Túlfeszültség, leégett fünyíró

Indította csidab, 2015. június 13., 14:56:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

szabi75

Köszönöm Gyurmaúr hozzászólását. Holnap kiderül, mi lesz vele, bár érdekes dolog ez. Mérek egy földelési ellenállást, hurokellenállást, RCD vizsgálat, feszültségszintek a fogyasztóknál és elosztóknál, elosztóban kötések átvizsgálása. Kötődobozokkal lesz gond, mert minden el van glettelve, nem hiszem, hogy nagy örömmel fogadnák ha leverném a falat. ☺ Igazából nem tudom, mi okozhatta ezt a problémát, én nulla lazulásra gondolok - akár a hálózaton vagy a mérő körül.

Simon Endre

A túlfeszültég védelmek jellemzően nem védenek az ilyen hibák ellen, ugyanis impulzusjellegű villám okozta feszültségcsúcsok és hálózati kapcsolási tranziensek ellen lettek ezek kifejlesztve. Ugyanakkor vannak erre a hibára is működő védőelemek , de alapvetően nem háztartási kategória, mert ezek a háromfázisú rendszerekhez kifejlesztett hálozatfigyelő relék, amelyek ilyen (viszonylag) kis túfeszültségű hibáknál is védenek. Tudomásom szerint ezek csak  3f kivitelben gyártottak, no és ez csak vezérlőkészülék, amit ki kell egészíteni a főáramkörben lévő vezérelt főkapcsolóval. Ez a kombó szerelve, (ahol van 3f) bíztosan 100E forint felett lenne, és sajnos ez akkor is védene, amikor egy normál háztartás még eldöcögne modjuk egy fázis hiányával. Én már tervezgettem kisebb elektronikus védelmeket minimál inteligenciával erre a tartományra, ha majd netán belefutok egy ilyen meghibásodásba bíztosan jobban predesztinál a megvalósításban. Az alacsony feszültség sem kevésbé veszélytelen, mert a háztartási eszközök motorjai belehalhatnak ebbe, ha azok nem közvetlen termikus védelműek. Ez az állapot akkor alakul ki, ha a primer hálózaton fáziskimaradás van és a transzformátor delta vagy szögkorrigált tekercselésű.

Gyurmaúr(fi-relé)

A mellékelt PDf-en (UASNC, HRN-3, U1NC,UAS-0) látható pofonegyszerű cuccka tökéletes és aránylag olcsó megoldást jelenthet az ilyen és ehhez hasonló feszültségcsökkenési grimbuszokra, persze csak abban az esetben ,ha a cuccos egy kontaktort (vagy mágneskapcsolót) üzemeltet...

szabi75

Ma voltam a helyszínen, a tulajjal abban maradtunk, hogy ünnepek után be lesz szerelve egy B és egy C túlfeszlevezető a megfelelő helyekre. A B-set közvetlen a mérő után lehetne csak betenni (nem hiszem, hogy az e-on belemegy a méretlen fővezetékbe való beépítésébe). A C-s a bejövő első elosztóban kapna helyet. Ha már ott voltam, vizsgálódtam kicsit. Először mindent leválasztottam a hálózatról, és kíváncsiság képen feszültségszinteket mértem. Terhelés nélkül, a bejövő kábelen 239 V. Megterheltem az áramkört egy 2500 W-os villanyradiátorral, így 1,5 V-tal mértem kevesebbet. A ház legtávolabbi végpontjain ugyanez 3-4 V feszültségesést mutatott. A mérést hitelesített ÉV műszerrel mértem. Ezután szétszedtem az első elosztót, ahova a betáplálás érkezik. És lám, mit találok! Kiderült, hogy voltak ott kaput szerelni gyengeáramos kollégák. Szerintük a két egymás után kötött ÁVK túlfeszültséget okoz, ezért gondoltak egyet, szétszedték a betápot, bebuheráltak sorkapcsot, faszán leszigetelőszalagozták. A baj csak az volt, hogy nem áramtalanítottak, szétvágták a nullavezetőt és a csavart elfelejtették meghúzni a sorkapocsnál. Mutattam a tulajnak, hogy ilyen barkácsolások okozhatnak problémákat, amikor hozzáérsz egy nullavezetőhöz, és az egyszerűen kiesik a sorkapocsból. Akkor kaptak észbe a tulaj és a felesége, hogy amikor ez a kolléga varázsolt az elosztónál, akkor mentek tönkre a gépek. Mosogatógép, indukciós főzőlap, gázkazán, infraszauna tápegysége, riasztóközpont, 2 telefontöltő. Lefektettek ezek egy kábelt is a kapuhoz, földbe. MT 3x1,5 védőcső nélkül. A gond csak az, hogy a kapu a háztól 65 m-re van. No comment.

980POWER

Ez ám a fantasztikus FAM, gratula így legalább meg van ki téríti meg a kárt.

szabi75

Ja, és még annyit mondtak a tulajnak, hogy hülyeség volt az érvéghüvelyeket feltenni a vezetékvégekre, mert forrasztani kellett volna őket és tschüss.

balzsi

Tisztelt Urak!

Érdekelne azon hozzáértők véleménye, akiknek van rálátása a belinkelt témára.

https://mno.hu/belfold/tulfeszultseg-tette-tonkre-a-haztartasi-gepeket-karterites-nincs-2427073

A trafóállomástól Solt település kb. 4 km-re van. A nyilatkozó lakosok a település más-más pontján laknak.
Az említett trafóállomásról van ellátva az egész település, akkor hogyan lehetséges az, hogy csak néhány embernél jelentkezett műszaki meghibásodás, sőt az egyik nyilatkozónál több készülék is megadta magát. A lakosság jelentős része semmit nem vett észre az egészből.

Ezen termék: http://www.relecentrum.hu/index.php?page=product&id=224 egy mágneskapcsolóval kombinálva alkalmas lenne-e az ilyen károk megelőzésére?

Köszönet a felvilágosításért.

nyaki

Üdv!
Alkalmas, de csak ha valamilyen főáramköri mágneskapcsolóval van kombinálva.

Simon Endre

A DÉMÁSz nem szolgáltató hanem hálozati engedélyes. Az MVM aki nagyon is a begyemben van esődleges sőt estetünkben pedig másodlagos szolgáltató is. Az lenne az igazi rezsicsökkentés ( bocs Nova ! ) ha kiiktatnák ebből a hazai lánckereskedelemből. Feltehetően a nagyfesz- középfesz szinten csesztek el valamit. Jellemző hogy a 20-30-40% feszülségcsökkenést még tudja néhány berendezést kompenzálni, vagy esetlen nem működik (még jó,) amennyiben ezek viszont +százalékok akkor az U²/ R miatt végzetesek is lehetnek. Bíróság legyen a talpán aki az MVM-en fogást talál, legfelljebb a kártérítést áttolja a DÉMÁSz-ra aki nyilvánvalóan nem vétkes, max. vétlen felelős. A magas perilleték miatt a károsultak lehet hogy nem is mernek (vagy nem is tudnak) perelni, ha csak nem lessz valaki köztük aki pertársaságot alakít vagy küzérdekü pert indít

Sztrogoff

Némi búvárkodás után az derül ki a netről, hogy a Solti alállomás, amelyik az adó ellátója is és  vannak DÉMÁSZ kimenő vonalai is, valamikor átkerült az Antenna Hungária tulajdonába és üzemeltetésébe. Ezek után nyilván az összes szakszolgálati munkát megrendelésre végzi el náluk valaki. Így kerültek az MVM védelmes mérnökei oda, akik némi kancsalságból fordított működésre késztették a DÉMÁSZ kimenő vonalakat tápláló transzformátor feszültségszabályozóját. Nyilvánvaló, hogy a DÉMÁSz ebben maximum úgy kívánna részt venni, hogy kártalanítja a fogyasztókat, majd továbbhárítja a költséget az üzemeltető felé - de szemlátomást egyszerűbb a széttárt karok alkalmazása. Az üzemeltető meg, gondolom, elkezdett mutogatni a megrendelést teljesítő felé. Miközben ez egy belügy. Pontosabban, ezekről a kérdésekről a szerződésekben kellett volna szót ejteni.
Kérdések persze felmerülnek, mert nyilván nem olyan üzemirányítási rendszere van a DÉMÁSznak, hogy a feszültség nagy jelzés ne kezdene el rögtön kolompolni. Ésígytovább. Bár a legelső kérdés az, miért is nem fordultak az Energiahivatalhoz a károsultak.