Megfelelő védőföldelés nélküli védelem?

Indította Novill, 2014. január 24., 18:16:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Nem kell sajnálni rá az időt, érdemes. Az első fogyasztói elosztó táblánál szétszedve a kötéseket, kimérve az egyes részeket. Érdekes értékeket lehet mérni és ez valóban lesújtó. Elképzelni is rossz mi történne egy szerencsétlen esetben amikor a bejövő PEN vezetőn szakadás van egy TN rendszer esetén ÁVK  és földelő nélkül.  Egyébként nagyon meglepődtem azon, hogy a vizsgált lakásoknál ÁVK legtöbb esetben nem volt.  Ezek után arra lennék kíváncsi, hogy amikor a kollégák megszerelnek egy komplett lakást, mérőhelyet vajon műszeresen ellenőrzik-e.  Mert a mostani tapasztalatom az volt a vizsgált esetekben, hogy nem mérnek.

czapi

A helyzeten úgy lehetne központilag javítani, ha átadás/átvételkor megkövetelnék az egyébként is kötelezően elkészítendő ÉVF jegyzőkönyvet és legalább egy egyvonalas rajzot.
Persze ez csak az újakra vonatkozik sajnos.

Novill

Volt olyan eset a vizsgálat sorozatból, hogy a tetőtér beépítés tavaly tavasszal történt. A tulajdonos kijelentette, hogy az biztosan jó. Ezért egy szúrópróba ellenőrzést végeztem két helyen.  Természetesen az sem lehetett jó, mivel a mérőhely utáni elosztó pontnál sem  volt jó a kiinduló pont. Ezért a villanyszerelőnek nagy a felelőssége. Nem mondhatja, hogy ő csak a tetőtért szerelte és a meglévő rendszerre építette rá a hálózatot.

Sztrogoff

Kerestem ebben a beszélgetésben az Érintésvédelmi Rendszabály vagy a KLÉSZ kifejezéseket, de nem találtam. Pedig a KLÉSZ ugye ma is érvényes, és abban van leírva a 10 ohm, előbb, mint az MSZ 172/1-86-ban. A KLÉSZ elődjében, az Érintésvédelmi Rendszabályban, ami 64-től volt érvényes, ugyanazok a méret-jellemzők voltak leírva (8 m, 4 m, stb), mint a KLÉSZben, de a 10 ohmos passzus még nem volt benne.

Az MSz 172 ezt 86 előtt liberálisabban kezelte, mert bizonyos esetekben nem is kellett a nullázáshoz a csatlakozási ponton földelés.