Szilárdtest relé vagy elektromechanikus relé?

Indította balzsi, 2015. február 07., 19:40:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Ebben a témában szeretném kikérni a tapasztalt szakemberek véleményét. A fűtés szabályozáshoz vettem egy hőfokszabályzót, mely működtet egy relét és az kapcsolja ki-be az alapvezérlést. Ez napi szinten átlagban 100 kapcsolást jelent. Bekapcsoláskor minimális az áramfelvétel, azonban a kikapcsolás történhet akkor mikor  a villanymotorok működnek (áramfelvételük max 3 amper, az általam vásárolt relé 25 amper). Elméletileg bőven belefér a teljesítménybe. Csak utólag azon filózok, nem-e szerencsésebb lett volna a relé helyett egy SSR?

nyaki

Üdv!
Nyilván egy SSR-nek nincsenek kopó-mozgó alkatrészei, de mint minden elektronikus elemnek vannak hátrányi is, mint pl. a szűrés és védelem jósága, esetleges hűtési és mechanikai rögzítési megoldások.
A Finder 62, 65 vagy 66-os sorozatának tagjai is tökéletesen megfelelnek egy ilyen igénybevételnek és frankón szerelhetők a hagyományos kalapsínre, valamint az áruk sem eget rengető.

istvan01

Igen, szilárdtest relé kiváló megoldás, kapcsolási élettartama szinte végtelen. Hátránya kettő van. Egyik, kikapcsolt állapotban szivárgó árama van, ezért mindenképpen kell valahol mechanikus megszakító is teljes áramtalanításhoz. Másik, piszok nehéz zárlatvédeni, akár gyors kismegszakítóval, akár olvadóval. Erre egy rásegítés van, többszörös túlméretezés, vagyis legyen akkora névleges árama, ami tartós zárlatnál előfordulhat, majd előtte pl egy B16A-es kismegszakító leold 0,1s alatt 50A (B10A-nél 30A) zárlati árammal. Aztán az 50A ennyi idő alatt tud-e kárt tenni a szilárdtest relében? Talán az adatlapjából kiderül.

Szirty

Igen. Előny vs hátrány...

Ezt a mágneskapcsolót egy SSR kapcsolta (a mágneskapcsoló pedig egy villanymotort) de az SSR meghibásodott: