EPH

Indította Tibi1984, 2014. augusztus 12., 07:05:07 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Tibi1984


Tisztelt Szakértők!

Arra a kérdésre keresem a pontos meghatározást, hogy a mindenféle nagy kiterjedésű fém tárgynak a leföldelésénél, mi alapján határozzuk meg, hogy azt le kell földelni?
Van erre egy minimum méret, vagy ...?
Például egy üzemben, ahol dolgozom vannak nagyméretű fém polcok 3 méter x 5 méter x 1 méter.
Gondolom azt mindenképpen le kell. De vannak fém elválasztó korlátok, fém munkaasztalok... gondolom azt is. De mekkora méretű tárgyakat kell hivatalosan az EPH-ba belekötni.


Segítségeteket előre is köszönöm!


nyaki


Novill

Nézzünk bele a nem hatályos MSZ 172-1:1986 szabványba  érdekességből, majd hasonlítsuk össze az MSZ HD 60384-5-54:2007 szabvánnyal, ami hatályosnak számít.

3.2.4. Egyen potenciálra hozó hálózat (EPH hálózat)
3.2.4.1. Minden olyan helyen, ahol a 3.1.2. szakasz értelmében EPH hálózatot kell kiépíteni, központi EPH csomópontot kell kialakítani.
Az EPH csomópontot általában épületenként kell kialakítani.
Nagyobb épületekben (pl. többszekciós lakóházakban, több áramszolgáltatói csatlakozási ponttal ellátott épületekben, több, egymástól eltérő célú berendezést magában foglaló épületekben - lakóházakban elhelyezett ipari vagy orvosi létesítmény, ipari épületben elhelyezett egészségügyi vagy kulturális létesítmény és hasonlók esetén-) szabad az egyes, egymástól egyértelműen elválasztható részek számára külön-külön is egy-egy központi EPH csomópontot létesíteni.
Több olyan kis épület részére, amelyeknek közös az áramszolgáltatói csatlakozási pontja (pl. pavilonsor, hétvégi telep, sorházas elrendezésű családi házak), szabad áramszolgáltatói csatlakozási pontonként egyetlen közös, központi EPH csomópontot is kialakítani.
3.2.4.1.1. Ha az épület(rész)nek házi főelosztó berendezése (MSZ 447) vagy más központi elosztó berendezése van, akkor a központi EPH csomópontot ezzel azonos helyiségben, ha nincs, akkor az épület áramellátását tápláló vezetéknek az épület vezetékrendszeréhez tartozó, első kötésével azonos helyiségben kell elhelyezni úgy, hogy ezek összetartozása egyértelműen felismerhető legyen.
3.2.4.1.2. A központi EPH csomóponthoz - földelővezetőn keresztül - közvetlenül kell bekötni:

- a betonalap-földelést;
- az EPH céljára létesített mesterséges földeléseket;
- az önállóan is számottevően földelt házi fémhálózatokat;
- az épület villámhárító berendezésének legközelebbi földelését;
- az épület villamos berendezéseinek érintésvédelmére kiépített, közös védővezető-rendszer (ha van ilyen) egy pontját (nullázás esetén a betápláló vezeték PEN-vezetőjének vagy ilyen hiányában nullázó vezetőjének legközelebbi kötéspontját).

Erre az összekötésre csak olyan - csupasz vagy szigetelt - villamos vezetékanyagból készült vezetőt szabad alkalmazni, amely nincs közösen szerelve a fogyasztói vezetékhálózattal.
Megjegyzések:
1. Alkalmazható erre a célra zöld/sárga színjelölésű külön szerelt laposvas vagy egy erű szigetelt vezeték.
2. Nem alkalmazható csővezeték, vasszerkezet vagy a fogyasztói vezetékhálózat kábelének, több erű vezetékének vagy védőcsőbe húzott vezetékeinek egyik ere, még abban az esetben sem, ha azt más célra nem

3.2.4.1.3. Az EPH hálózatba bekötésre kerülő más - önállóan nem számottevően földeltnek minősülő - házi fémhálózatokat és fémszerkezeteket EPH leágazó vezetéken keresztül az EPH gerincvezetékekhez kell csatlakoztatni. E leágazó vezetékek olyan szigetelt vagy csupasz villamos vezetékek, illetve más, olyan villamosán összefüggő, jól vezető fémszerkezetek legyenek, amelyeknek eltávolítása nem valószínű.
3.2.4.2. EPH hálózat kialakítása esetén ebbe be kell kötni minden olyan fémszerkezetet (gépet, épületszerkezetet stb.), amely az alábbi feltételek valamelyikét kielégíti:
- függőleges kiterjedése az adott helyen lévő épületrész egy teljes szintmagasságánál nagyobb, vagy - vízszintes kiterjedése 5 m-nél nagyobb, vagy
- az épületet elhagyó vagy ide csatlakozó fém csővezetékektől nincs - elhelyezéséből eredően vagy szándékos intézkedéssel - villamosán elszigetelve, vagy
- az előzőkben felsoroltaktól nincs - elhelyezéséből eredően vagy szándékos intézkedéssel - villamosán elszigetelve, vagy
- fémből készült fürdőkád vagy legalább 500 l űrtartalmú, helyhez kötött fémtartály.

Megjegyzés: Az EPH hálózatnak a villamos célú földelésekkel való összekötéséről a 3.1.2. szakasz intézkedik.
3.2.4.2.1. Azokat a fémszerkezeteket és házi fémhálózatokat, amelyek az épület 4 és több szintjére kiterjednek, két helyen (általában a legalsó és a legfelső szinten) kell az EPH hálózatba kötni.
3.2.4.2.2. Azokat a fémszerkezeteket, amelyek egyes részei egymással - technológiai vagy szerkezeti, illetve kivitelezési okokból - villamosán vezetői összeköttetésben vannak, egyetlen szerkezetnek kell tekinteni.

Ezeket elegendő egyetlen helyen az EPH hálózatba kötni.
3.2.4.2.3. Azokat a fémszerkezeteket, amelyek - technológiai, elhelyezési, illetve kivitelezési okból - biztosan nincsenek egymással villamosán vezetői összeköttetésben, külön-külön szerkezetnek kell tekinteni. Mindegyik részről külön kell dönteni, hogy be kell-e kötni az EPH hálózatba. Ha igen, akkor külön-külön kell megvalósítani az összekötést.
3.2.4.2.4. Azokat a fémszerkezeteket, amelyek egyes részeinek egymás közötti vezetői összekötése bizonytalan (pl. festett részek csavarkötések nélküli mechanikai illesztése), egy közös szerkezetnek kell tekinteni, de két (általában a két végük közelében lévő) helyen kell az EPH hálózatba kötni.

3.2.4.3. Az EPH összekötés helyét a következőképpen kell megválasztani:
3.2.4.3.1. függőleges, illetve függőleges jellegű (több épületszintre kiterjedő) fémszerkezet esetén annak legalsó (illetve ha két bekötés szükséges, legalsó és legfelső) pontja közelében;
3.2.4.3.2. vízszintes, illetve vízszintes jellegű (egy épületszinten elhelyezkedő, változó magasságú) fémszerkezet esetén a végpont - illetve ha két bekötés szükséges, a két, egymástól legtávolabbi pont - közelében;
3.2.4.3.3. az olyan nagykiterjedésű fémszerkezetek esetén, amelyek több helyiségre, illetve szintre is kiterjednek, és az alsó és felső, illetve a végpontok nem állapíthatók meg egyértelműen, a falak illetve a födémek áttörési helyeinek közelében;
3.2.4.3.4. az olyan nagykiterjedésű fémszerkezetek esetén, amelyek alsó és felső, illetve végpontjai nem állapíthatók meg, de csupán egyetlen helyiségben helyezkednek el, a technológiai folyamat vagy az épületi elhelyezés nyilvánvalóan kitüntetett pontjai közelében;
3.2.4.3.5. az olyan fémszerkezetek esetén, amelyekhez védővezetős érintésvédelmű villamos gép vagy készülék csatlakozik, az összekötés megoldható az előző szakaszok helyett e villamos gépnél, illetve készüléknél is. Ebben az esetben azonban a fémszerkezethez tartozó minden energiaátviteli erősáramú szerkezetnél létesíteni kell ilyen összeköttetést (a vezérlő és mérőkészülékeknél nem!);
3.2.4.3.6. az olyan fémszerkezet esetén, amelyhez fémes vízvezetékcső vagy hegesztett kivitelű fémcső csatlakozik, az összekötés elvégezhető az előző szakaszok helyett e csöveknél is. Ebben az esetben azonban az összekötést a szerkezethez csatlakozó, valamennyi azonos fajtájú (pl. valamennyi víz-, illetve gáz-) csőnél el kell végezni


3.2.4.4. Az EPH hálózat vezetőinek keresztmetszetét a következők szerint kell megválasztani:
3.2.4.4.1. Az EPH gerincvezető keresztmetszete ne legyen kisebb, mint a berendezésben alkalmazott legnagyobb védővezető keresztmetszetének a fele. Rézvezető esetén legalább 6 mm legyen, és nem kell 25 mm2-nél nagyobbra választani. Más anyagú EPH vezető keresztmetszete olyan legyen, hogy vezetése legyen azonos az így megállapított rézvezetőével.
3.2.4.4.2. Az EPH gerincvezetékek céljára vagy külön vezetékrendszert kell kiépíteni, vagy erre a célra alkalmazható:

- az érintésvédelmi védővezetőnek (nullázás esetén a PEN vezetőnek is) elosztók közötti szakasza (pl. MSZ 447 szerinti fővezeték), amely tehát közvetlenül nem csatlakozik fogyasztó berendezés testére;
- a teljesen fémből készült vízvezetéki nyomócső (tehát amelyben nincs - villamos vezetővel vagy fémszerkezettel fémesen átkötött - szigetelőcső-szakasz);

feltéve, hogy közvetlenül vagy a 3.2.4.1.2. szakasz szerinti földelővezetőn keresztül össze van kötve a központi EPH csomóponttal, és keresztmetszete kielégíti a 3.2.4.4.1. szakasz előírásait.
3.2.4.4.3. Az EPH hálózat leágazó és kiegészítő vezetékének keresztmetszete ne legyen kisebb, mint:
- ha két testet köt össze, akkor ezek védővezetői közül a kisebbik keresztmetszete;
- ha egy testet és egy fémszerkezetet köt össze, akkor a védővezető keresztmetszetének a fele;

de mechanikailag védett elhelyezés esetén legalább 2,5 mm2, mechanikailag nem védett elhelyezés esetén 4 mm2 legyen.
E vezeték céljára fel szabad használni a villamosán vezetői összekötést adó, más célú fémszerkezeteket is, ha eltávolításuk nem valószínű.

JUVILL


Sokat leírtam, most is.
Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány egyértelműen fogalmazott, az MSZ HD 60364 szabványsorozat ehhez viszonyítva szerintem nincs olyan következetes a műszaki megvalósításokat illetve.