrement az első bekapcsoláskor.Csak ekkor hívott villanyszerelőt a tulaj, és 300V-ot mért az egyetlen fázis és N vezető között.A szomszéd tanyákban minden rendben volt.Mint kiderült, ők másik fázison voltak.De ezzel a hiba oka nem derült ki, hívták az áramszolgáltatót, és gyorsan megállapították, hogy a 20/0,4kV-os trafó (delta/zeg-zug) egyik szekunder tekercse menetzárlatos.A trafó csere után minden rendben lett.További részletekkel nem untatok senkit, de itt is a feszültségfigyelő relé segíthetett volna.
Tisztelettel, és üdvözlettel:TothGyukla felülvizsgáló.

JUVILL


Ezt értem, csak most már akkor azt kellene tisztázni, hogy mennyi a túlfeszültség értéke, a névleges feszültséghez viszonyítva.
A másik. A feszültségfigyelő relé elképzelhető, hogy megoldás lett volna, de ennek nem a túlfeszültségvédelem a feladata.
"A védelmi berendezések egyik fontos csoportja az ún. figyelő relék, melyek használatával kiküszöbölhetők a hosszú leállási idők, valamint a meghibásodások okozta költséges javítási munkálatok. Ezek a készülékek olyan kapcsolóegységek, amelyek nyomon követhetik az áramerősséget, a tápfeszültséget vagy éppen a motor hőmérsékletének csökkenését vagy növekedését."
Ki-ki döntse el, mi lett volna célszerűbb.