Mi lehet a fogyasztásmérő szekrényében?

Indította Zerido, 2013. január 02., 11:57:28 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. február 21., 00:36:58 DÉLELŐTT
Juvill, ha pl egy 5x10mm2-es MT/MBCu az elmenő mért főkábeled, akkor kénytelen vagy annak PE vezetőjét keresztül vinni a leplombált mérőszekrényen, igaz csak toldás nélkül, így annak toldása úgyis a mérő(k) tokozottja alatt elhelyezett - fő EPH-t is tartalmazó- csatlakozó/túlfeszvédelmi tokozott melletti tokozottban van.
Ez így rendben, de nem a fogyasztásmérő szekrényben van a kötés. ;)

L.ZOLTÁN

Üdv Mindenkinek!

A hétvégén villanyt szereltem, :o de valahogy nem úgy sikerült a dolog, ahogy szerettem volna.

A projekt egy ismerősöm műhelyének elektromos"rendbetétele" volt. Dráma volt minden szempontból. A műhelyből a padláson keresztül összesodrott MTK. kábelek és vissza a műhelybe. Forrasztott dug.aljak. Stb.
Egyébként pont ennek köszönhető, hogy újra lett szerelve minden, mert pár hete az egyik ötpólusú dugalj szétégett.

Ennyi bevezető után rátérnék a lényegre. Mivel az eredmény elég jó lett megkértek, hogy a fogyasztásmérő szekrénybe is nézzek már be.

Régi faszekrény, tele mindenféle lommal, szeméttel. Kb öt éve felszerelt mérő.3x32A. Közvetlen mellette egy Ganz kk. leválasztó kapcsoló pluszban a műhely részére.

Régebben valahol azt olvastam, hogy a fogyasztásmérő szekrényben a mérőn és a mért szakasz biztosítékain kívül mást nem lehet
elhelyezni. Nem a  befőttes üvegekre és az egyéb holmikra gondolok ;D .

Most pedig a bevezető mondatot folytatnám azzal, hogy levettem a régi FKA tipusú kiselosztó fedelét. Törött belső rész régi kismegszakítók keverve a vadi újakkal. A 100x100-as dobozban varjú fészek, a földelő vezetékek egy diónyi nagyságú gombóccá sodorva, zöld sárga szigetelő szalaggal vastagon áttekerve.

Szemrevételezés után visszabirkóztam a helyére az egészet. Öreg  Alu. fővezetékek, úgy éreztem magam, mint aki egy bikát a szarvánál próbál a földre teperni.

Visszakapcsoltam az áramot, már az elosztótábla konnektorok fedelét csavartam be amikor a felettem lévő neon armatúra hunyorogni és füstölni kezdett.
Ezzel egyidőben szapora fapapucs klaffogás közben jött a háziasszony a jó hírrel, hogy füstül a média box. Kisvártatva megjelent a tulaj, hogy búg a szünetmentes tápegység.

Azért ennyi jó hír vasárnap délután nem is érhetett volna. Burkolat újra le, a bűnös egyből látható volt.  Fővezeték "0"-a a levegőben. Valahogy a birkózás közben kiugrott.

Végezetül lenne a kérdésem, ha a nulla megszakad, hogyan tud az egyfázisú készülékre mégis túlfeszültség jutni???
Kérlek benneteket olyan  "Öveges professzorosan" magyarázza már el el valaki.

Előre is köszönöm



soczolaci

Nemrég hasonló esettel találkoztunk. Annyi különbséggel, hogy ott nem végeztek szerelést, a villamos hálózat is rendben volt. A tapasztalat, számítógép és modem elfüstölt, világítás erős fénnyel világít. Egyszerű műszeres méréseket végezve az elosztónál, tapasztaltuk, hogy az egyik fázison nulla közeli feszültséget, míg a másikon 230V-ot jóval meghaladó feszültség mérhető a nullvezető és a fázisvezető között. Ha lekapcsoltuk a lakás felé menő áramköröket a vonali feszültség rendben volt a fázisfeszültség nulla. Mint kiderült  a csatlakozóvezeték tartósodronya, egyben nulla vezetője hozzáért a kúpcseréphez ami eldörzsölődött és megszakadt. Ennek okán már egy minimális terhelés az egyik fázison káros feszültségemelkedést okozott a másik fázison.

Novill

Amikor egy lakásban három fázis van, akkor egy nulla vezető szakadása vagy lazulása esetén valóban megemelkedhet a feszültség. Ennek értéke a 230-400 V között lehet. Ezt úgy kell egyszerűbben elképzelni, hogy amikor a nulla vezető szakadás van a két fogyasztókon keresztül sorba ( két fázis között)  kapcsolódik. Így fogyasztók által generált ellenállás értékkel csökken a vonali feszültség, ami a 230-400 V közötti értéket jelenti. Tehát minden fogyasztó a fázison és a fogyasztón át kapcsolódik a nulla vezetőre. Vagyis a hálózatban a nulla vezető egy közös pontot képez. Valahogyan így néz ki egy egyszerűsített válasz.

L.ZOLTÁN

Üdv. Novill!

Igy már pofon egyszerű, csináltam is magamnak egy rajzot / inkább vizuális tipus vagyok / és azonnal láttam a válaszod lényegét.

Köszi!

De mi van a fogy.mérő szekrényben elhelyezett utólag beépített leválasztó kapcsolóval. Szabályos?

Mindenképp kifogom onnan venni, de a válasz másokat is érdekelhet.




Novill

Ha jól értelmezem van egy műhely. Ha ez a műhely egy vállalkozáshoz kapcsolódik, akkor erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatára kötelezett az OTSZ szerint. Ebben az esetben tűzvédelmi főkapcsoló van előírva, melyet szabványos felirattal kel jelölni. Ez tűzvédelmi főkapcsoló leválasztó kapcsoló.

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves L. ZOLI! Én csak annyit javallhatok, hogy tégy be egy C4-et a mérőszekrénybe és élesítsd be, vonulj fedezékbe, majd lapátold ki a maradványokat és csináljatok -illetve a regisztrált villanyász, ha te nem lennél az?!- egy új mérőhelyet, ami mellé mindenképp célszerű lesz majd egy olyan tokozott is, melyben mondjuk van 6 db  DbII-es biztosíték, melyből 3 a ház főbiztosítéka, a másik 3 (gG/gL betétekkel) a műhelyé, s esetleg a fedelére kerüljön 1-1 db 32A-es (vagy VGK 41es) leválasztó kapcsoló a műhelynek, illetve a háznak, oszt jónapot...

L.ZOLTÁN

 ;D OK!
Ilyesmin már én is gondolkodtam. Egy 2 dl nitroglicerines palack kellene ide, az nagyobb rombolást végez!
Két hét múlva folytatom a munkát, ha addig ki nem gyullad és le nem ég az egész.

Köszi a tanácsokat majd meglátom mit lehet megvalósítani, mert nagy a skótolás.