Elektronika

Indította petike199600, 2014. június 05., 20:31:20 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Köszönöm a választ!
Kezdem érteni ezt is!
Most az lenne a kérdésem, hogy milyen számolás alapján jött ki oda a kapcsolásba a 10k ohm ellenállás? Miért kell pont ilyen?

nyaki

A Ibbázisáram és a h21e szorzata határozza meg az Ic kollektoráramot. Ahhoz, hogy a kollektoron lévő terheléshez a tranzisztor elegendő áramot tudjon szolgáltatni, ahhoz kell egy minimális bázisáram. A maximum bázisáramot a tranzisztor katalógusadataiból tudod meg. Ha attól nagyobb az Ib, akkor a BE átmenet túlhevül és átüt vagy megszakad. Mindig a terheléshez képest határozzuk meg a meghajtó áram nagyságát, de elég nagy tartományban működik a dolog. Tehát pl. ha az esetünkben a LED áramának kb. 20mA-t vesszünk alapul és monnyuk a tranyó h21e áramerősítési tényezője kb. 200, akkor fenti számítás alapján, a Ib bázisáramnak min 100μA áram kell. Ha a 9V-ból kivonod a BE átmenet kb. 0,6V-os nyitófeszét, akkor marad ugye 8,4V, amit elosztol a 10kΩ-os bázis ellenállattal, akkor az Ib 840μA jön ki, ami teljesíti a terhelés követelményeit és merülő elem esetén is biztosítani tudja a megfelelő vezérlést, sőt a tranzisztor határértékein bőven belül van.

petike199600

Ejha! Így már értem!
Nagyon szépen köszönöm ezt a részletes választ!

nyaki

Nincs mit, Petike!
Az elektronika véleményem szerint az elektromosság csúcsa. Olyan szerteágazó - és most vegyük pl. a digitális technikát, ami a számítógépek alapja - , hogy ha valaki ebben nem naprakész, akkor iszonyatosan lemarad. Nyilván az alapok nem változnak, de mivel egyre több jelenséget fedeznek fel a fizikusok, ezek elméleti alapjait is meg kell tanulni, mert az ezen elméletekre épülő alkatelemek és eszközök működését és felhasználhatóságát már nem fogja tudni követni az ember.
Nagyon szép dolog az elektronika, de nagyon mélyen kell kezdeni, mint ahogyan Szirty kolléga is írta. Nem szabad a közepébe vágni, mert autodidakta módon tanulva, nagyon könnyen tévútra visz a dolog, ezért amondó vagyok, hogy a neten fellelhető rengeteg olvasmányt mielőbb kezd el elsajátítani, sőt ezen tudásodat néhány megépített próbakapcsolással le is tudod ellenőrizni és kísérletezgetni is tudsz.
Sok sikert hozzá!

Zsolt718

Nem derült ki, hogy Petike megértette-e a fényerő-szabályzó működését. Én is leírom...

1) Alkatrészek:  TRIAC - vezérlő (gyújtó) impulzussal kétirányú vezetésre bírható eszköz, amely ezt az állapotát
                                       a rajta átfolyó áram meghatározott értékéig (tartóáram) megtartja.
                          DIAC  - unipoláris (kétirányú) félvezető eszköz, amely egy  - a típusára jellemző 32V körüli - fe-
                                      szültség hatására vezetővé válik.
2) Az áramkör működése:  vegyük kiindulópontnak azt a pillanatot, amikor a TRIAC éppen vezet, ekkor a lámpa
          feszültséget kap, a gyújtóáramkör (potméter-ellenállás-kondenzátor-DIAC) feszültségmentes.
          Mivel táplálás váltakozó feszültségű, a színuszos feszültség a következő időpillanatban áthalad a nulla
          vonalon, ahol áram nem folyik, tehát a TRIAC kikapcsol. A hogy a nullaátmenet után a feszültség növe-
          kedni kezd, úgy a potenciométer ellenállásátó függő sebességgel elkezd töltődni a kondenzátor.
          Amikor a feszültsége eléri a DIAC billenési feszültségét, a töltése rákerül a TRAC gyújtó elektródjára
          (gate) kiváltva annak vezetését, ami a következő nullaátmenetig fennmarad.

Tehát az effektív feszültség értékének szabályzása a nullaátmenethez képest késleltetett gyújtás eredményeképpen jön létre.               

Üzenet összefûzve: 2017. október 28., 00:07:21 DÉLELŐTT

Egy kérdésem nekem is van...
Biztonsági trafóval leválasztott egyenirányított 24V-ról táplált 12db fogyasztóhoz (kis motoros aktuátorok) kell-e védővezetőt vinni?

Simon Endre

A védővezetős érintésvédelem az egyik lehetséges védelmi mód ez meg itt törpefeszültség (megfelelő transzformátorral) ez meg egy másik védelmi mód. A közös oldal +vagy- sarok földelésével az esetleges kettős földzárlatból eredő nemkivánt, netán veszélyes mőködés kizárható, (PELV kialakítás) Egyes átalakítók eleve így vannak gyártva pl laptopok, laboreszközöl tápegységei. Amennyiben az aktuátorokban többfázisú léptetőmotor és ehhez szolgáló generátor van a kényszerből felhasznált PE vezeték zajvédelmi funkciót is betölthet.

nyaki

Üdv!
Ha valóban semmilyen villamos kapcsolat nincs a szekunder és a primer között, valamint az aktuátorok olyan berendezéseket szolgálnak ki, amelyek teljesítik a SELV-re vonatkozó teljes elválasztást, akkor nem kell, de megengedett (PELV, FELV).
MSZ HD 60364-4-41:2007, MSZ EN 61558-1:2006, MSZ EN 61558-2-1:2007

Zsolt718

Köszönöm a válaszokat!
A motorok 24V 1W-osak és légcsatorna oldalába szerelt zsalukat mozgatnak, 0-10V vezérlőfeszültségtől függően. Ezek a bemenetek 100kohm terhelést jelentenek, ami 100uA. (Árnyékolt kábel kell.)

A védővezető avagy a táp negatív földelése sokszor kiküszöbölhetetlen zavarok forrása (tapasztalat) tehát mellőzném.

Azért kérdeztem, mert egy tanult villamosmérnök kolléga szerint a biztonsági leválasztó trafón csak egy fogyasztó estében nem kell a védővezető. A felhozott példa: mi van akkor, ha az egyik fogyasztóra fázis kerül? A másikon is megjelenik látható jel nélkül...

Sztrogoff

Az egyik módszert úgy hívjuk, hogy villamos elválasztás. Nem kell hozzá biztonsági transzformátor, a szekunder feszültség  230 V (szigorúbban: törpefeszültség feletti érték, 500 V-ig), egy készülékre, szándékos összekötés testekkel ,földdel, stb ne legyen.
A másikat meg úgy, hogy törpefeszültség. Biztonsági  szigetelőtranszformátor (vagy hasonló izé) kell, a szekunder feszültség értéke törpefeszültség, sok készülék lehet, innentől kettéválik védővezető igen vagy nem-re, további előírásokkal.

Simon Endre

A 0-10 volt (egységjel) nem vezérlőfeszültség, hanem rendelkezőjel ez csak akkor zajérzékeny ha nagy belső ellenállású áramforrásból származik, esetleg nagyértékü ptenciométer ossza le. Sodrott vezeték még MHz tartományban is zavarvédett  az "árnyékolás" legfeljebb mechanikai védelmet szolgál. A zajvédelmi földelések tipikus hibája a földhurok, no ezt kerülni kell csak a bokorföldelés a megfelelő és ha nem kell valamit földelni annak csak örülni kell.