Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2011. július 12., 21:00:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

De azt ne feledd, hogy nagyon rövid és akár 2-3kV feszültséget is elviselő vezetékekkel kösd be az L-t, ugyanis fémhalonál ekkora feszkó lüktet, amikor a gyújtó impulzust nyomat. De ha már a témánál tartunk; korábban elmélkedtem -tünk Múzeumigazgató szaktárssal arról, hogy miként alakítható át egy 150W- os TCL (nátrium) fényforrással működő thorn fényvető 250W-os fémhalogénre, konkrétan Philips HPI-T Plusra. Nos, ezt pár hónapja léptem meg, de úgy, hogy végül is az előtét, ill az új 3 pontos gyújtó is a régiek helyére, tehát a 150-es TCL előtét, ill gyújtó helyére került. Mivel a 250-es fémhalo üvegburája hosszabb, mint a 150-es TCL, ezért a fényvető belső tükrének egyik oldalát eltávolítottam, így már gond nélkül befért a fényforrás. Viszont az utóbbi időben tapasztaltam, hogy olyan 15-20 perc működést követően a lámpa elalszik és értelemszerűen csak azután gyújt újra, ha kihűlt. Miután újra begyújtott, már nem kapcsol ki megint, bár az igazat megvallva, nem vártam az újragyújtás után ismét negyed órát, hogy mi fog történni. Egyébként a fényforrás abszolút hibátlannak tűnik, tehát nem feketedett el a kis kisülő fészek. Szóval, tanácstalan vagyok, remélem, Múzeumigazgató Úr néha-néha idetéved és esetleg tud vmi hasznos infóval szolgálni?! Persze, tőletek is elfogadok hasznos tanácsokat...

balzsi

Köszönöm szépen a válaszotokat. A gyanúm bejött, D L N-es változatot hoztak, de ettől függetlenül ez is beszerelhető, itt Nyaki hozzászólására gondolok. Csak akkor gyárilag mért szereltek D N-es változatot?
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 14., 17:35:18 DÉLUTÁN
De azt ne feledd, hogy nagyon rövid és akár 2-3kV feszültséget is elviselő vezetékekkel kösd be az L-t, ugyanis fémhalonál ekkora feszkó lüktet, amikor a gyújtó impulzust nyomat.
A vezeték marad a régi, csak a két fehér ketté lesz választva.

nyaki

Hali!
Azt, hogy hány kivezetésest használnak, azt a gyártó dönti el gazdasági indokok alapján. Én a legjobbaknak a magyar gyártmányú LSI családot tartom és ha lehet, akkor azt szerelem be mindenhová. A vezetékkel nem kell sokat vacakolni, ami a lényeg, hogy minél rövidebb legyen és mindenképpen szilikonos. A gyújtókészülék lámpa nélkül nem kezdi el a gyújtást, ha pedig benne a lámpa, akkor pedig a kisülőcsőben történik a "rövidzárlat", így tehermentesítve a vezeték szigetelését.
Gyurmaúr!
A lámpák idő előtti kialvását a fényforrásban található higany/halogenidek hiánya is okozhatja, így kevés lehet benne a kialakuló nyomás, ami miatt egy idő után visszahűl az üzemi hőmérsékletről és kialszik az ív. Visszagyújtáskor az elektronika a nagyon magas fesz és a visszamaradt nyomás/hő miatt ugyan újra betudja gyújtani, de minél hidegebb lesz a környezeti hőmérséklet, annál nehézkesebben fog elsőre begyújtani, majd a végén egyáltalán nem. A második ok és egyben az előzőhöz hasonló folyamatot okozó, a helytelen előtétválasztás, ami miatt esetleg kevesebb áram folyik rajta keresztül, így nem tud kialakulni benne az üzemi nyomás/hőmérséklet a hidegindítás után.

Szelei

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 15., 00:48:33 DÉLELŐTT
Hali!
Azt, hogy hány kivezetésest használnak, azt a gyártó dönti el gazdasági indokok alapján. Én a legjobbaknak a magyar gyártmányú LSI családot tartom és ha lehet, akkor azt szerelem be mindenhová. A vezetékkel nem kell sokat vacakolni, ami a lényeg, hogy minél rövidebb legyen és mindenképpen szilikonos. A gyújtókészülék lámpa nélkül nem kezdi el a gyújtást, ha pedig benne a lámpa, akkor pedig a kisülőcsőben történik a "rövidzárlat", így tehermentesítve a vezeték szigetelését.

A gyártó megpróbálja minél olcsóbb módon előállítani. Ezért a két kivezetéses gyújtó. Lámpa csere esetén úgy is cserélni kell a gyújtót is ha üzembiztosan akarod használni.

Mind a két gyújtó próbál indítani izzó nélkül is. Ezért olyan a lámpatestek ki alakítása, hogy az ajtó lenyitásával meg szakítják a bejövő nulla, fázist. Ezen lámpákon javítást (izzó cserét) csak feszültség mentes állapotban lehet végezni!!!!!

nyaki

Igazad van,  ::) ...egy kicsit elkapkodtam.
Az LSI analógok között van olyan, amelyik próbál ugyan indítani lámpa nélkül, de kb. 5-20 perc után automatice leáll, a digitálisaik pedig kb. 7s-ig indítanak, majd automatice leáll és egy idő után ismét próbálkozik.
Mindentől függetlenül, tényleg nem érdemes feszültség alatt ezeket babrálni. ;)
A lámpatestek nagy része szarik arra, hogy Te kinyitottad, vagy sem. A meghajtó egység gyakorta esik távolabb a fényforrás egységtől (pl. dekoratív álmennyezeti fémhalogének) és ott már számít pl. a kábel milyensége. Az ipari fémhalogén  lámpatestek egyikénél sem találkoztam még megszakító kapcsolóval, de attól még létezhet. A nátriumosokkal sokkal kevesebbet foglalkoztam, mert azokat csak a köz- és térvilágításban használják és én még nem szereltem fel ilyeneket, de az eddig forgalmazott lámpáim között sem láttam ilyen kapcsolót. :-\

Üzenet összefûzve: 2013. november 15., 11:20:00 DÉLELŐTT

...egyébként nagy tévedés, hogy minden fényforráscserénél cserélni kellene a gyújtót is. Ezek a kütyük simán elbírnak 2-3 fényforrással, különösen a minőségiek.
Persze ha mindenképpen a haszon a lényeg... ;)

Gyurmaúr(fi-relé)

szóval aszondod, nyaki, hogy higanyszegény a kicsike? Figyu, az tutifix, hogy az előtét jó, ugyanis egy zsírúj kifejezetten 250W-os fémhalogén meghajtására alkalmas Beghelli került be,tehát valószínűleg a "Hg csóringerség" játszhat be, úgyhogy holnap beteszek egy másik Philips HPI-T-t, aztán majd meglátjuk, márcsak azért is, mert a többi fényforrás használtabb, mint ez. :'( 

Szelei

Lehet a hiba oka a nem megfelelő elhelyezés!!!!!!!!

Van amit vízszintesen kell és van amit függőlegesen kell használni. Az izzón jelezve van "V" vertikális vagy "H" horizontális. Rendelés esetén szigorúan figyelni kell rá. :'(

Gyurmaúr(fi-relé)

Köszi, Szelei kolléga, mint ahogy a képen látható, maximálisan betartottam a pozícionálást...
Egyébként függőlegesen nem is szoktam fényvetőt felszerelni, mert az egyik fényforrásnak sem jó, ráadásul a lámpa sem képes függőleges pozitúrában jól világítani!

Szelei

Igen az általad felszerelt az horizontális, de nézd milyen kicsi a vertikális üzemű között a különbség.
A képen már vertikális izzót kell használni.

nyaki

Gyúrmaúr!
Én ne mondok semmit, vagy az egyik, vagy a másik, ha már egyszer begyújtott, de ezt csakis a puding próbája dönti el. Az viszont biztos, hogy a Philips fémhalogének nem a legjobbak. Az idő vasfoga kikezdte a minőséget, de nagyon. >:(
Úgy 8 hónapja cseréltük ki pl. az egyik iskola tornatermében a már kiégett 9db 250W-osakat éppen Philips-ekre, mert hirtelen csak az volt beszerezhető helyben és az újonnan berakottak közül már 4 kifingott, míg a régebbi OSRAM-ok még mindig világítanak, bár kisebb fényárammal. :-\