Mi lehet a hiba oka, hogy a biztosíték sokszor leold?

Indította L.ZOLTÁN, 2014. november 06., 10:40:04 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

L.ZOLTÁN

Kedves villanyszerelő kollégák!

Gyors segítségeteket kérem az alábbi probléma felderítésében.

A szomszédomban van egy cukrászat,  egy nagy teljesítményű sütővel és egyéb szokványos gépek dagasztó keverő, fóliázó stb.
Tegnap este áthívtak, mert gyakran leveri a főbiztosítók egyikét. 3x32 A. Megnéztem, a műanyag burkolat fel van rajta dagadva.

Az ilyenkor szokásos kérdések után sem jutottam előbbre. Illetve látom, hogy a kétszáz literes bojler 1.5-es!!! bekötő vezetéke egy fali konnektor alá van begányolva. Szészedtem, a nulla és a föld fel volt cserélve. Mivel az egész szét volt égve, ideiglenesen egy sorkapocsba kötöttem.

Arra gondoltam, hogy legalább a bojlert átteszem egy másik ágra terheléselosztás végett. A főmegszakítókat felváltva lekapcsolva
minden esetben égett a jelzőlámpa, de az egyiknél halványabban.

Kikötöttem a bojlert és a fázis nulla közé egy 220 voltos próbaizzót tettem. Így már látványosan csak parázslott az izzó, de az áram nem szakadt meg csak akkor ha mind a három megszakítót lekapcsoltam.

Ma este újra átmegyek műszerrel megmérem mennyi a fesz.

Addig is az lenne a kérésem segítsetek, hol keressem a hibát.

Segítségeteket előre is köszönöm.

Üdvözlettel L.Zoltán








nyaki

Üdv!
Véleményem szerint egy rossz kötés lehet valahol. Elsőre a főelosztót venném szemügyre, hogy ott a N és a PE között van-e különbség. Ha igen, akkor egyértelműen kötéshiba van és ekkor a fázisfeszültségekben sincs szimmetria. Jó lenne még tudni a teljes képalkotáshoz, hogy a betáplálás milyen kialakítású, milyen messze van a főelosztótól a mérő és milyen állapotban van a földelő és védővezető rendszer.

L.ZOLTÁN

Üdv Mindenkinek!

Nyaki köszi a választ. Ma délelőtt átugrottam hogy rápillantsak világosban is az elosztótáblára.
Egy villamos felülvizsgáló ha kimenne, még azt is letagadná hogy a környéken járt. >:(

Rettenetes állapotok. A kismegszakítók között van olyan amelyikbe készülék oldalon kék, zöld-sárga, barna/ezzel még nem lenne probléma/ vezetékek vannak bekötve.
A PEN egy szakadt kiselosztó felső N sínjére érkezik az a kötés egészséges, de onnan elmegy egy másik kiselosztóba. A kötés felett kiolvadt a doboz, tehét mentek az amperok bőven. Az alsó sinre a ház földelése van rákötve és onnan vegyes szinű vezetékek mennek el. Tragédia!
Van egy kis relé is, állítólag világítást vezérel. Az csak zöld-sárga vezetékekkel van bekötve.

Elmondtam a tulajnak mi lenne a teendő, egyszerűen be sem akarja fogadni.
Mondtam neki nyugodtan hívjon ki szakembert, az sem fog nagyon mást mondani, ha igen akkor vele ne csináltasson semmit.

Persze ez az ő döntése, szerencsére két utcára van a tűzoltóság!

Ha mégis mellettem dönt, beteszek egy-két elrettentő képet.

980POWER

,,gyakran leveri a főbiztosítók egyikét." Az óra alatt? ,,műanyag burkolat fel van rajta dagadva." Ilyen volt nálunk is kivártam mi lesz, csak leolvadt a kismegszakító + a róla, az órára menő vezetékről, a szigetelés (két vezetéket tettek egymás mellé és a kismegszakító csavarja laza volt) Áramszolgáltató kicserélte. :)
Amúgy szép színes vezeték hálózat lehet ott.  ;D Szóval csere. >:(

zoli_varga

Valamely 3f fogyasztóval együtt van bekötve a boiler?

Tapatalk-kal küldve az én LG-D280-el


Fecó

Kismegszakítónál már jártunk úgy, hogy a laza csavar miatt a keletkezett hőt felvette a kismegszakítóban lévő "bimetal" és  köszönhetően a hőnek, megtörtént a kioldás, pedig nem volt túlterhelés. Nem biztos hogy zárlatot kell keress, Én csinálnék pár terhelésmérést a mért fővezetéken, miközben dolgozik az üzem, és mennek a "nagyfogyasztók" is.

JUVILL



A hiba okáról több kolléga mondott véleményt. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a kismegszakítók gyakori lekapcsolása (mely jelentkezhet túlterhelés miatt is) "megviseli" azok mechanikus szerkezetét, ami elgyengül. Az elgyengülés hatása még gyakoribb lekapcsolást idéz elő.

Gyurmaúr(fi-relé)

Így igaz, ez fokozottan érvényes a noname, gagyi kismegszakítókra, ezért is mondom, hogy pl. szabadterületen elhelyezett elosztókba n csak és kizárólag olvadóbiztit szabad alkalmazni, mert ott még a minőséginek kikiáltott kismegszakítók is idővel garantáltan kapitulálnak. Egy kismegszakító soha az életben nem lesz annyira megbízható, mint egy bármilyen rendszerű olvadó, vagy késesbizti, egész egyszerűen azért, mert az olvadónál egyszerűbb szerkezet kevés van ezen a világon! Márpedig minél egyszerűbb valami, annál kisebb a meghibásodás esélye...  ;) Most őszintén; hát nem szép ez a VIV tokozott, benne megannyi Db II-el?? Egyébként ez egy olyan műhelyben található, melynek hullámpala teteje van, ráadásul még a dupla szárnyú ajtó is  barna vaslemez, ergo télen masszív mínuszok, nyáron akár 50C fok is van bent, szóval ebben az esetben nem tenném tűzbe a kezem a kismegszakítókért...

Novill


nyaki

Ja, szép. :-\ ...neked legyen mondva. ;)
Azért esztétikai és különösen érintésvédelmi szempontból egy átlag júzernek nem egy életbiztosítás, egy ilyen szekrényben matatni.