Ívhegesztőnél áramütés ??

Indította pgz, 2015. április 09., 22:05:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz

Érdekes eset, hegesztő állás , fémparavánnal körbevéve, felette elszívó csőrendszert szereltek, eközben persze alul ment a munka, vagyis hegesztettek.
Az elszívót szerelő úgy érezte megrázta az áram, ívgyújtás közben .

A paraván és az elszívó cső EPH -bekötve.

A földeletlen asztal / mobil , kerekeken mozgatható / nincs EPH-ba kötve, csak a hegesztő testkábel van hozzáfogatva.

Az áramütés érzése a hegesztő asztalon álló, a csövet fogó embernél jelentkezett.
A karbantartók mértek digit műszerrel a hegesztő asztal és a fémparaván vagy a védőérintkezős dugaszoló aljazat között / ezek is egyenpotenciálon / ívhúzás közben 200-80 V közötti pillanatnyi feszültséget, ez normális dolog ??v

A hegesztő berendezés védőgázas ha jól tudom AWI. Ezt a mérést több hegesztőnél is megismételték hasonló körülmények között, mindenhol mértek ívhúzás közben feszültséget .
A legegyszerűbb megoldás , hogy kössék össze a hegesztő asztalt az EPH-ba, csak végső esetben kéne, nehezen megoldható, a kerekes asztal miatt.
Láttatok már hasonlót, mi a javaslat ??




nyaki

Én simán el tudok képzelni egy ilyen esetet, sőt a gyakorlat is igazolja.
Elméletem a következő:
A hirtelen megszűnő ív a transzformátorban önindukciós feszültséget kelt, melyet csak a transzformátor kialakítása korlátoz. Ha a delikvens a padon áll, amihez a testkábel van csatlakoztatva és az ívpont ugyan tőle távolabbra van, de fémesen érintkezik vele, akkor az ívpontban hirtelen megszűnő ív miatt, miközben véletlenül a kézzel fogott munkadarabhoz ragadt jobban a pálca, a trafóban keletkező önindukciós feszültség a kézzel fogott anyaghoz ragadt pálcán, a fogott munkadarabon, a delikvens kezén át a talpán keresztül a munkapadon át, a testkábel felé fog csillapodni. Ha az ív folyamatossá vált, akkor a kör már a pálca, a nem kézben tartott munkadarab, a munkapad és a testkábel között záródik rövidre.
Ha a testkábel rá lenne kötve a kézben tartott munkadarabra is, kizártnak tartom az áramütés veszélyét.
Legjobb lenne munkakasztyűben dolgozni, különösen vasmagos trafó esetén.