Internet hatása a villanyszerelésre, villanyszerelői hibajavításokra

Indította nova, 2013. december 29., 21:16:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Az a jó, hogy egyre többen kérdeznek az internetnek köszönhetően. Sokszor életveszélyes megoldások kialakításában lehet egyeseket megakadályozni ennek segítségével.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szirty

Helló nova!

Idézetet írta: nova Dátum 2013. december 29., 21:16:13 DÉLUTÁN
Az a jó, hogy egyre többen kérdeznek az internetnek köszönhetően. Sokszor életveszélyes megoldások kialakításában lehet egyeseket megakadályozni ennek segítségével.  ;)

Igen, ez a jó oldala. De mint mindennek, ennek is kettő oldala van, és azt is érdemes szóba hozni.
Éppen az internet szabad információ áramlásának köszönhető az is, hogy a laikusok nagyon sokszor olyan tanácsokat kapnak vagy olyan embert találnak maguknak, akik munkája éppen életveszélyes megoldásokhoz vezet!

Meg is lepett, hogy kiemelted az előnyét anélkül, hogy ezt a hátrányt is megemlítetted volna. Vagy te csak http://villanyszerelo.forum.hu-ra jársz?
Én még azt is megkockáztatnám, hogy sokkal több a negatív hatása mint a pozitív, egész egyszerűen abból kifolyólag, hogy barmolni mindig is sokkal egyszerűbb volt minden szempontból, mint korrekt, felelősségteljes és műszakilag kifogástalan szakmunkát végezni!

Ha a kijelentésed kifejezetten erre a fórumra vonatkozott, akkor tekintsd tárgytalannak a megjegyzésemet, ebben az esetben egyetértek. Sajnos ez nem volt egyértelmű a hozzászólásod alapján.

nova

Kedves Szirty!

Semmi sem fekete és fehér, egy-egy ilyen hozzászólásban sem lehet a teljes gondolatiságot megosztani, melyet az egyes felhasználok követnek. Ebben az esetben sem. Az internet és a szabad információáramlást egy jó dolognak tartom, hiszen olyan mértékű információhoz jutunk hozzá melyet fel sem tudunk dolgozni. Persze az előnye mellett nagyon sok hátránya is van. Ezekről most nem kívánok szólni, optimista világnézet híve vagyok. :)
Az előző hozzászólásomban arra gondoltam, hogy aki akar az nagyobb mintavételezési módszerrel tud egy adott téma iránt érdeklődni, utánanézni. Sokkal több embert meg tud kérdezni az internet segítségével mint a régebbi időkben, amikor csak a szomszéd, barátok, munkahelyen tudott utánanézni. Aki akkoriban saját maga akarta megoldani a villanyszerelési feladatait ugyanúgy megcsinálta, mint ma. Ma esetleg jobban fel tudják hívni a figyelmét arra, hogy milyen módon járjon el. Persze az sem mindegy, hogy milyen felületen teszi fel a kérdését az érdeklődő. Egy szakmai fórumon nagyobb valószínűséggel kap villanyszerelési szempontból helytálló választ, mint egy általános kérdezz felelek fórumon. Hiszen itt a villanyszerelő szakmai fórumon, azért a mester emberek figyelnek egymásra. Nagyobb eséllyel kijavítjuk egymást, ha valaki szakmailag helytelen javaslattal áll elő egy laikus érdeklődőnek. Az sajnos még mindig benne van a pakliban, hogy a kérdező már a kérdés feltevésénél rossz információkat kap, így a kapott válasz sem biztos, hogy megfelelő lesz. A másik véglet az az eset amikor, amikor szakszerű választ kap az érdeklődő, de mivel nem a villamosiparban tevékenykedik nem tud az információval mit kezdeni. Próbálja számára érthetően leegyszerűsíteni a kért választ.
Sajnos sokan olyan szinten meg akarják spórolni a villanyszerelői szakmunkát, hogy azzal sokkal nagyobb veszélyeknek teszik ki saját magukat. De hát minden ember a saját maga ura. Mi csak javaslatokat tehetünk számukra, az hogy ezt megfogadják vagy nem az a saját maguk döntése. Mellyel minden esetben élniük kell.
(Rengeteget lehetne még filozofálni erről a témáról, mely nagyon elvinné ezt a témát. Érdekes képek, videók a villamossággal, villanyszereléssel kapcsolatban ;) )
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szirty

Üdv nova!

Idézetet írta: nova Dátum 2013. december 30., 20:08:17 DÉLUTÁN
Kedves Szirty!

Semmi sem fekete és fehér,

Agy van. Épp ezért fontos a megfelelő egyensúly tartása végett a másik oldalról is szólni.

IdézAz internet és a szabad információáramlást egy jó dolognak tartom, hiszen olyan mértékű információhoz jutunk hozzá melyet fel sem tudunk dolgozni. Persze az előnye mellett nagyon sok hátránya is van. Ezekről most nem kívánok szólni, optimista világnézet híve vagyok. :)

Ha az optimizmus miatt nem beszélsz valaminek a negatív oldaláról, azzal komoly csapdába vezethetsz másokat, akik hisznek neked.
A fél igazság a legveszélyesebb.

balzsi

Bármiről is legyen szó, szerintem elmondhatjuk, hogy az éremnek mindig két oldala van. Ifjú koromban otthon nem volt FI relé, mégis biztonságban érezhette magát az egész család, mert a petróleum nem rázott. Ismervén a kockázati tényezőket, felsorolhatatlan a pozitívumai az elektromos áramnak. Természetesen a szabad információáramlás is rejt negatív információkat. Azt viszont egyértelműen kijelenthetem, hogy iskolába járás nélkül esély nem volt 1-2 évtizeddel ezelőtt ilyen szintű tanulásra. Amennyiben valaki megfontoltan bánik az "okosításokkal" akkor nagy baj nem lehet. A szakmai fórumok természetesen nem igazán rejtenek veszélyt, ha viszont nincs lehetőségünk ilyet választani, akkor viszont több személytől kell választ kapni a kérdésünkre és ha egybehangzó válaszok érkeznek, akkor azért nagy félrevezetés nem lehet.

nova

Inkább csináltam egy külön témát, hogy ne vigyük el a másik topikot más irányba. Így a többi fórum tag is megoszthatja velünk gondolatait a témával kapcsolatban.

Idézetet írta: nova Dátum 2013. december 30., 20:08:17 DÉLUTÁN
Az internet és a szabad információáramlást egy jó dolognak tartom, hiszen olyan mértékű információhoz jutunk hozzá melyet fel sem tudunk dolgozni. Persze az előnye mellett nagyon sok hátránya is van. Ezekről most nem kívánok szólni, optimista világnézet híve vagyok. :)

Az internet negatív hatásaira gondoltam általánosságban.  ;) Azt hogy milyen információnak adunk hitelt egyre nehezebb eldönteni, ez is az egyik hátránya a nagymértékű információ áradatnak. Ez az egyik módja annak, hogy valakit (tömegeket) félreinformáljuk. Megnöveljük a zajt az adott témába és máris kész a bizonytalanság. A többlet információnak is megvan a hátránya. Az nem mindegy, hogy a minket érdeklő információkat hol szerezzük be. A villanyszerelési témákra nagyon jó például ez a fórum. Igaz vannak magyar nyelvterületen más villanyszerelési fórumok is, de a legtöbb vagy nagyon áttekinthetetlen, vagy éppenséggel senki sem látogatja. A gyakori kérdések fóruma is egy jó kezdeményezés a maga nevében, hiszen sikerének az az egyik titka, hogy betöltött egy olyan űrt mely üres volt. Általában az internetes közösségek (fórumok) a felhasználó táboruknak összetétele határozza meg a fórum egészét. Nem a fórum informatikai rendszere. Én személy szerint nagyon örülök, hogy egy ilyen jól felkészült szakmai kemény mag van a fórum, akik jó szakmai tanácsokkal tudják ellátni az ide látogatókat.
Sokan temetik igaz a fórumokat a Facebook és egyéb közösségi oldalak térnyerésével. Szerintem pedig a fórumoknak ezen formája igenis megfér a közösségi oldalak mellett. Más a szerkezet és az alap funkciójuk, melyek életre hívták  őket. Igaz van köztük átfedés, nem is kicsi.
A segítségnyújtásban az internet nagy segítség is lehet, de akár árthat is. Például ha ennek köszönhetően felbátorodik egy olyan egyén a villanyszerelésre aki nem ért hozzá és esetleg ezzel életveszélyes megoldást hoz létre. Mellyel esetleg pont egy családtagja szembesül. Igaz ezzel sokan azt mondják, hogy csak a villanyszerelők próbálják magukat eladni, felülértékelni a szakmájuk. De amint ennek következtében halálos áramütés ér valakit, akkor egyből felülértékeli az eredeti elgondolását. Persze ilyenkor már régen rossz. Rosszabb esetben még ezután sem tekint felelősségteljesen a villanyszerelésre és veszélyeire.

Üzenet összefûzve: 2013. december 30., 22:19:27 DÉLUTÁN

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. december 30., 21:51:56 DÉLUTÁN
Ifjú koromban otthon nem volt FI relé, mégis biztonságban érezhette magát az egész család, mert a petróleum nem rázott. Ismervén a kockázati tényezőket, felsorolhatatlan a pozitívumai az elektromos áramnak.

Sajnos sokszor pont az a baj, hogy sokan nem ismerik fel a veszélyeit. Éppen ezért is igyekszünk mindig ezzel kapcsolatosan is információkat megosztani.
Ha kellő alázattal állnak hozzá a témához, akkor sokkal kisebb eséllyel következik be baleset. Ez nem csak a villanyszerelésre igaz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Könyves Kálmán

Nekem egy dolog ugrott be, amikor ez a téma felmerült. A feladat egy hajtás kivitelezése volt, és a legoptimálisabbnak egy frekvenciaváltós megoldás tűnt, de mivel nem csináltunk még ilyet, nem volt tapasztalat a kiválasztásra, beépítésre, beüzemelésre, esetleges hibák felismerésére és kijavítására, információt kellett szerezni.
Internet már volt otthon és a cégnél is, de roppant kevés találat volt a keresésre magyar oldalak közt, mondhatni egy, ami használható és érthető információt adott:

http://szirty.uw.hu/Alapfokon/Frekivalto/frekivalto.html (pillanatnyilag nem elérhető)

Ez most is elérhető:
http://szirty.taviroda.com/

Akkor is úgy gondoltam, és most is úgy gondolom, sokat segített és nagyon jó, hogy van, aki a tapasztalatait, vagy egyébként nehezen hozzáférhető információit másokkal megossza ilyen formában is!
Többek között ez a tapasztalat is indított arra, hogy bármi szakmával kapcsolatos könyvet, dokumentumot találok, másokkal is megosszam, (még ha a szürke zóna is egy kicsit ;)) és hogy ezen a fórumon is ezt a szemléletet erősítsem.

Így történt, hogy Szirty régebben "ismerősöm", minthogy ez a fórum létezett volna.
Válogatni kell az információk között (ugyanúgy, mint ahogy nem adod be a gyerekednek a szomszédnéni által ajánlott gyógyszert), én ezzel együtt a pozitív vélemény pártján állok.

Szirty

Üdv!

Én úgy foglalnám össze, hogy az internet alapvetően egy nagy pöcegödör, amiben kincsek rejtőznek. Nagyon nehéz úgy kotorászni benne, hogy az ember ne legyen tőle büdös.
Miért ilyen? Mert az internet is olyan, amilyen maga a világ: vagyis olyan, amilyenné mi emberek tesszük. Ez van :-)

Az internet nagy kérdése:
"Hogyan lehet értékes tartalmat előállítani úgy, hogy mindenki azt ír, amit akar?"

exchange

valóban az éremnek két oldala van, vegyük pl a villanyszerelést, van ez a fórum itt biztos hogy szabályos és biztonságos megoldásokat kap a kérdező, mivel szakemberek írják a válaszokat, azonban más oldalakon előfordul amatőr személyektől válaszok amik veszélyes megoldásokat készítenek (pl vasrúdból földelés, vagy kös földet a vízcsőre, gázcsőre, esetleg nulla földelés összekötés)
pl http://mithogyanbiztosanne.blogspot.hu/ híres blog itt is páran linkeltétek már, teli van veszélyes leírásokkal. Bár a blog címe utal rá hogy mithogyanBIZTOSANNE, de ha valaki pl a konnektor bekötést keresi a Google először ezt a blogot adja ki, a felhasználók többsége nagyon nem nézi a linkeket, csak rámegy elolvassa, felét se érti a többsége, de már köti is ki a régi konnektort, jobb esetben van egy fázis ceruzája, mert hogy műszere nincs az tuti, és már köt össze mindent mindennel, pláne ha csak 3 fekete kábelt (régi házakban még volt ilyen) talál a fal mögött, vagy rosszabb esetben 6-ot a felfűzés miatt. e-mellet még kicsit makacs is a illető, még ha van segítő kész ember akkor se fogadja el a jó tanácsot. (Nekem is van ilyen ismerősöm akinek hiába beszélek, akár a falnak mondanám, erről is lehetne külön téma hogy emberi makacsság)

Ez a sötét oldal, a szebb oldal mikor az internet ment meg a sok kontár megoldástól pl amit a múltkor linkeltem.
Villanyszerelők! Jól csinálom a konnektor bekötését?
tehát van jó oldala is rossz oldala is.
Szerintem indokolt egy ilyen szakmai fórumot fenntartani, aki tud róla az itt kérdez hiszen itt biztos jók a válaszok, kicsit rálehet vele ijeszteni a kontárokra, főleg a villanyszerelő magazinban lévő megtörtént esetekkel, ha már 10 olvasóból 1 elrettent és szakembert hív (vagy épp változtat a szerelői módszerin, pl nem fűzfel konnektort stb) már elérte a célját.

Szirty

Üdv exchange!

IdézEz a sötét oldal, a szebb oldal mikor az internet ment meg a sok kontár megoldástól pl amit a múltkor linkeltem.
Villanyszerelők! Jól csinálom a konnektor bekötését?
tehát van jó oldala is rossz oldala is.

Így van. És ha már a gyakorikerdesek.hu-t érintettük, megjegyzem, hogy az egyik legkiválóbb példája annak amiről eddig beszéltem, hiszen ott teljesen átlagos a nép és nem szakemberek vagy épp tudósok vannak túlnyomó többségben. Elég véletlenszerűen belelapozni és látható is milyen széles a skála. Az is szembetűnik, amit említettem, hogy több a dezinformáció és fölösleg, mint a valóban hasznos dolog.

Ez a néhány kiragadott részlet kicsit extrém gyűjtemény, de valós.

És ha ez nem lenne elég, és van gyomrotok hozzá, tekintsetek bele abba mi is megy élő írásos "beszélgetések" (chat) során...
:-)